Forum Forum podatkoweVAT

VAT a mała działalność gospodarcza

VAT a mała działalność gospodarcza

salad / 213.156.108.* / 2013-05-06 11:42
Witam,

Mam 1-osobową małą działalność gospodarczą, nie jestem VATowcem. Dla uzupełnienia – prowadzę sklep internetowy. Ze względu na obroty najpewniej około września-października będę już musiał przejść na VAT (zostanie przekroczony próg obrotów – 150.000zł).
Ze względu na strukturę kosztów oraz charakter odbiorców (niemal wyłącznie odbiorcy detaliczni) przechodzenie na VAT jest dla mnie zupełnie nieopłacalne – dochód na rękę spada mi praktycznie o połowę.

W chwili obecnej szukam rozwiązania – oczywiście w pełni zgodnego z prawem (zresztą innych porad i tak się tutaj nie spodziewam ), w jaki sposób mogę uniknąć przechodzenia na VAT lub choćby przesunąć to o kolejny rok.

Zastanawiałem się - czy jest możliwe założenie spółki z małżonką i wniesienie firmy aportem? Czy w tej sytuacji obrót dla tej spółki byłby liczony od zera? Czy przy takim zakładaniu spółki są jakieś obostrzenia lub inne poważniejsze konsekwencje prawno-podatkowe? Dla informacji – w chwili obecnej żona pracuje normalnie na etacie, a za kilka miesięcy przejdzie na roczny macierzyński.

Może jest jakiś inny sposób, który Wam przychodzi do głowy?

Będę bardzo wdzięczny za każdą możliwą poradę, ponieważ nie chcę stać się kolejnym dowodem tego, iż fiskalizm, obciążenia podatkowe i inne daniny na rzecz państwa ciągną małe działalności na dno. Tym bardziej, że za kilka miesięcy dojdą mi jeszcze pełne ZUSy …
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-05-06 18:02 / Tysiącznik profesjonalny
Jak prowadzisz DG na własnym NIP, to bycie VATowcem = składasz deklaracje na swój NIP. W przypadku spółki wspólnicy rozliczają indywidualnie dochodowy, ale VATowcem jest spółka (na nią są deklaracje), więc tutaj temat obrotów spółki :)
Przecież czasem jest tak, ze 1 wspólnik z Krakowa, drugi z Warszawy, a spółka w Katowicach, czyli deklaracje VAT właściwe na spółkę (adres siedziby spółki, jakiś US w Katowicach), a każdy wspólnik płaci dochodowy w swoim US (Kraków, Warszawa) :)
salad / 213.156.108.* / 2013-05-06 21:56
Dziękuję za odpowiedź :)
Czyli w kwestii dochodowego - to oczywiście muszę się rozliczyć z dotychczasowego obrotu, jednak w kwestii VATu - spółka jest nowym podmiotem i dla niej liczenie obrotu pod kątem obowiązku przejścia na VAT liczy się na nowo, dobrze? :)

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam!

Najnowsze wpisy