Forum Forum prawnePracy

wady i zalety umowy zlecenie??

wady i zalety umowy zlecenie??

skomentuj
wujko23 / 2013-05-24 09:52
Dostałam propozycję pracy ale na umowę - zlecenie możecie mnie oświecić jakie są wady i zalety takiej pracy? Będę wdzieczna za wszelkie sugestie.
Wyświetlaj:
dietocholiczka9392 / 2013-05-24 11:12 / Bywalec forum
dobrze ze przy tego rodzaju umowie jest ubezpieczenie zdrowotne, to jest lepsza umowa niz umowa o dzielo na pewno
bang_bang / 2013-05-24 10:06
nie napisalas czy jestes studentem, czy juz pracowalas gdzies, czy masz ubezpieczenie itp. najwazniejsze czy jestes studentem bo to wazne bardzo
szklarek / 2013-05-24 10:06
Są RÓŻNICE. To, czy stanowi konkretna z nich wadę, czy zaletę jest kwestią subiektywną i zależną od innych okoliczności.

- w zakresie ubezpieczeń- jeśli nie jesteś uczniem/studentem w wieku do 26 lat i jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń- zlecenie podlega takim samym i w tych samych stawkach procentowych składkom poza chorobową, która jest dobrowolna. Zatem jest możliwość wyboru, czy chce się mieć szansę na zasiłek chorobowy.
Jest też dłuższy okres w związku z dobrowolnością (90 dni) wyczekiwania na prawo do zasiłku.
- w zakresie PIT- zaliczka ze zlecenia nie uwzględnia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł obecnie), więc w rozliczeniu rocznym jest jej zwrot (wielokrotność za liczbę miesięcy). Koszty uzyskania przychodu są ryczałtowe procentowo (20%) w stosunku do kwotowych z etatu zależnych do miejsca zamieszkania w stosunku do zatrudnienia.
- w zakresie uprawnień pracowniczych- ustawowo ze zlecenia właściwie żadnych (poza kwestiami BHP) nawet chorobowego. Ale wiele surogatów można zapisać po prostu w umowie lub wygospodarować przez odpowiednią realizację zlecenia.
skomentuj

Najnowsze wpisy