Forum Forum inwestycyjneFundusze

W co najlepiej zainwestować 90000 na około 5 lat?

W co najlepiej zainwestować 90000 na około 5 lat?

wiatrok / 2007-06-18 23:44
Jeżeli ktoś mógłby mi doradzić w co mam zainwestować te pieniądze, bo dopiero zaczynam i jestem zielony w tych sprawach. Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
ekspert długotermino / 193.19.212.* / 2007-06-25 22:13
najlepiej zainwestować 5 zł na 9000 lat - wtedy rynek da nam satysakcjonujący zwrot z inwestycji, horyzont czasowy jest ponad minimalny a dodatkowo trzeba pamietać aby waluta inwestycji była stabilna przez ten okres czasu. W przypadku nieruchomości piramidy egipskie są dobrym przykładem inwestycji w takim horyzoncie czasowym.
TaS / 2007-06-26 09:55 / Tysiącznik na forum
sie usmialem :D

z piramidami jest jeden kłopot: koszty budowy byly wyzsze niz 90tys zlotych uwzglednajac sile nabywacza :D

ale 5zł na 9k lat to genialnby pomysł :) nawet na lokacie :)
Marco60 / 213.158.196.* / 2007-06-24 16:32
Wszystko zależy od poziomu akceptowanego przez Ciebie ryzyka, choć im dłuższy czas inwestycji tym bardziej można zaakceptować fundusze akcyjne. Aktualna hossa już bardzo się zestarzała,a ceny niektórych spółek sięgają nieba. Będzie trwała do czasu, kiedy będą napływały nowe środki do funduszy inwestycyjnych lub do czasu gdy wartość nowych emisji przewyższy wartość środków wpływających do TFI. Proponowałbym rozsądną dywersyfikację ryzyka i jeśli inwestycja w Polsce to oczywiście w fundusz parasolowy. Istnieją również możliwości inwestowania właściwie na całym świecie (ciekawa jest Korea południowa i Tajlandia gdzie przeciętne P/E dla rynku wynosi odpowiednio 13 i 12) Istnieją również fundusze sektorowe (złoto,ropa naftowa, metale przemysłowe, biotechnologia, informatyka,finanse) Ostatnio hitem jest fundusz inwestujący w energię odnawialną. Spółki z tego sektora mają b.dobre perspektywy. Mój tel.0-660-847-017.
gippo / 77.91.4.* / 2007-06-19 23:11
90k zł na 5 lat daje bardzo dobre możliwości. Możesz je podzielić na kilka funduszy i porównywać zyski. Nie piszesz nic o skłonności do ryzyka więc napisze dość ogólnie. Wrzuć $ po trochu w Legg Masona, Fortisa, Unikorone i BPH. Jeśli nie boisz się ryzyka i chcesz mieć większe zyski - to wrzuć w akcyjne. Jeśli niechcesz stracić to część wrzuć w akcyjne a część w jakieś obligacje lub ochronę kapitału. Jeśli jesteś zielony to poczytaj trochę podstaw np. na fundi.pl
rad / 2007-06-19 16:24
Zainwestuj w Fortis Akcji. oczywiście to tylko moja sugestia, nic więcej.
Ale teraz możesz bezpłatnie wycofać szmal jeśli robisz to przez net.
Dzięki temu możesz bezkarnie uciekać gdy są spadki i powracać gdy jest hossa.
Dlatego polecam ten fundusz. popatrz na ich wykresy.
guciek / 157.25.157.* / 2007-06-19 15:19
Może Tadeusz Rydzyk by się nimi zaopiekował?
Jeśli wolisz coś innego to zdecydowanie fundusze inwestycyjne. Jak na dluzszy okres to tylko akcji ale w ramach jakiegos parasolowego, jako zabezpieczenie na trudniejsze czasy, ktore mogą zawsze nadejsc.
sceptyk / 2007-06-19 13:26 / Tysiącznik na forum
Najlepiej przepij.
Póki możesz kupić porządną wódkę z pyrów i żyta.
Za 5 lat bedziesz pił tylko bananową albo ryżową. Brrrrrrr
jan kowalski / 2007-06-19 09:30 / Tysiącznik na forum
jeżeli zainteresujesz się TFI, to pamiętaj, że 5 lat to szmat czasu i te fundusze, którym dobrze idzie w czasie hossy, a tą obecnie przeżywamy, nie znaczy, że tak samo dobrze będa sobie radziły w okresie bessy czy solidnej korekty. Moim zdaniem, najkorzystniej w tym przypadku zainwestować w fundusze parasolowe i bardzo solidnego, obecnego od kilku lat na rynku towarzystwa. Nie patrz krótkowzrocznie na obecnie osiągane wyniki, bo za miesią czy kwartał wszystko moze sie zmienić, a zmiana funduszu, ze względu na podatek Belki będzie nieopłacalna. Ja posiadam kilka funduszy ING parasol i nie narzekam, zysk może nie najwyższy, ale śpię spokojnie. Już kilka TFI proponuje subfundusze, więc jest w czym wybierać.
radziej / 2007-06-19 17:56 / Bywalec forum
panie Kowalski, oświeciłeś nas pan, jesteśmy wdzięczni. parasole, panie Kowalski, są skuteczne jak pada deszcz, ale jak pan Kowalski nie wie jak się z parasola korzysta to i tak porwie go wiatr lub połamie druciki i pan Kowalski zmoknie. zmierzam do tego, że jak pan Kowalski jako inwestor jest do niczego to nawet parasol mu nie pomoże w zbieraniu plonów, bo nie bedzie wiedział kiedy zasiać a kiedy wjechać bizonem na pole i skosić zasiane. to proste, panie kowalski, jeśli nieumiejętnie się inwestuje to nawet parasol nie pomoże, a prawdą jest (w szczególnych warunkach) ze niekiedy lepiej jest przy zmianie zapłacić podatek belki aniżeli kwitnąć w złym wyborze pod parasolem. z resztą co ja tu będę klarował i tak wynik może sobie pan Kowalski wyliczyć po deszczu, jak już będzie tęcza na niebie, wtedy się okazuje zazwyczaj co było lepszym wyborem, post factum panie Kowalski. co do towarzystw, to panie Kowalski na naszym rynku przeważająca większość towarzystw istnieje od uuuuuuuuuuaaaaa... i nawet renomę sobie przez lata wyrobili na rynku.
jan kowalski / 2007-07-07 13:28 / Tysiącznik na forum
nudny jesteś, a i z inteligencją nie za bardzo. Jeśli jeszcze ktoś ciebie czyta, to bardzo mu współczuję. Powtarzasz sie koleś, lepiej zmień płyte, bo doradcą jesteś kiepskim.
TaS / 2007-07-07 13:41 / Tysiącznik na forum
Panie Janie,

