urlop

Aniu / 94.254.193.* / 2016-07-26 06:12
Witam,pod koniec kwietnia zostalam zatrudniona i mam umowe na pelen etat do konca czerwca 2017 roku.( w kwietniu mialam przerwe tydzien miedzy pierwsza praca a obecna) Czy moge we wrzesniu wykorzystac urlop ktory mi przysluguje do konca roku 2016. i czy musze zostawiac sobie 4 dni na urlop na zadanie ?
Wyświetlaj:
adam 666 / 2017-05-15 20:00
Mam pytanie po przejściu na emeryturę podjąłem ponownie pracę w tym samym zakładzie pracy i dostałem od 01.01.2017.r umowę na 3 miesiące okres próbny teraz dostałem umowę o prace pełen etat głównie chodzi mi o urlop ile się należy 26 dni czy mniej ?. pracodawca mówi że mniej a ja że 26 dni bo staż proszę o opinie z góry dzięki .
szklarek / 2017-05-16 17:08
Jaki był wymiar etatu na umowie próbnej ? Jeśli też 1/1 to łączny wymiar urlopu za 2017 to 26 dni.

Z tym, że co do zasady urlop z umowy próbnej powinien być wraz z jej końcem rozliczony - tj. udzielony w naturze 7 dni lub wypłacony ekwiwalent. Przejście urlopu w naturze na kolejną umowę tylko na podstawie pisemnej umowy - np. jako zapis w nowej umowie o pracę.

Emerytura nie ma nic do tego.

Jak rozumiem nie ma kwestii niepełnosprawności.
adam 666 / 2017-05-17 20:36
Dzięki bardzo w sprawie urlopu .mam jeszcze jeden problem dwie różne pensje między pracownikami na umowe o prace a emerytem pracującm na umowe o pracę przy tej samej ilości godzin i taka sama stawka za godzine różnica 51zł.byłem w biurze w tej sprawie i powiedzieli mi że te 51zł.to na jakiś podatek .nie rozumiem .?.
szklarek / 2017-05-17 21:03
To nie jest różnica pensji (brutto) tylko wypłaty (netto). A więc kwestia podatkową, a nie prawa pracy. Nie wynika to akurat z faktu bycia emerytem, tylko po prosto posiadania innego dochodu opodatkowanego wg. skali podatkowej poza owym etatem. Emeryt 'konsumuje' już tzw. kwotę wolną w ZUS/KRUS tj. przy wypłacie emerytury uwzględnia mu się miesięczną kwotę zmniejszającą podatek 46,33 zł. Więc nie może tego czynić pracodawca. O mniej więcej więc taką kwotę jego wypłata z etatu jest niższa.

Analogicznie byłoby np. gdyby pracownik miał dodatkowo swoją DG opodatkowaną wg. zasad ogólnych.

Poza tym dwaj pracownicy z tym samym brutto, mogą mieć inne netto na skutek tego, że jeden z nich dojeżdża do pracy z innej miejscowości, a więc ma podwyższone pracownicze KUP.
adam 666 / 2017-05-18 19:33
Witam Dziękuje za pomoc . kolega dojeżdza do pracy.
szklarek / 2017-05-19 09:31
No więc ma pracownicze KUP 139,06 zł/mc wobec standardowych 111,25 zł/mc.
Daje to różnicę w wypłacie netto ....5 zł właśnie (przy płący min.). Wraz z miesięczną kwotą zmniejszającą podatek daje to akurat 51 zł różnicy.
szklarek / 2016-07-26 08:25
1. Ma Pani prawo do całego* u. wypoczynkowego za 2016 u tego pracodawcy z góry, od pierwszego dnia zatrudnienia. Co nie znaczy, że pracodawca będzie Pani wnioskiem związany bezwzględnie co do daty. Np. dlatego, że w firmie może być plan urlopów ułożony już na przełomie 2015/2016 r.

2. Nie ma obowiązku dzielenia swego urlopu, w tym z myślą o trybie na żądanie. Jakaś rezerwa jest po prostu rozsądna

* jaki to konkretnie wymiar- zależy od Pani stażu ogólnego i wymiaru urlopu u poprzedniego pracodawcy.

Najnowsze wpisy