Forum Forum prawnePracy

Ustna umowa zawarta przez telefon

Ustna umowa zawarta przez telefon

Anzelm / 2011-07-22 11:02
Mam pytanie, na ile taka umowa jest wiążąca z daną osobą? Czy ma ona podstawy prawne żeby była wiarygodna?
Wyświetlaj:
elka88 / 2011-07-22 11:47
sama się zastanawiam, bo miałam przez to nieprzyjemności z pewną siecią komórkową, chciałam rozwiązać z nią umowę bez konsekwencji, miałam na to 10 dni od momentu jej zawarcia, ale okazało się że data zawarcia to moment rozmowy przez telefon z biurem obsługi a nie podpisanie jej po dostarczeniu przez kuriera, rozbieżność w tych datach wynosiła 5 dni, więc oczywiście przez to spóźniłam się z jej rozwiązaniem
wiwan / 2011-07-22 12:13
Jesteśmy w subforum 'prawo pracy' .

Umowa o pracę co do zasady powinna być zawarta w formie pisemnej zgodnie z art. 29, par. 2.
Brak formy pisemnej nie stanowi o jej nieważności, mocą KC jest ważna, ale stanowi to wykroczenie pracodawcy zdefiniowane w art. 281, par. 2 KP zagrożone grzywną. W razie stwierdzenia braku umowy pisemnej i tak będzie zmuszony pzrez PIP do jej sporządzenia.

Jednocześnie w razie braku formy pisemnej pracodawca i tak najpóźniej w pierwszym dniu pracy musi na piśmie potwierdzić główne warunki umowy, i najpóźniej w ciągu 7 dni od ustnego zawarcia- również na piśmie o prawach pracowniczych tego pracownika związanych z tą umową.
Więc właściwie do sporządzenia pism w treści zbieżnych z umową, tyle że na raty.

Podstawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-29

Najnowsze wpisy