Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Wyświetlaj:
mc1111 / 188.125.138.* / 2013-06-03 09:52
Sprawy, o których pisze autor są ważne z punktu widzenia nas wszystkich płacących za wywóz śmieci. Natomiast bardzo mało się pisze o konsekwencjach dla branży, zwłaszcza firm do tej pory zajmujących się odbiorem śmieci oraz skutkami w niedalekiej przyszłości. Chodzi o to, iż to co władze nazywają "rewolucją" spowoduje zmonopolizowanie rynku, upadek znacznej części firm działających do tej pory w branży. A przetargi nie koniecznie muszą wygrać firmy najlepsze i najtańsze, tylko te które dysponują największymi rezerwami, by przetrwać pierwszy okres, gdzie do interesu będą musiały prawdopodobnie dokładać (przetargi trzeba przecież wygrać). I jak to z reguły bywa odbiją to sobie później podwyżkami, które z całą pewnością nas czekają i na które będą sobie mogły pozwolić, bo konkurencji, która mogłaby złożyć tańszą ofertę już nie będzie. Jaskrawo widać to na przykładzie Warszawy - do tej pory działa ok. 139 firm, po 1 lipca pozostanie zaledwie 10. Co będą robić pozostałe 129?! Reasumując efektem tej tzw. reformy będzie spora liczba upadłości w branży, zwolnienie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pracowników w całym kraju, zmonopolizowanie rynku przez duże, silne podmioty, często z kapitałem zagranicznym i czekające nas podwyżki.
Może to czarnowidztwo, ale znając polskie realia całkiem prawdopodobne. Nie ma więc co się aż tak podniecać obecnymi cenami, które samorządy będą starały się i tak nieco ograniczać, bo ceny te będą w przyszłości znacznie wyższe i zaczną być w budżetach domowych bardzo odczuwalne. To zdaje się kolejny milowy krok naszej władzy w walce o ożywienie konsumpcji wewnętrznej oraz z bezrobociem.
jake1 / 93.105.94.* / 2013-05-30 12:39
Jak zwykle burdel i kolejna ustawa bubel. Ale kto w sejmie ma ustanawiać poprawne prawo? Mohery i pisuary zajęte wybuchami i pomnikami czy Po-PSLaki zajete obsadzaniem spółek i urzędów tak by PO-lakom żyło sie lepiej.
Most / 83.29.179.* / 2013-05-29 12:51
Piękne stawki - Szwajcarskie - tak żyjemy w pięknym kraju o pięknej historii tak trzeba za to słono płacić by w zamian nic nie dostać.

Tak, i powinien być upust 95% dla osób popierających PO (słowem, czynem, głosem).

Chyba trzeba będzie poznać lokalizację skupów złomu aby choć w części ten podatek odrobić.
do dupy wszystko / 85.202.104.* / 2013-05-23 13:14
Pisane przez osobę nie czytającą przepisów.
nawet nie segregując śmieci, wiele z nich nie może trafic do pojemnika.
Więc problem śmieciowy nie zniknie a zarobią jedynie wybrańcy, pod których ta ustawa była uchwalona!
matros61 / 217.113.229.* / 2013-05-23 10:34
Społeczeństwo zorganizowane w Spółdzielnie mieszkaniowe,,Wspólnoty mieszkaniowe i inne zorganizowane grupy mniej formalne radziło sobie z wywozem śmieci DOSKONALE jedynie Władze miast,i gmin były w tym temacie BEZRADNE i im właśnie durnota ustawodawcza dała premię za bezradność w postaci zorganizowania wywozu śmieci.
Wszystkim dookoła wiadomo że to banda nierobów oraz siedlisko złodziejskiej manipulacji powierzonym pieniądzem, więc czego się można spodziewać po nierobach i nieudacznikach .TO BĘDZIE NIEWYPAŁ I PRZEKRĘT
Adam555 / 89.66.69.* / 2013-05-22 16:07
To jest chory pomysł, by narzucać na każdą osobę opłatę!!Ktoś mieszka sam i pracuje od świtu do nocy i nie ma czasu na tworzenie śmieci, bo wraca do domu , by praktycznie przespać się ... i znowu do pracy. To gdzie on ma czas na tworzenie śmieci??? Ale on musi też płacić i to horrendalną stawkę!!! Gdzie tu jest logika??? Polska staje państwem przymusu do wszystkiego i do opłat, czy ktoś chce czy też nie!!!
emka / 178.42.98.* / 2013-05-23 06:59
Bzdurna Ustawa sejmowa, bzdurna Uchwała Radnych Warszawy. Przejawia się niekompetencja , biurokratyczna i partyjniacka arogancja a wszystko na gruncie mafijnych interesów tzw "władzy" z grupami obcych interesów - a wszystko kosztem polskiego społeczeństwa.
Aktualna recepta, aktualne hasło: OBUDŹ się POLSKO, zmieć obłudnych, perfidnych tyranów, którym nieopatrznie zawierzyliście.
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2013-05-22 14:20
" Śmieciliśmy dużo i tak pozostanie niezależnie od ustawy."

