Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa frankowa. Kowalczyk: rząd potrzebuje dokładnych danych z KNF

Ustawa frankowa. Kowalczyk: rząd potrzebuje dokładnych danych z KNF

Wyświetlaj:
Bolo1000 / 192.162.151.* / 2016-03-22 17:08
KNF to "lobbysta " banków w Polsce wiec ten raport tak jest dlatego napisany
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
marcosss / 89.75.70.* / 2016-03-22 12:45
KNF nie opublikuje nigdy tych danych o zarobkach banków na kredytach frankowych. Musiałby wspomnieć o miliardach zarabianych co roku "na lewo" przez banki na transakcjach FX SWAP na toksycznych aktywach zabezpieczających kredyt banku.
sfdfdgfhgh / 160.83.30.* / 2016-03-22 13:00
To jak twierdzisz, że banki zarobiły miliardy na lewo na FX swapach, to może napisz jak te instrumenty funkcjonują i w jaki dokładnie sposób banki wykorzystywały te kontrakty do zarabiania tych miliardów. Umieram z ciekawości.
marcomarco / 89.75.70.* / 2016-03-22 13:40
Banki obłowiły się na tych kredytach opartych na toksycznych aktywach, a teraz twierdzą, że to podatnicy dopłacą do oszukanych przez nich kredytobiorców.
W latach 2003-2008 udzielonych zostało około 700 tys. kredytów denominowanych we franku.
Kredyty te nie były finansowane tak jak kredyty złotowe depozytem tylko operacjami SWAP FX i CIRS. Taki mechanizm finansowania oznacza, że w momencie wzięcia kredytu cena złotego wzrasta, a cena franka spada Obecnie, gdy kredyty te są spłacane następuje proces odwrotny, to znaczy zamykane są operacje FX SWAP na parze walut CHFPLN i frank umacnia się do złotego. Kredytobiorcy nie byli informowani o tym jak finansowany jest ich dług. Zapewne większość wiedząc o tym, że ich dług we franku z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będzie rosnąć i może wzrosnąć kilkukrotnie - nie zdecydowałaby się na to, by wziąć ten kredyt. Druga rzecz - operacje zabezpieczające dają FX SWAP dają bankom porządny zarobek o którym banki oficjalnie nie mówią - od początku akcji kredytowej mogło to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych dodatkowego zysku (oprócz legalnego zysku banków na marży i oprocentowaniu i nielegalnego na od prowizji na handlu walutami, które banki prowadziły "na niby" z klientami). Zyski te wynikają z różnic w oprocentowaniu między złotym a frankiem, które zawsze było lepsze dla złotego. Żeby dowiedzieć się więcej o co chodzi i jak to działa wpisz w wyszukiwarkę "punkty swap".
KNF został poproszony o przygotowanie analizy kosztów dla systemu bankowego i oszacowania dotychczasowych zysków banków. KNF nie wywiązało się z tego zadania. Koszty, które mają ponieść banki wynikają prawie wyłącznie z kosztów uporządkowania finansów banków i pozbycia się toksycznych aktywów. KNF w raporcie zakłada, że wszystkie banki natychmiast zamkną swoje toksyczne dla systemu bankowego w Polsce translacje FX SWAP i CIRS i z tego powodu poniosą miliardowe straty. Nie jest to słuszne założenia, bo transakcje te mogą być przez banki po odwalutowaniu kredytów utrzymywane w aktywach. KNF w ogóle nie wywiązał się z drugiej części - obliczenia zysków banków z kredytów we franku. Ukrywane są przed Polakami zyski z nielegalnych (zgodnie z orzecznictwem) transakcji wirtualnych wymian walut, a także zyski z transakcji FX SWAP i CIRS, które stanowią obecnie toksyczne aktywa w bankach, ale przynosiły i cały czas przynoszą bankom krociowe zyski.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Sfddfjjdnx / 94.254.161.* / 2016-03-23 11:42
No wyjaśnienie obszerne tylko, że to nie do końca wyjaśnienie. Po pierwsze, nie wyjaśniłeś na czym polegają te transakcje. Po drugie, bez wyjaśnien sugerujesz, że mają one olbrzymii wplyw na kurs walutowy. Wedlug mnie, tego wpływu nie da sie ocenic. W uproszczeniu, Tltransakcja FX swap, to taka, w ktorej umawiamy sie dziś, że ja daję np 1 mln frankow, a Ty mi 4 mln zlotych a za miesiac ja oddaje Ci np. 3,9 mln zl, a Ty mi 1mln frankow, zaś CIRS tym różni sie od fx swapa, że po drodze wymieniamy odsetki, np. ja place wibor - 50bps, a Ty libor+150bps. Jest to transakcja otc, czesto wymiana nominalu nie wystepuje. Rynek walutowy jest w dużej mierze poruszany transakcjami spotowymi. Jesli jednak uznamy, że nasz racje i wplyw jest, to teraz zastanowmy sie, w ktorym kierunku. Jako bank z polski idac do zagranicznej instytucji i mowiac, że w tym momencie to bym chcial u niego wziac kredyt we frankach, pod zastaw zlotowek, bo tak mozna inaczej opisac cirs, to otwieram krotka pozycje w pln (sprzedaje zlote) i dluga we franku (kupuje franki), co przy duzej sile rynkowej spowoduje deprecjacje zlotego i aprecjacje franka, deprecjacja zlotego rowna sie wzrostowi kursu CHFPLN, a nie jego spadkowi, zaś odwracanie tej transakcji mogloby powodowac spadek kursu, nie wzrost (banki odkupuja zlote za franki). Co do tego, że banki zarabialy punkty swap zgadzam sie, ale zapominasz o tym, że znaczna czesc tego zarobku musiala byc oddana deponentom, ktorzy dostaja odsetki w oparciu o polskie stopy. Jesli w listopadzie 2008 za depozyt w pln bank placil 5% (powiedzmy wibor - 150bps okolo), a z kredytu we franku dostawal libor + 200bps czyli ok 4%, a w cirsie placil libor+150, a dostawal wibor-100bps, to zostaje mu 100bpsow. Na kredycie w pln bank zarobilby troche wiecej nawet przy tej samej marzy (wibor+150bps wplywu z kredytu minus wibor-150bpsow zaplaty za depozyt, czyli 300bpsow), czy wiec banki sie tak obłowily, sprawa dyskusyjna. Argument o tym, że banki moga utrzymywac te transakcje w aktywach jest dziwny- one sa jakby po stronie pasywnej, tak naprawde sa off-balance i po zniknieciu kredytow, ktore te transakcje zabezpieczaja, bank ma otwarta pozycje walutowa, wiec trzeba nowymi cirsami zrobic syntetyczne kredyty we franku, żeby zamknac luke. Co do ich nielegalnosci, nie bede sie wypowiadal, sa zawierane na calym świecie... na podstawie wystandaryzowanych umow isda
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wacek79 / 217.96.78.* / 2016-03-23 17:52
Super .... powiedz zatem dlaczego w latach 2007-2008 kurs franka do złotówki leciał w dół, a teraz rośnie (oczywiście z wagą względem zmian na parze CHF/EUR żebyś nie powiedział, że taka jest koniunktura na rynku ) . Ten prosty fakt zaprzecza wszystkiemu co napisałeś.
Sfddfjjdnx / 94.254.161.* / 2016-03-24 14:04
Nie, nie zaprzecza. Polskie banki zawierajac transakcje na rynku walutowym nie maja takiej sily, żeby poruszac kursem. Sorry, ale w szczytowym momencie banki mialy na bilansie 170 mld PLN w udzielonych kredytach w chf, jezeli musialyby zawrzec nawet na cala ta kwote fx swapy j cirsy to na przestrzeni lat, kiedy te kredyty byly udzielane nie mialo to żadnego znaczenia. Dzienne obroty na rynku walutowym siegaja bilionów dolarow. Co wiecej, kurs chfpln jest kursem crossowym i osiaga sie go przechodzac przez 3cia walute, tj. euro, bo rynki eurpln i eurchf są płynne. lata 2005-2008, to była szalejąca hossa, kupa kasy szla do emerging markets. Popatrz nawet na polski bilans platniczy, ile kasy do nas wpłyneło, plus jechalismy na story po wejsciu do ue . Ludzie chetnie podejmowali ryzyko, w 2008 zaczął sie kryzys, inwestorzy na świecie stwierdzili, że ryzyko jest teraz za duże i nastapil odwrot do bezpiecznych rynkow- usa, szwajcaria. To widac nie tylko na naszej walucie, spojrz co sie stalo z kursem korony szwedzkiej do dolara w 2008, czy na bahta tajlandzkiego... albo blizej nas, spojrz na lire turecka. Ten trend jest w dużej mierze, czasem z przerwami, kontynuowany. Zreszta własnie dlatego kurs franka byl usztywniony przez dlugi czas, żeby zatrzymac naplyw kapitalu do szwajcarii. W kontekscie bilionow wplywajacych do gospodarek "bezpiecznych", to naprawde, to co sobie nasze tycie banki robia, to nikogo nie obchodzi i nie rusza. Zreszta sam spojrz tez na kurs eurchf, od 2008 kurs spadl o 30%, czy oznacza, że frank umocnil sie do euro o 30% lub eur oslabilo sie do franka o jakies 45% (kurs chfeur) i zloty do euro o 10%. To w calosci tlumaczy ruch chfpln i potwierdza teorie ucieczki kapitalu z dotknietej kryzysem europy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
rem998 / 77.91.51.* / 2016-03-22 11:35
Duda już złapał zadyszki po obiecankach gruszek na wierzbie
1 2 3 4 5 6
na koniec starsze

Najnowsze wpisy