Forum Forum prawnePracy

Urlop okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy.

PanArbuz / 83.22.251.* / 2015-01-05 15:30
Witam serdecznie!

Zgłosiłem pracodawcy urlop okolicznościowy na ślub własny (2 dni). Na dni 30 i 31 Grudzień. (ślub był 30 grudnia, 31 sprawy ogólne ściśle związane ze ślubem.) Ze względu, że w zakładzie panuje zasada drogi służbowej, zgłosiłem fakt urlopu Mistrzowi, który zatwierdził mi ten urlop i odnotował go na te właśnie dni. Ze względu iż pracownicy drugiej zmiany chcieli mieć wolne na sylwestra, pracodawca więc pracowników tej zmiany wypisał na niedzielę, by odpracowali sobie sylwestra i mieli wolne. Tutaj jest mój przypadek, jako, że na 31 miałem urlop, nie musiałem odrabiać lecz przyszedłem do pracy aby mieć zapłacone przepisowe 200% + wypłacony urlop za 31 grudnia. Wszystko przebiegło bez problemu, jednak dziś czyli 5 stycznia, szef stwierdził, że nie zaakceptował mojego urlopu okolicznościowego na 31 i go anulował, wobec czego wypłaci mi tylko za ten odpracowany sylwester (normalna stawka.) Czy miał takie prawo? Dodam, że do kadr przedłożyłem już akt ślubu.
Wyświetlaj:
PanArbuz / 83.22.251.* / 2015-01-07 21:11
Nie było możliwości udzielenia mi dnia wolnego, okres rozliczeniowy właśnie miał się ku końcowi... Dlatego pytam, jeżeli na wypłacie nie będę miał tego jakkolwiek uwzględnionego, co mogę z tym zrobić?
szklarek / 2015-01-08 11:35
4 stycznia raczej był początek nowego okresu rozliczeniowego.....

Formalnie- zawsze można wezwać pracodawcę do wyrównania wynagrodzenia czy udzielenia dnia wolnego- np. pismem monitującym, a w razie odmowy- dochodzić tego nawet w sądzie pracy.

Pracodawca natomiast w tej sytuacji moim zdaniem może zastosować karę porządkową za samowolę w wyborze dnia świadczenia pracy.

Nie miał Pan podstaw do przychodzenia w niedzielę do pracy, bo już odebrał urlop za ten dzień, którzy pozostali pracownicy odrabiali. Czyli pozaformalnie- chciał Pan pracodawcę naciągnąć na dodatkowe wynagrodzenie. To sąd musiałby rozstrzygnąć, czy organizacja pracy i zakładu jest taka, czy doszło w tej sytuacji do dorozumianej zgody pracodawcy na Pana pracę w tę niedzielę, czy też jednak nawet takiej zgody zdecydowanie nie było.

Przecież to trochę sytuacja taka, w jakiej pracownik zostaje sobie codziennie jeszcze godzinę w pracy bez zgody pracodawcy, a potem żąda wypłaty nadgodzin albo przychodzi sobie na 6 dzień pracy mimo podstawowego systemu pracy.

Innymi słowy obie strony postępują tu nieprawnie, a pracodawca takim 'anulowaniem' urlopu jedynie broni się przed ww naciągnięciem go na wynagrodzenie.
szklarek / 2015-01-07 10:52
Nie można anulować wniosku o urlop okolicznościowy już po jego udzieleniu. Właściwie też nie można go odmówić. Obie ww kwestie nie dotyczą sytuacji, gdy podstawa jego udzielenia okazała się fałszywa- czy to zaświadczenie, czy np. pracodawca spotkał na ulicy ponoć zmarłego ojca pracownika itp.
Nawet gdyby pracownik sam złożył wniosek o anulowanie, pracodawca który już wniosek o udzielenie przyjął- musiałby się na to anulowanie zgodzić.

Pan z kolei nie miał podstaw by w ogóle się na odpracowywanie w niedzielę stawić, właściwie powinien być Pan odesłany do domu.

Praca w niedzielę NIE oznacza z automatu stawki 200%. Pojawia się ona dopiero wtedy, gdy do końca okresu rozliczeniowego nie uda się pracownikowi udzielić dnia wolnego z pracę w niedzielę.

Najnowsze wpisy