Gdzie tu logika, przecież przy płatności ryczałtowej nie opłaca się śmiecić mniej.

Jedyna opcja - nieposłuszeństwo obywatelskie. Przy takich stawkach raczej nie będzie problemu.
eryerytrey / 79.187.160.* / 2013-05-23 11:33
Jakie nieposłuszeństwo???
Nie wniesiesz opłaty???
To z ciebie zciągną....
Wyrzucisz śmieci na ulicę???
Oni to w d... mają kasę dostali i oto im chodziło.
Kolejny podatek.

Tu nieposłuszeństwo nie pomoże trzeba tą bandę pozbawioną mózgów i zasad wysłać na zawsze do Brukseli z wilczym biletem.

Niech tak dbają o śmieci.
A potem wyjść z UE bo to taki sam twór jak ZSRR tylko czasu trzeba żeby się o tym przekonać.
Mosty wzdłuż rzeki / 77.255.207.* / 2013-05-22 10:51
I czego się pieklą.Kraj nasz słynie z wprowadzania mechanizmów,które nigdzie w świecie nie sprawdzają się.Specjalność zakładu to rzucanie kłód, a nawet BELEK pod nogi obywateli.
sylwusia34 / 2013-05-22 12:00
no tak, a ajlepsze jest to ze przerabiamy standarady ktore sie nie przyjelu w innych krajach i wielokrotnie polala sie krew z roznyc hpowodow a my oczywiscie na sile probojemy to wcisnac ;/
Złoty Bażant / 2013-05-22 13:49
No ale to jest dla mnie zrozumiałe!! Bo rząd Polski zawsze musi to przerobić na własnej skó¶ze... o przepraszam na skórze swoich obywateli... bo to oni ponoszą koszta ich głupich decyzji.
jakub2 / 31.62.123.* / 2013-05-21 19:50
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]

Dlaczego w utylizacji śmieści nie partycypują ich producenci , przeciez my płacimy

potęzne pieniądze za opakowania i itp. a teraz po raz drugi musimy za nie płacić ,

a po za tym śmieci to są także cenne surowce , czyli chce sie nas okraść w

trójnasób
producent / 83.7.127.* / 2013-05-22 09:51
Wyobraź sobie,ze producenci płacą za opakowania wprowadzone do obrotu , czyli za smieci. Raz do roku to się liczy, wypełnia deklaracje i wpłaca do urzędu Marszałkowskiego( jak dobrze pamietam)

A produkujemy opakowania, piękne, grube, kolorowe bo klienci takie wybierają. Jeszcze trochę a opakowanie będzie czasem droższe niż to, co w środku :-(((
tenPD / 83.22.240.* / 2013-05-21 16:25
W tym sęk, że jest ustawa do bani skoro opłaty wszędzie rosną (patrz wpisy w komentarzach). Dodam jeszcze, że u mnie i tak opłaty są w miarę niskie, bo w okolicy zdarzają się w wysokości 15zł za segregowane i 30zł za niesegregowane. To sobie policz ile by mnie to kosztowało. Problem polega na tym, że do działającego systemu między klienta i dostawcę usług został przymusowo włączony organ pośredni czyli samorząd, który nie zrobi wiele więcej poza wyłonieniem w przetargu odbiorcy śmieci, który stanie się monopolistą na danym rynku. W istocie rząd i samorząd działa jak mafia, bo po pierwsze wymusi obniżenie cen za wywóz śmieci od dostawcy usług, a ode mnie jako klienta wymusi większą opłatę. A więc ściągnie haracz od obu stron, które do tej pory jakoś sobie dawały radę bez bossa. Wystarczyłoby, żeby urzędy kontrolowały czy wywozisz śmieci. Skoro wywozisz to masz rachunki. Jak mówisz, że segregujesz i wywozisz do punktów skupu to też dadzą ci zaświadczenie i jesteś w porządku. Nie wywozisz to masz problem.
Do całego tego syfu urzędy gminy będą musiały zatrudnić rzeszę ludzi do ściągania haraczu i pilnowania systemu. Ci ludzie nie będą robić nic produktywnego (nic nie wyprodukują) tylko będą siedzieć na dupach i zarządzać w moim imieniu gospodarką śmieciami, chociaż ich o to nie prosiłem. Wszyscy oni muszą dostać wypłatę, bo inaczej nie przyjdą do roboty. Wypłatę dostaną albo z haraczu albo z podatków. Fikcyjnie nawet nie zmniejszą bezrobocia, bo będą mieli robotę, ale z kolei stracą ją ci, do których nie tracą środki z haraczu. Tak jak to podałem w przykładzie do tej pory miałem ekstra 25zł. Od lipca tyle mniej będę musiał wydać na konsumpcję. Policz to sobie w skali kraju i dodaj stosowną liczbę urzędników nierobów powołanych do zarządzania tym bajzlem, którzy są bezproduktywni. Owszem zarabiają kasę ściągniętą od ciebie, ale nic nie wnoszą do rozwoju PKB bo nie robią nic produktywnego, a wydawać pieniądze to ja też umiem i to lepiej od mojego urzędu gminy.
antyleming / 31.11.132.* / 2013-05-22 13:15
Rządy pana Tuska i PO fachowcy określili jako: "Woja ekonomiczna z narodem" Słupki poparcia pokazują, że nie są odosobnieni w swoich planach.
bananewa / 2013-05-21 14:35 / Bywalec forum
przyjmę duże ilości posegregowanych śmieci z bardziej rozwiniętych (i mniej) krajów - tonami na polskie durne wysypiska - ustawa raczej nie przewiduje by ludzie produkowali mniej śmieci - sztuczna inteligencja rules - ciekawe czy ci ludzie wychodząc z urzędów są zadowoleni ze swoich dzieł?
bananewa / 2013-05-21 14:27 / Bywalec forum
Jedno z najdroższych miast - tak to ten la presidęnt dba o nastroje
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 13:41
Ciąg dalszy niższego wpisu