nie obrażaj prosze Radzieja, to sympatyczny gosc - nie jest zadnym doradca, tylko zwyklym funduszowym inwestorem, ktrory dzieli sie swoimi uwagami. Doradcow na tym forum jest masa - podaja swoje numery telefonow i maile, robia z tego forum smietnik :)

Jesli chodzi o inteligencje tez sie nie zgodze.

jesli macie inne poglądy na temat funduszy parasolowych to dyskutujcie na argumenty :) DO mnie argument Radzieja, o tym,ze kiepskiemu inwestorowi nawebko don nie wrroce (t parasol nie pomoze trafia. Sam zrezygnowalem z parasola i raczej szybko don nie wroce, przynajmniej w ingu, moze u uni...ale tylko moze).

Prosze nie robmy z tego forum miejsca obrzucania się blotem.

ręka na zgodę?
TaS / 2007-06-19 01:29 / Tysiącznik na forum
może ja dam Ci parę wskazówek:

1. poczytaj to forum - wielu zadaje podobne pytanie,
2. dowiedz się więcej o tym czym są fundusze, jakie jest ryzyko, czym to się je...
3. określ się jak najdokładniej (sama kwota i czas nie wystarczą) wazny jest Two wiek, sytuacja życiowa i zawodowa i stopien akceptowalnego ryzyka
4. załóż sobie konto w mBanku, apotem SFI :)


Co do mnie to polecam takie fundy jak:
LeggMason,
BPH Dynamicznych spółek,
SEB 4 (im to największą na tym forum reklame robię, jako głos rozsądku)
UniKorona Akcje...

zaraze je tu ludziska pewnie skomentują.

Polecam CI tez certyfikaty Investors (nawet Gold jako zabezpieczenie), mają być chyba zapisy. Widze, ze ostatnio Opera jest popularna.


Zaraz bedziesz mial mase komentów co brac a co nie :)


PS AIG - nie lubieeee... ;)
Kacper / 2007-06-19 09:54
Ja posiadam nieco mniejszą kwotę na bodaj 6 funduszach. Wśród nich wspomniany LeggMason, BPH. Bardzo dobrze od mniej więcej pół roku (bo wtedy kupiłem) rósł mi też PZU MIS. Trochę słabiej ostatnio IDEA , AIG oraz Skarbiec.
Egzorcysta / 2007-06-19 02:04 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Ja tez nie lubie juz bo stoi prawie w miejscu od miesiaca!
Moje typt to: PZU MIS , Fortis Akcyjny, CU Polskich akcji, BPH Dyn. Spolek.
5lat5lat5 / 83.13.235.* / 2007-06-19 15:15
fortis akcyjny zarzadzany jest p[rzez skarbca, ja dorzucilbym jesscze skarbiec nieruchomosci na 5 lat
radziej / 2007-06-19 17:45 / Bywalec forum
za pięć lat czy teraz na pięć lat?
rduma / 2007-06-19 11:51
Panowie co sadzicie o Arce??? troche sie na niej zawiodlem. Ostatnio stoi w miejscu. Zdecydowanie polecam PZU MIS,CU Polskich akcji, BPH Dyn. Spolek.
mruwa / 87.204.69.* / 2007-06-20 01:09
w sumie to ostatnio AIG MIS dobrze idzie do gory ale to młody fund i nie iwadomo jak se poradzi za dłuższy okres czasu. Arka nie jest rewelacja ale długo na rynku. Moze zainteresuj sie deutche bankiem - maja dostep do wielu funduf - tez agranicznych. Pozdrawiam
radziej / 2007-06-19 17:45 / Bywalec forum
arka noego to dobry zespół, choć nie wszystkie płyty zakupiłem i przesłuchałem.
poziomka2007 / 195.248.72.* / 2007-06-19 13:59
A PZU MIS to jeszcze w ogole sprzedają?
Egzorcysta / 2007-06-20 01:22 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Sprzedaja PZU MIS. Wczoraj jako jeden z niewielu podszedl do gory i to o okolo procent. AIG MIS bedzie wznawiaj sprzedaz w tym tygodniu chyba, ale moim zdaniem nie oplaca sie zabardzo. O Arce nie bede sie wypowiadal bo szkoda na nia slow w tym momencie.
TaS / 2007-06-19 16:01 / Tysiącznik na forum
mi sie PZU nie podoba... to państwowy moloch i mogą być numery...
radziej / 2007-06-19 17:44 / Bywalec forum
no przestań Tasik, bo nie mogę, zostaw misia w spokoju:)!
nuska / 195.22.117.* / 2007-06-25 18:04
ja na twoim miejscui zrobiłabym tak:
LM akcyjny - 30%
DWS Top50- 35%
Seb4 St.W - 15%
UniKorona Pieniężny 20%
nuska / 195.22.117.* / 2007-06-25 18:03
ja na twoim miejscui zrobiłabym tak:
LM akcyjny - 30%
DWS Top50- 35%
Seb4 St.W - 15%
UniKorona Pieniężny 20%
nuska / 86.15.239.* / 2007-06-25 18:03
ja na twoim miejscui zrobiłabym tak:
LM akcyjny - 30%
DWS Top50- 35%
Seb4 St.W - 15%
UniKorona Pieniężny 20%
TaS / 2007-06-26 09:59 / Tysiącznik na forum
3 razy - wypas komment :)

ja mam tylko takie pytanie:

na cholere ne UniPieniezny? :)
w tym roku ma 3,8% wzrostu tak?
ing OKO - konto oszczednosciowe na 3,5%...

ale kaske mozesz wyciagnac w kazdej chwili po prostu idac do banku...

jakos mnie pieniezne nie przekonuja..

ma ktos jakis argument?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy