Forum Forum prawneCywilne

Uzasadnienie wyroku - czy ma moc prawną?

Uzasadnienie wyroku - czy ma moc prawną?

AnnaKrus / 193.188.198.* / 2015-12-10 12:15
Witam, w wielkim skrócie sądziłam się o odszkodowanie z jedną z firm ubezpieczeniowych. Moje żądanie to 11 tys zł, dostałam odmowę która zaskarżyłam do sądu.

Dziś odebrałam wyrok wraz z uzasadnieniem, tak czytam i:

- w wyroku jest napisane,że zmieniają ich decyzję odmawiającą odszkodowania - tylko tyle

- ale w uzasadnieniu jest już napisane że zdaniem sądu - i są użyte słowa "zachodzi konieczność" i "należałoby" zmniejszyć kwotę odszkodowania do 5 tys. To brzmi jak osobiste zdanie sądu-nie jakiś przymus czy nakaz.

Teraz tak się zastanawiam ile tak na prawdę dostanę? czy tyle o ile wnioskowałam do firmy ubezpieczeniowej i tyle ile jest w pozwie czyli 11tys? czy tyle ile zasugerował sąd w uzasadnieniu czyli ok 5 tys?

Ja nie wnioskowałam o taką kwotę do ubezpieczyciela i szczerze to nie wiem czy przy kosztach prawnika wiedząc,że stawka to "tylko" 5tys zł w ogóle składałabym ten pozew więc czy ubezpieczyciel może tylko na podstawie takiego uzasadnienia sądu wypłacić mi mniej?

Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
AnnaKrus / 193.188.198.* / 2015-12-11 10:24
Byłam u adwokata po poradę i powiedział jej,że jako tako uzasadnienie wyroku nie ma mocy prawnej aczkolwiek ubezpieczyciel może wyjść z założenia,że skoro musi już coś wypłacić to lepiej powołać się na sugestię sądu z uzasadnienia i spróbować wypłacić mniej. Wtedy można znowu iść z tym do sądu - to znaczy ,że na horyzoncie kolejna rozprawa praktycznie o to samo?

Czy to możliwe? Bardzo proszę o pomoc
AnnaKrus / 193.188.198.* / 2015-12-10 12:55
Dodam jeszcze,że gdybym nie składała wniosku o uzasadnienie (a zrobiłam to tylko na wypadek ewentualnej apelacji pozwanego) to w ogóle nie wiedziałabym o takim "zdaniu" sędziego. Uchylenie zaskarżonej decyzji byłoby jednoznaczne dla mnie z otrzymaniem tej wyższej, wnioskowanej kwoty.

Najnowsze wpisy