Forum Forum dla firmKadry

Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

Wyświetlaj:
Agnieszka Glińska- dyr przedszkola / 46.45.78.* / 2016-01-29 12:34
Witam
A jak wygląda wymiar urlopu okolicznościowego dla pracownika wychowującego przynajmniej jedno dziecko do lat 14-tu, w przypadku nauczyielek przedszkola. ich faktyczny wymiar pracy w tygodniu wynosi 25 godzin, pozostałe godziny do dyspozycji dyrektora dopełniają etat do 40 godzin. Więc jeśli nauczycielka wystąpi o 16 godzin urlopu okolicznościowego to nie będą to jej 2 dni pracy lecz więcej dni, bo z godzin do dyspozycji dyrektora korzysta się sporadycznie, tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Tak więc na ogół nauczycielki pracują 25 godzin w tygodniu- jeśli zażądają z tych godzin aż 16-tu na opiekę nad dzieckiem to będzie to zawsze więcej niż 2 dni.
szklarek / 2016-01-29 14:40
Nie ma osobnej regulacji (np. w KN) 'urlopu' okolicznościowego dla nauczycieli. Stosuje się wspomniane w artykule Rozporządzenie.

Nauczycielka jak każdy pracownik NIE występuje o X czy Y godzin, ale występuje o DZIEŃ lub dwa dni robocze.
Marek_r / 87.204.205.* / 2014-07-09 09:49
... a tu taki przypadek. u. okolicznościowy wybrany przed slubem (zalatwieanie spraw związanych ze slubem), natomiast slub nie odbyl się. Co w takiej sytuacji? Brak aktu slubu jako podstawy urlopu.
szklarek / 2014-07-10 13:12
Udzielenie urlopu okolicznościowego związanego ze ślubem, śmiercią nie wymaga* od pracodawcy, by w aktach pracownika znalazł się dowód na zajście takiej okoliczności. Może on uwierzyć na słowo.
Poza tym, skoro sprawy były załatwiane, to raczej po złożeniu wniosku do USC, zatem Urząd też może takie zaświadczenie wystawić, że wniosek został złożony, inne dokumenty wymagane przed ślubem dostarczone itp.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy
marta537 / 31.61.140.* / 2014-04-27 08:36
Witam. Czy mogę wziąć jeden dzień urlopu okolicznosciowego 3 dni przed ślubem a drugi 3 dni po ślubie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-05-09 14:55
TAK, urlop taki można podzielić na dwa niekolejne dni, ALE jak zawsze musi być on związany z okolicznością, czyli np. 1 dzień na przygotowania spraw weselnych, 1 dzień, na formalności w USC, a nie na przedłużenie nocy poślubnej.
DonAndress / 89.78.118.* / 2013-11-03 21:12
Witam. Mój brat niedługo się żeni. Czy przysługuje mi jeden dzień urlopu okolicznościowego, czy to tylko w razie zgonu brata? Z góry dziękuję.
szklarek / 2013-11-04 09:41
W razie zgonu/pogrzebu.
Urlop związany ze ślubem dotyczy tylko ślubu pracownika lub jego dziecka. Tako rzecze par. 15 kluczowego tu Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
anger25 / 89.239.114.* / 2013-09-16 18:28
Witam.19 października biorę ślub,czy należy mi się urlop okolicznościowy jeżeli np chcę go wykorzystać przed ślubem a po ślubie mam zaplanowany wypoczynkowy i nagrodowy?dodam że pracuję w wojsku jako żołnierz
vidia / 87.206.189.* / 2013-10-07 20:54
Kłania się ustawa pragmatyczna, a nie kodeks pracy.
visia / 87.206.189.* / 2013-10-07 20:58
a tam wszystko jest dokładnie opisane. wystarczy znaleźć w internecie, wcisnąć Ctrl+F i wpisać co interesuje. Albo Rozporządzenie MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie urlopów żołnierzy (rozdział 3). Wszystko napisane w najbardziej prosty i zrozumiały dla każdego sposób.
szklarek / 2013-10-08 10:20
Tu tekst, skoro już przywołujemy akt prawny:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;obrony;narodowej;z,dziennik,ustaw,2010,002,9.html

oraz jego zmiana:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;obrony;narodowej;z,dziennik,ustaw,2010,216,1425.html

Kluczowy w nim par. 12 nie daje odpowiedzi na zadane pytanie, wskazuje jedynie na sporą uznaniowość dowódcy w tym zakresie.

Tak, jak w prawie pracy jednak- co do zasady wymagany jest bezpośredni związek urlopu z okazją, z jakiej został udzielony. Może być więc wykorzystany przed ślubem, mimo, że sam ślub przypada na czas innego urlopu, jeśli rzeczywiście w tym czasie będą załatwiane np. sprawy w USC czy organizacyjne związane z przyszłym ślubem.

Nie jest to jednak deputat należny zawsze.
darfot / 2013-07-18 09:42
Witam
W styczniu urodziło mi się dziecko i byłem wtedy zatrudniony przez Agencję Pracy dla obecnego pracodawcy, nie wykorzystałem urlopu okolicznościowego na narodziny dziecka. Obecnie jestem zatrudniony przez docelowego pracodawcę i czy mogę otrzymać urlop w związku z tym że go wcześniej nie wykorzystałem?
szklarek / 2013-07-18 10:21
Urlop okolicznościowy nie ma charakteru bezwzględnego taj jak u. wypoczynkowy, który jest związany ze stażem pracy, należy się i już, a pracodawca ma obowiązek rozliczenia się z niego z pracownikiem.

Wiec sam fakt niewykorzystania urlopu w styczniu jest niewystarczający. Celem tego urlopu jest umożliwienie uczestnictwa pracownikowi w wydarzeniu lub załatwienia spraw w związku z wydarzeniem. W przypadku urodzenia uznaje się więc za to uczestnictwo w porodzie, spędzenie pierwszych dni po porodzie, załatwienie spraw w USC związanych z rejestracją potomka itp. A więc BEZPOŚREDNIOŚĆ związku wolnego z wydarzeniem.

Trudno wyobrazić sobie takie okoliczności pół roku po porodzie i pracodawca będzie miał podstawy do odmowy w takiej sytuacji.

Oczywiście zawsze można próbować odwołania lub ostatecznej decyzji sądu pracy...
Tomasz Bolek / 188.146.53.* / 2013-07-09 11:37
Dzien dobry. Czy urlop okolicznosciowy moge wziac PRZED slubem np. z tyt. Organizacji wesela, przymaliarki garnituru, itp. Slub mam 20 lipca, urlop chce wziac 12 lipca,
Dziekuje
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Tomasz Bolek / 188.146.53.* / 2013-07-09 11:46
.. I czy to pracodawca decyduje czy moge PRZED lub PO , czy moge zdecydowac o tym ja?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-07-09 11:57
Z wzmiankowanego tu w wątku już szereg razy kluczowego Rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

NIE wynika to, czy przed czy, czy po- byle był jasny związek z tą okolicznością.

Więc o tym, czy przed/czy po decyduje pracownik we wniosku.
Tomasz Bolek / 188.146.53.* / 2013-07-09 12:15
Dziekuje. A Pytam dlatego, ze dzial HR, jego pracownica stwierdza, ze nie moge wziac PRZED. A ja musze przed i stad moja obawa, co sie stanie jesli jednak zloze wniosek ( u nas sklada sie elektronicznie wnioski, korporacja pow.5 tys prac) i wezme urlop przed slubem.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-07-09 12:24
Stwierdza bezpodstawnie. Wniosek złożyć, od odmowy się odwołać. W razie problemu- PIP.

Gdyby cała procedura się przeciągała- czyli powstałaby groźba dalszego braku zgody na 12 lipca- wziąć na 12 lipca u. na żądanie, zmienić wniosek o u. okolicznościowy na opiewający na dzień/dni 20 lipca lub póxniejszy i nadal zawiadomić PIP o pierwotnej odmowie.

Ps. odmowa urlopu - nawet nieprawna ze strony pracodawcy nie upoważnia Pana do niepojawienia się w pracy- stąd ww plan 'ratunkowy'.
ania778 / 89.78.246.* / 2013-06-08 17:35
zmarł dziadek mojego męża, chcę uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu, zastanawiam się czy muszę brać urlop na żądanie czy i mi się należy urlop okolicznościowy????
szklarek / 2013-06-10 09:00
Tzw. urlop okolicznościowy nie jest w tej sytuacji należny, chyba że zmarły był na Pani utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką.

Wtedy należny byłby 1 dzień wolny.

Podstawa- par. 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1996,060,281.html
ccc280 / 93.105.227.* / 2013-06-04 18:39
czy urlop okolicznościowy należy się na okoliczność pogrzebu dziecka siostry
wiwan / 2013-06-04 22:27
NIE, poza rzadką sytuacją, gdy było ono na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką o ten 'urlop' wnioskującego. Wtedy należny jest 1 dzień.

Podstawa- par. 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1996,060,281.html
halinka13 / 2013-01-02 22:45
Czy rozwiedzionemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej
szklarek / 2013-01-03 10:30
TAK. Oczywiście nie wynika to wprost z Rozporządzenia MPiPS, ale z art. 61'8 Kodeksu Rodzinnego Opiekuńczego- powinowactwo z rodzicami małżonka trwa nawet po ustaniu małżeństwa.
Teściowa ma się dożywotnio, należny jest u. okolicznościowy w wymiarze 1 dnia.

Podstawa;

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy/dzial-i-przepisy-ogolne/art-61
meery / 89.73.71.* / 2012-12-12 15:58
Witam, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. W ostatnią sobotę wzięłam ślub cywilny. Czy mi również przysługuje urlop okolicznościowy z okazji ślubu i mogę go wykorzystać w innym terminie? czy z racji tego, że jestem na zwolnieniu to ten urlop mi przepada??
wiwan / 2012-12-12 17:19
W tej sytuacji nie ma on uzasadnienia, bo zarówno sama uroczystość jak i urzędowe sprawy z nią związane zostały załatwione w czasie gdy i tak pracy Pani nie świadczyła.
"Przepada" zatem.
meery / 89.73.71.* / 2012-12-12 21:37
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Tomek_2012 / 178.37.137.* / 2012-11-14 20:12
Urlop w związku ze śmiercią teścia, teściowej, siostry... 1 dzień, wszysko jasne. Ale jak się zmieścić w jeden dzień skoro siostra mieszka/ła w Krakowie a ja w Szczecinie. Jak jest z wolnym na czas dojazdu i powrotu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2012-11-15 10:48
Wolne i jego wymiar jest związane z rodzajem okoliczności, jasno określonej co do rodzaju i relacji pracownika z jej "bohaterem". Nie ma znaczenia miejsce, środek transportu itd. bo to nie jest problem pracodawcy.

Pracownik może sobie 'dobrać' u. wypoczynkowy do u. okolicznościowego choćby w trybie na żądanie.
Tomek_2012 / 178.37.137.* / 2012-11-15 11:11
żona jest nauczycielką i z tym dobraniem urlopu jest problem, na żądanie brak a wypoczynkowy podobnie...
Paweł256 / 83.3.110.* / 2012-10-05 06:48
wykorzystam caly przysługujący mi urlop jeszcze przed slubem. Po slubie doliczono mi dwa dni wolnego które mam zamiar wykorzystać w późniejszym terminie. Czy te dwa dni mogą byc wykorzystane w charakterze urlopu na zadanie (nie wykorzystałem jeszcze ani jednego dnia) czy musi byc planowany
szklarek / 2012-10-05 11:00
Uściślijmy. Cały WYPOCZYNKOWY urlop za 2012 Pan wykorzystał, wziął ślub i pracodawca automatycznie doliczył Panu dodatkowe 2 dni do puli urlopu, czyli uznał, że ma Pan Prawo do 22 (28) dni w roku ?
Jeśli tak, to pytanie do niego- bo działanie takie jest 'ponadkodeksowe', więc może stosować niekodeksowe zasady tych extra 2 dni.

Kodeksowo bowiem urlop wypoczynkowy i tzw. okolicznościowy to dwie różne kategorie uprawnień. I co do zasady u. okolicznościowy MUSI być z okolicznością związany. NIE ma więc możliwości, by odebrać go sobie jesienią, jeśli ślub odbył się 20 czerwca.
M08 / 62.21.42.* / 2012-08-24 12:14
Biorę ślub 3 listopada, jak się mają 2 dni urlopu okolicznościowego do sytuacji, gdy drugi dzień przed ślubem to święto?
english man / 2012-08-24 12:18 / Bywalec forum
zdaje się , że wtedy masz wolne 31.10 dodatkowego i dni wolne Ci się wydłużają
piachu / 80.50.137.* / 2012-08-21 10:47
witam
mam pytanie:idę na urlop wypoczynkowy i w trakcie urodzi mi się dziecko-czy po zakończeniu u.wypoczynkowego mogę wziąść okolicznościowy i drugie pytanko czy na urlopie wypoczynkowym mogę złożyć wniosek o urlop ojcowski(wiem że muszę go złożyć 7 dni przed rozpoczęciem ale czy mogę tego dokonać na urlopie)
wiwan / 2012-08-21 12:13
Od tyłu:
- wniosek o urlop ojcowski może być złożony w czasie urlopu wypoczynkowego byle wraz z nim dotarły załączniki- akt urodzenia, oświadczenie, że nie został pobrany zasiłek już wcześniej za czas urlopu ojcowskiego.
- wolne okolicznościowe w tej sytuacji będzie należne jeśli pozostanie w związku z urodzeniem dziecka- tzn. będzie na tyle szybko po porodzie, że wykorzysta je Pan np. na bieganie po urzędach- odpisy z USC, zameldowanie, itp.. i nie będzie to na skutek zwlekania.
Jeśli wszystko to zostanie załatwione w czasie wypoczynkowego- 2 dni z tyt. urodzenia dziecka nie będą należne.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy