Forum Forum podatkoweVAT

VAT przy "pośrednim" wykonywaniu zlecenia za granicę

VAT przy "pośrednim" wykonywaniu zlecenia za granicę

kris84 / 2009-09-07 16:18
Witam

Od niedawna prowadzę firmę architektoniczno-budowlaną. Niestety już na samym początku pojawiło się mnóstwo kwestii, których nie sposób rozwiązać. Zasięganie informacji w urzędzie skarbowym często mija się z celem, gdyż odpowiedzi poszczególnych pracowników często diametralnie się od siebie różnią.
Przybliżę problem....

Współpracuję z polskim biurem, które wykonuje projekty budowlane na rynek niemiecki. Faktury, które to biuro wystawia naszym zachodnim sąsiadom oczywiście nie jest objęte VAT-em.
Ja wykonuję projekty dla wspomnianego biura w Polsce, pośrednio dla Niemców.

Pytanie moje brzmi:
Czy jest jakakolwiek możliwość, bym mógł wystawić fakturę dla polskiego biura z VAT-em na 0%? Zdania księgowych poszczególnych pracowników są bardzo podzielone.

Podobno wpisując na fakturze dokładny adres budowy, dla której wykonuje rysunki, istnieje możliwość, abym wystawił fakturę z VAT-em 0%.

Z drugiej strony, jeżeli jestem zadeklarowanym płatnikiem VAT, dlaczego miałbym wystawiać faktury na 0%?

Proszę o pomoc, gdyż nie chciałbym mieć na samym początku problemów z urzędem skarbowym. Jeżeli będą potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe informacje, odpowiem na każde pytanie.

z góry dziękuję i pozdrawiam
Jakub K.
Wyświetlaj:
GabiM / 94.254.137.* / 2009-09-09 15:00
No właśnie, dlaczego masz wystawiać faktury z zerowym vatem? Wykonujesz projekty dla polskiego biura i vat , który naliczasz w fakturze możesz sobie odliczyć, więc po co Ci ta kombinacja?
kris84 / 2009-09-11 23:04
Wszystko już tłumaczę.

Faktury nie są wystawiane z VAT-em 0%. Usługa, o której pisałem VAT-owi NIE PODLEGA. I taka informację należy zamieścić na fakturze.

Rozmawiałem z Krajową Informacją Podatkową, z księgowymi... wszyscy jednogłośnie oznajmili mi, że taka usługa objęta jest 22% VAT-em.

Doradca finansowy pewnej, dużej firmy, znalazł jednak ten "kruczek", który mówi, iż w przypadku podania adresu konkretnej nieruchomości, czynność taka może VAT-owi nie podlegać. Takie rozwiązanie też zalecił urząd miejski (miasta tu nie podaję).

Chcę zasięgnąć porady kogoś, kto naprawdę dobrze orientuje się w tym temacie, gdyż jest to sprawa, że tak powiem "z wyższej półki".

Proszę nie pytać po co kombinuję, nie decydując się na VAT. Firma ma swoje powody, o których po prostu nie chcę pisać.

pozdrawiam
Jakub K.

Najnowsze wpisy