Forum Forum dla firmKadry

Urlop wychowawczy także dla prowadzących firmy

Urlop wychowawczy także dla prowadzących firmy

Wyświetlaj:
katek1979 / 46.204.94.* / 2015-03-27 20:06
witam. też jestem wspólnikiem w s.c/ czy musze zawieszać/ zamykać działalność jeśli chce isc na urlop wychowawczy. prosze o jakąś odpowiedz
szklarek / 2015-03-30 13:54
Zwracam uwagę, że to wątek archiwalny- już nawet nie ma podpiętego artykułu przewodniego do niego- raczej dotyczył propozycji na przyszłość.

Do rzeczy- obecny stan prawny ( od 1 września 2013 ) jest taki:
-przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność co najmniej 6 miesięcy i nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić działalność do 3 lat, jeśli sprawują w tym czasie osobistą opiekę nad dzieckiem, nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez nie 5. roku życia.w przypadku dziecka niepełnosprawnego zawieszenie działalności może trwać do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Z uprawnienia można bowiem skorzystać nie tylko jednorazowo, ale także w częściach – maksymalnie czterech.

Zawieszenie w CEIDG.
W tym czasie 'urlop' polega po prostu na finansowaniu z budżetu państwa przez ów okres składki emerytalnej, rentowej i zdrowotnej takiej osoby.

Tyle, że w przypadku spółki cywilnej co do zasady nie może być sytuacji, że tylko jeden wspólnik zawiesza działalność.
Poza zgodą wspólnika pojawia się problem taki, że w okolicznościach innych niż rodzicielskie zawiesić można DG na maksimum 24 miesiące.

Czyli pojawia się jednak kwestia rozwiązania spółki.
moka 69 / 212.2.99.* / 2008-09-20 02:21
dlaczego pracownik ma miec wiecej praw niz pracodawca... uważam, że to dobry pomysł... każdy może sobie dokonać wyboru zaleznie od sytuacji...
aanitka / 83.16.111.* / 2008-07-11 13:48
Mam małe dziecko i chciałabym założyć własną firmę, ale co zrobić z dzieckiem może państwo pomyślałoby lepiej o dofinansowaniach do żłobków i przedszkoli. Zmniejszy się bezrobocie wśród mgr pedagogiki i młodych matek. Gospodarka pójdzie do przodu, zamiast zamykać firmy.
uszubert / 88.156.77.* / 2008-02-29 20:35
Jestem za, owszem.Ale tylko dla prowadzących firmy samodzielnie, bez zatrudniania pracowników.Jeśli ktoś zatrudnia pracowników to firma podczas nieobecności / ??? w to nie wierzę ,by nie bywał w zakładzie / właściciela przynosi takie same zyski.Firma jednoosobowa musiałaby być zamknięta.Mam prośbę do redakcji MONEY by usunęła z informacji wpis, że właściciel firmy MUSI za samego siebie składać deklarację do ZUS.Otóż informuję, że NIE MUSI.Wystarczy tylko w terminie dokonać odpowiedniej wpłaty składek.Zmieńcie informację w kalendarzu , poza tym bardzo dobre i proste infomacje.
Anawa / 83.31.240.* / 2008-07-11 09:23
Nie wiem komu ma pomóc ta sytuacja...Wszystko to wymyślają ludzie którzy nie prowadzą działalności gospodarczej!!!!!
Jestem kobietą - w ciąży, prowadzę jednoosobową działalnośc gospodarczą- urodzę i co dalej??? Mam zamknąć biuro??? Przeciez są różne rodzaje prowadzenia działalności - ja mogę zatrudnic na czas mojej nieobecności osobę która będzie pracowała,,chwilowo" za mnie...
Ale jeśli zamknę biuro - bo bedę chciała mieć macieżyński i wychowawczy - TO KTO DO CHOLERY ZAPłACI ZA MNIE ZA WYNAJEM i inne wydatki które ponoszę w danej działalności (400zł..hihihi-dostaję - a w zamian musze opłacic biuro i żyć za około 4000 zł !!!! ) Czy ktoś o takich przypadkach myśli??????????
czytelniczka / 193.238.41.* / 2007-07-12 21:49
brawo,nareszcie coś mądrego i sprawiedliwego.
Anawa / 83.31.240.* / 2008-07-11 09:25
BłąD MYśLENIA!!! KTO ZAMYKA FIRMę żEBY DOSTAć400 Zł???????
CZY KTOś POLICZYł żE PRZEZ OKRES 10 LAT za ZUS zapłaciliśmy około 90 000 zł!!!!! , a dostaniemy (w razie czego) 400 zł przez kilka miesięcy!!! BZDURY..
sylwia z kwidzyna / 82.177.183.* / 2007-06-21 19:47
w końcu cos mądrego i logicznego!!!! oby tylko na pomyśle się nie skończyło!!
Anawa / 83.31.240.* / 2008-07-11 09:28
LUDZIE CZY WY WOGóLE PROWADZICIE DZIAłALNOść GOSPODARCZą???!!!! Czy pieprzycie bzdury!!! KTO ZAMYKA FIRMę W TYCH CZASACH żEBY DOSTAC MARNE 400 Zł!!!!
BEZNADZIEJA......
monia13 / 194.126.229.* / 2008-10-21 11:13
głupio myslisz człowieku ja mam dziecko 4 lata do przedszkola w dalszym ciagu sie niedostało brak miejsc musze z nim siedzieć w domu jak siedze nie zarabiam a składki co miesiąc płacic musze obowiązkowo jak mam komu to go podrzucam a jak nie to zamiasy pracować siedzę w domu to jest dopiero dyskryminacja pracodawców
Pani M / 83.238.228.* / 2008-05-09 11:19
czy to jest takie dobre,tu należałoby się zastanowić. Zawieszenie działalności firmy dla właściciela jest równoznaczne z jej zamknięciem. Okres zaprzestania działalności jest równoznaczny z nieistnieniem firmy na rynku. Odzyskanie bazy klientów i wiarygodności firmy po przerwie jest dość trudne- no chyba że się ma układy. ("na układy nie ma rady") Jedynym plusem jest tutaj fakt, że Państwo będzie finansować składki na ub. emerytalne i rentowe. Poza tym żadna rewelacja. Ilu prawdziwych przedsiębiorców pójdzie na taki układ? hmm dla kogo te przepisy? Działanie na rzecz bezrobocia, na rzecz rodziny, zmiana przepisów dyskryminujących kobiety prowadzące działalność gospodarczą to tylko czcze slogany. Brak radykalnej poprawy!
Anawa / 83.31.240.* / 2008-07-11 09:26
Wreszcie ktoś rozsądnie napisał! Pozdrawiam Autora..
prowadząca działalność / 77.113.57.* / 2008-07-11 11:46
Dla kogo mają być te zmiany, chyba dla ludzi którzy nie mają dochodów i ciągną koniec z końcem. Kto zamknie firmę i posiedzi w domu za 400 zł przecież to ledwie na pieluchy dla dziecka starczy a gdzie opłaty i reszta, za co żyć.
Poza tym przecież można zatrudnić osobę na zastępstwo żeby firma mogła się kręcić, bo przecież z czegoś żyć trzeba.
Czy na prawdę w naszym rządzie brak ludzi którzy myślą??
Paranoja jakaś
wspólnik s.c / 77.113.183.* / 2010-05-27 15:41
A dlaczego nie jesteśmy takim samymi matkami jak nasze pracownice, które mają urlop wychowawczy.Prowadzę działalność w spółce cywilnej mam wspólnika.Idąc na wychowawczy zawieszam swoją działalność na okres urlopu wychowawczego.Firmy nie muszę zamykać ma ją kto poprowadzić przez okres urlopu nie rozliczam się z zawieszonej działalności obowiązek przechodzi na drugiego współwłaściciela nie mam też prawa do podziału zysków za ten okres.Ale mogę przez dwa lata poświęcić czas dziecku.

Najnowsze wpisy