ABSURD NR II – opłata za śmieci uzależniona od ilości mieszkańców w danej nieruchomości
Może mniejszy absurd niż opisany poniżej, ale także absurd. Tym razem podam przykład z życia wzięty.
Mieszkam w domu jednorodzinnym. Od zawsze regularnie płacę za wywóz śmieci, mam na to dowody w postaci zapłaconych rachunków itp. Śmieciara przyjeżdżała do mnie co 2 tygodnie i odbierała śmieci. W terenie działały 3 firmy zajmujące się odbieraniem odpadów, a więc na rynku panowała konkurencja, a ceny wywozu śmieci regulował rynek. W sumie płaciłem za wywóz śmieci 15zł za miesiąc dla 5-cio osobowej rodziny. Niedużo. Pewnie normalnie płaciłbym więcej i tak też bywało, ale człowiek myśli ekonomicznie i zaczyna kombinować jak płacić mniej. W moim przypadku decyzja była prosta. Albo zacznę segregować śmieci, albo będę za nie dużo płacił. Człowiek jak go to skubie po kieszeni to szybko dochodzi do prawidłowych rozwiązań.
W pierwszej kolejności już na etapie zakupów zaczęliśmy wybierać produkty mniej opakowane (np. warzywa, mięso i wędliny na wagę, a nie na tackach styropianowych czy pakowane pojedynczo w folię, podobnie), wybraliśmy siatki na zakupy wielokrotnego użytku, żeby nie mieć u siebie tyle woreczków i reklamówek, zamontowaliśmy filtr do wody i odpadła konieczność kupowania tzw. mineralnej w PET-ach. Mleko zacząłem brać od gospodarza (taniej i dowóz do domu) a więc odpadły opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku 3 w 1 papier, plastik, metal), dodatkowo z tego mleka zacząłem metodą domową produkować biały ser, jogurty, kwaśne mleko itp. (odpadło sporo plastików). Jaja też biorę od gospodarza, ja mu daję puste opakowania, a on przynosi pełne. To samo opakowanie z kartonu wykorzystujemy kilka razy, aż się potarga, a więc znów oszczędność na śmieciach. Mięso mam od gospodarza, wędliny produkuję sam (m.in. wędzę) i to nie tylko ze względu na śmieci, ale lubię wiedzieć co jem. Jak nam wcisną gdzieś woreczki foliowe to staramy się je użyć przynajmniej kilka razy. Założyłem przydomowy warzywniak i resztki zielone przerabiam na kompost. Te działania umożliwiły mi dość znaczne obniżenie ilości produkowanych śmieci. Ale to nie wszystko.
Wprowadziłem system segregacji odpadów. Mam w kuchni pod zlewem kilka koszy na śmieci na drewno i papier, folie i plastiki, resztki zielone zbieram na kompost, sporadycznie trafiają się metale, szkło, baterie. Po co się w to bawię? A no po to, że 500m ode mnie jest skup makulatury, plastików i złomu (nie śmietnisko). Plastiki i papier biorą ode mnie za darmo (choć bywają okresy, że płacą za te produkty). Za złom dostaję gotówkę. Gmina raz w roku organizuje wywóz elektroniki czy opon, na który jak chciałem to mogłem się załapać.
A więc jak widać podjąłem sam od siebie szereg działań proekologicznych i inicjatyw aby m.in. zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. Dlaczego? Bo mi się to opłacało finansowo i to w wielu aspektach nie tylko śmieciowych. Przykładowo mam prawie za darmo warzywa, przetwory mleczne, wodę do picia a pozostałe produkty np. mięso mogę kupić taniej bezpośrednio od producenta. Wbrew pozorom wcale nie zabiera mi to dodatkowo więcej czasu np. opieka nad warzywniakiem zabiera mi tyle samo czasu i kosztów co wcześniej utrzymanie trawnika. System działał bardzo dobrze, a co najważniejsze wydajnie i ekonomicznie. Dzięki tym zabiegom udało mi się zredukować ilość śmieci do 1 kubła 120 litrów na miesiąc przy 5-cio osobowej rodzinie i zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku (normalnie pewnie musiałbym wywieźć ze 4 kosze na miesiąc). System działał i to bardzo dobrze – wydajnie i ekonomicznie. Dodatkowo dzieci od małego mogły się uczyć tego, że segregacja odpadów naprawdę się opłaca i osiągamy z tego niewielkim kosztem wiele korzyści. System miał same zalety.
Ale rząd i władze gminy postanowiły to zmienić. Od lipca będę płacił stałą opłatę w wysokości 8zł od mieszkańca domu. Czyli zamiast 15zł będę płacił chcąc nie chcąc 40zł. Te cztery dychy to niższa stawka osiągalna w przypadku segregacji śmieci na tzw. mokre i suche. Za niesegregowane musiałbym zapłacić 75zł/miesiąc. Oczywiście będę płacił za segregowane bo mam już wyrobiony nawyk. Suche odpady będą ode mnie zabierać 1 raz w miesiącu a mokre 2 razy.
Czyli na dzień dobry mój kochany rząd w nagrodę za moje proekologiczne i pro ekonomiczne nastawienie do życia przywali mi podwyżkę za wywóz śmieci w wysokości 160% więcej niż dotychczas.
Śmieci wywożono ode mnie raz w miesiącu. Od lipca śmieciarki będą jeździć 3 razy w miesiącu i spalać 3 razy więcej paliwa oraz wytwarzać 3 razy więcej zanieczyszczeń powietrza.
Segregację śmieci , którą rzeczywiście prowadziłem dość skrupulatnie (rośliny, papier, plastik, szkło, metale, baterie, do wywiezienia), bo mi się to opłacało, teraz będę robił na odpier… Pewnie córka zapyta:
- Tatusiu, a czemu już nie segregujemy śmieci tak jak przedtem?
I co ja jej na to powiem? Że rząd stwierdził, iż robiłem to zbyt szczegółowo. Teraz mam to r
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 13:42
uzupełnienie wpisu powyżej

Teraz mam to robić byle jak i jeszcze za to płacić 160% więcej niż dotychczas, ale za to w tej nowej wyższej cenie
MOGĘ PRODUKOWAĆ 15 (słownie piętnaście) RAZY WIĘCEJ ŚMIECI .
Zamiast 1 kosza na śmieci na miesiąc + 1 wycieczki raz na pół roku z papierem, plastikami i metalami do punktu skupu teraz będę mógł spokojnie zapełniać 5 koszy na odpady suche odbierane raz w miesiącu i 10 koszy na śmieci odpadów mokrych odbieranych 2 razy w miesiącu. Wprowadzając swój ekonomiczny system segregacji śmieci produkowałem 1 kosz na śmieci miesięcznie, teraz opłaca mi się bardziej wyprodukować 15 koszy śmieci.
Skoro za wyprodukowanie jednego kosza na śmieci tak czy inaczej zapłacę tyle co za 15 koszy to po kiego grzyba mam ograniczać produkcję śmieci. Byłoby to działanie bez sensu. Jak mam do wyboru 1 kosz za 40 złotych albo 15 koszy za 40zł (2,66zł za sztukę) to dla mnie taniej wychodzi wywalać 15 koszy śmieci w cenie 2,66zł za kosz niż 1 w cenie 40zł. Chyba logiczne.
Jak nie wyrobię normy 15 koszy na miesiąc to pogadam z sąsiadami, albo jakimiś lokalnymi przedsiębiorcami, którzy nie wyrabiają się ze śmieciami i słono za to bulą, żeby na czarno za niewielką opłatą przywozili swoje śmieci do mnie. Dzięki temu ja wyrobię normę i jeszcze być może na tym zarobię, bo zaprzyjaźniony przedsiębiorca woli zapłacić mi za 10 koszy 50zł niż powiedzmy 150zł za ich normalny wywóz. W efekcie przy okazji wywozu moich 15 koszy zamiast zapłacić 40zł to zarobię 10zł na czysto (50zł przedsiębiorcy – 40zł mojego rachunku = 10 złotych zysku). Żyć nie umierać. Zastanawiam się czy się gdzieś nie ogłaszać, że przyjmę śmieci za niewielką opłatą.
Tylko ktoś upośledzony woli zapłacić za wywóz kosza na śmieci 40zł jak może za ten sam kosz zapłacić 2,66zł albo tak jak to opisałem wyżej jeszcze na tym zarobić 66 groszy na koszu. Wspaniały pomysł na dodatkowe dochody dla mnie i mojej rodziny. Teraz płaciłem 15 zł na miesiąc za wywóz śmieci, a od lipca dzięki zmuszeniu mnie do płacenia 40 zł za te sam śmieci zarobię na czysto co miesiąc ekstra 10zł i wyprodukuję 15x więcej śmieci. Wielkie dzięki kochany rządzie za pomoc w rozwoju gigantycznej czarnej strefy i umożliwienie mi zarabiania na wywożeniu śmieci.
CDN
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 13:51
Dokończenie wpisów powyżej

Walory edukacyjne dla dzieci. Kochane dzieci w życiu nie warto przykładać się do segregowania odpadów i ochrony środowiska skoro, dzięki działaniom rządu bardziej opłaca się być cwaniakiem i produkować jak najwięcej śmieci, bo jak się pokombinuje to można jeszcze na tym nieźle zarabiać.
W istocie jedyny sprawiedliwy system to taki, w którym płaci się bezpośrednio za wyprodukowaną ilość śmieci i koniec. Kropka. Tak jak ktoś tu napisał na przykładzie Hamburga. Kupujesz worek 120 litrów powiedzmy za 15 złotych i oddajesz tyle do wywiezienia. Jak wyprodukujesz 2 wory to płacisz za dwa. Można stosować różne kolory worków do segregacji śmieci i te segregowane odbierać nawet za darmo. Jak źle posegregujesz to ci nie wezmą i masz problem. Konkurencja doprowadziłaby do uregulowania się cen za śmieci na niskim poziomie.
A tak mamy to co mamy. Nie dość że jest możliwość robienia przekrętów na przypisanych ci koszach i załatwianiu dodatkowych śmieci w celu ich wypełnienia za dodatkową opłatą to jeszcze sam system wyceny śmieci jest absurdalny. U mnie ogłoszono, że będzie to kosztować 8x5=40zł na miesiąc.
Do tej pory firmie płaciłem 15zł. Firmy były 3 więc ich obszar odbioru śmieci był ograniczony. Od lipca przetarg wygra jedna z nich. Dwie zbankrutują i zatrudnieni ludzie trafią na ulicę poszerzając bezrobocie. Ci ludzie nie będą zarabiać więc spadnie ich konsumpcja, ale za to zgłoszą się do pośredniaka po świadczenie dla bezrobotnych obciążając budżet, zwiększając podatki i zadłużenie wewnętrzne kraju, a więc te obciążenia spadną ostatecznie na mnie. Dodatkowo teraz będę musiał wydać 25 złotych więcej na śmieci, a więc nie wydam tych pieniędzy gdzie indziej na buty, ciuchy, jedzenie itp. a więc inne branże też odczują odpływ moich 25 złotych na miesiąc z ich przychodów do branży śmieciarskiej. Licząc to na dziesiątki milionów obywateli tego kraju, będziemy mieli piękną sytuację gospodarczą w Polsce, gdzie wielu producentów, handlowców i ludzi świadczących usługi zbankrutuje, a ci wszyscy eks-zatrudnieni trafią do pośredniaka po zapomogę z moich podatków. Oni na pewno nie zwiększą konsumpcji. Ja lżejszy o 25 złotych na miesiąc i inni obywatele przepłacający za śmieci też nie, ale jak to pisał Bastiat tego od razu nie widać więc tym się rząd i samorząd nie przejmuje.
Najśmieszniejsze jest to, że u nas w gminie jeszcze nie odbył się przetarg na wywóz śmieci, a cenę już ustalono 8zł od łebka dla śmieci segregowanych i 15zł od niesegregowanych. W moim przypadku wzrost kosztów wynosi 160%. Ten przedsiębiorca, który wygra przetarg zwiększy obszar odbierania śmieci i pewnie będzie mógł obniżyć koszty, a więc ten mój kosz będzie go kosztował jakieś 10zł od sztuki. Z 40zł gminie pozostanie 30zł na czysto. To jest biznes. U nas jeszcze system nie działa, ale zakład komunalny już jest i liczy kilkanaście osób. Piękny rozrost administracji, a jeśli chodzi o marnotrawstwo moich pieniędzy to jestem spokojny. Od lat robią to wyśmienicie i mają w tym wprawę, ale tak to już jest jak się rząd bierze do regulowania jakiegoś rynku.
PS
A jak rząd stwierdza, że 30% ludzi nie płaci za śmieci to należy przyjąć stosowne ustawy, zacząć to sprawdzać i zwiększyć kary za ewentualne przestępstwa, a nie wymyślać jakieś absurdalne drogie systemy na których wszyscy będziemy poszkodowani.

I to by było na tyle
Most / 83.29.179.* / 2013-05-29 12:31
Słuszny wywód. Jak zwykle koszty nieudolności w recyclingu próbuje się przerzucić na obywateli.
Ten rak jakim jest biurokracja wkrótce jednak zabije swojego żywiciela.
A zwalanie wszystkich idiotyzmów na prawo UE jest żałosne. Myślę, że tak koszmarne działanie przeciwko swoim obywatelom funduje się tylko u nas.
antek78 / 192.138.116.* / 2013-05-21 13:01
złodzieje, w innych krajach jest to od dawna rozwiązane, ale u nas oczywiście muszą mieszać - wiadomo po co. A wystarczy skopiowac prawo z innego kraju...
Mietek01 / 2013-05-21 14:02
Obawiam się ze zapłacimy w najbliższym czasei jeszcze więcej... czasami mam naprawde wrażenie że w tym kraju nei robi się nic dla dobra obywtaeli....
dr eko / 95.51.105.* / 2013-05-21 10:24
w stanach już za czasów prohibicji śmieciami , pralniami i pakingami zajmowała się mafia - czy to jakaś analogia ? prosty zwykle monopolowy dochodowy interes z wieloma lukami - może być też dla kolegów królika ew. miękkie lądowanie po przegranych wyborach !
zxc12 / 178.42.165.* / 2013-05-21 12:19
lepiej niech zajmują się śmieciami niż służbą zdrowia, bo mafijne rozwiązania w ochronie zdrowia czy życia nie sprawdzają się
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy