Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Warszawa: Wielki protest pracowników służby zdrowia

Warszawa: Wielki protest pracowników służby zdrowia

Wyświetlaj:
jml13060 / 83.238.132.* / 2007-06-21 14:49
Czy mozna zaprzestac placenia skladki zdrowotnej na ZUS ? Nie zeby tak w ogole, tylko konkretnie do ZUS. To jest przeciez worek bez dna, gotow zmarnowac wszelkie wielkie pieniadze. Bez pozytku dla pacjentow i ze szkoda dla medykow.

W ustawie, owszem jest obowiazek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego ... i ja to rozumiem. Ale czemu koniecznie do ZUS ?!?!?! Czemu do tej konkretnej firmy, a nie na przyklad do Medicover, albo innej prywatnej przychodni ?

A moze ja bym chcial sie leczyc prywatnie i przeznaczyc swoja skladke wraz z doplata (wedlug swoich potrzeb i mozliwosci) na prywatny kontrakt ubezpieczeniowy ze szpitalem/przychodnia.

Nie wolno mi !!! Haracz mam zaplacic do ZUS i basta !!! Mimo, ze z panstwowej sluzby zdrowia nie korzystalem od ... chyba 10 lat. Chwała Bogu. Wszystkie zabiegi i porady zalatwialem w prywatnych osrodkach placac z oszczednosci.

Wydaje mi sie, ze potrzeba nam Balcerowicza II . Osoby, ktora poprowadzilaby glebokie reformy. Bylyby to reformy bolesne dla medykow i pacjentow ... ale konieczne.

Nie da sie tak dluzej, zeby w otoczeniu wolnorynkowym prawidlowo dzialala socjalistyczna machina, bez rachunku ekonomicznego. Przeciez caly protest zaczal; sie od planow wprowadzenia kas fiskalnych dla uslug medycznych ..............

Na koniec. Nie rozumiem zadania placowego pielegniarek. Czemu kazda (sic!) pielegniarka mialaby zarabiac tyle samo co ja, doktor z habilitacja, z duzym dorobkiem publikacyjnym i dydaktyka w dobrej uczelni?
pchelek / 2007-06-21 10:05 / Tysiącznik na forum
sterowane politycznymi wykształciuchami szkodzą Polsce i jej dobrobytowi - Kaczyński i jego świta mają skąd czerpac hasla - z tm ze jak ci poprzedni - zostaną zmieceni na śmietnik jak odpady
lorunia / 91.94.52.* / 2007-06-21 11:29
Piszesz bzdury ! niektórzy z piszących swoje spostrzeżenia umyślnie lub nieświadomie uczestniczy w grze wyborczej PO i SLD . Znalazło się paru takich co mają misję do spełnienia . Celem jest jątrzenie i kłamliwe wynurzenia . Ta zmasowana akcja ma za zadanie destabilizację kraju . to jest cel najważniejszy dla nich . A że będzie inflacja ! ......co tam .! przemawia za tym albo głupota albo ciągoty w stronę dywersji . Pielęgniarki nie chcą rozmawiać z rządem , czekają na coś ! Lekarze nie rozumieją że w tym roku to jest niemożliwe do spełnienia ze względu na budżet .. Jak to inaczej nazwać , przecież dziecko już teraz nie da się nabrać na te chwyty . Reformę TRZEBA ZROBIĆ ale mamy na to nowy rok budżetowy .
aaaaaaa / 83.6.213.* / 2007-06-20 21:04
wykupiłam opiekę medyczną, za 80 zł miesięcznie mam pełen dostęp do specjalistów, nie czekam pół roku, chętnych zapraszam podzielę się info
......... / 84.10.234.* / 2007-06-20 22:52
"pełen dostęp do specjalistów"
Ha ha ha
zygma / 195.182.20.* / 2007-06-19 15:24
Niedouczone konowaly powariowaly. Powinni zwrocic pieniadze panstwowe za studia i "won" na zachod, moze tam sie naucza pracowac. Dlaczego strasza zwolnieniami a nie zwalniaja sie ? Na panstwowej posadzie, za panstwowe pieniadze uprawiaja prywate. Na panstwowym sprzecie, w panstwowych budynkach , otrzymujac rownoczesnie pieniadze panstwowe ! Jeszcze im malo ? Srednia placa w sluzbie zdrowia wynosi ponad 4 tys . zl ! ktora grupa zawodowa tyle zarabia ? W czym sa lepsi od nauczycieli, inzynierow czy ekonomistow ? Pamieciowe studia medyczne , na ktorych , zero logiki, matematyki/dni licza na palcach/, zero "oleju" w glowie, ukonczy kazdy inzynier. Zaden medyk studiow technicznych nie jest w stanie ukonczyc. Za wysokie progi.To winno ilustrowac miejsce medykow w szeregu zawodow. Brak kompetencji, brak dyscypliny i odpowiedzialnosci jest dopelnieniem obrazu sluzby zdrowia. Mam wrazenie , ze na studiach ucza ich jak oskubac pacjentow. Hieny szpitalne, bez zadnych zasad etycznych i moralnych. Krzywda im sie dzieje bo za spanie na dyzurach malo im placa !!!! Ktora z pielegniarek odwazy sie takiego lekarza obudzic ! Zwolnic to talatajstwo. Ukraincy i Rosjanie chetnie przyjda za mniejsze pieniadze.
kasiulaa / 89.229.195.* / 2007-06-19 18:25
kto to pisal? pielęgniarki pracuja nonstop. Dostają niecałe 1000 zl i jak z tego mają zyc? taki inzymier zarabia wiecej a ma latwiejsza prace. Ci biedni ludzie ludzie ratuja nam zycie i nie raz napatrzyli sie na zgony pracuja 12 godzin na nstojaco i czesto nawet nie maja czasu zjesc bo maja zabiegi itp. Lekarskie studia sa trudne a pielegniarki teraz wysylaja na 6 miesiecy na kurs i ile zarabiaja.zal mi ich
bereret / 89.19.93.* / 2007-06-21 01:00
Non - stop !!!! Non stop to siedzą w kanciapach i piją kawke albo herbatkę ! Za nocny dyżur (w ramach "państwowego") biorą po 150 zł "od łebka". I śpią, by rano smiać się z naiwniaków którzy im płacą za mocny sen !!! Im droższy - tym mocniejszy... Czy myślisz, że jak dostaną np 4000 zł pensji, to zaprzestaną tych praktyk?! Do lochów z nimi !!! Gumą - w dyby - i do lochu!!! Za zakłócanie porządku i deptanie godności chorych.
poznań / 87.205.69.* / 2007-06-22 16:56
Nie życzę ci abyś kiedykolwiek doznał takiej opieki jaką opisujesz.
pielęgniarka / 91.94.138.* / 2007-06-21 16:24
za nocny dyżur 150zł ma pielęgniarka???jeden???mam ci pokazać swój wydruk za dyżury?!człwieku nie masz pojęcia o tej pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pielmiech / 212.2.100.* / 2007-06-21 13:06
Bereret. ciebie do lochu!!!! 150zł to może za 7-8 nocek w miesiącu i z tego jest odprowadzany podatek!!!! I nie wszystkie kawkują, większośc zapier... całymi nocami...
przyszły lekarz / 87.205.36.* / 2007-06-21 09:56
Tu nie chodzi tylko o pieniądze ale o reforme całej służby zdrowia, żeby lekarz nie musiał oszczedzac na badaniach dodatkowych pacjenta za ktore sam płaci, zebyscie WY ktorzy tak na nich najeżdzacie nie musieli czekac miesiącami w kolejkach, żeby nasze składki zdrowotne nie szły na pensje urzędasów ktorzy nic nie robia i w nosie tak naprawde mają całą słuzbe zdrowia
zygma / 195.182.20.* / 2007-06-19 18:41
Trudne studia medyczne ? 6 lat bezmyslnego, pamieciowego wkuwania. To sa bezmozgowcy. Znam trudniejsze. Dane statystyczne sa nieublagane, srednia statystyczna to ponad 4 tys. zl. Oni sa biedni ? Prosze popatrzec na ich domy, samochody. Jesli inzynier zarabia wiecej i ma lzejsza prace, proponuje podjac prace inzyniera. Pielegniarki nie podadza kubka z woda bez dodatkowej oplaty.
sida / 83.31.251.* / 2008-06-10 22:32
zgadzam sie w 100% dla mnie to sa darmozjady, traktuja ludzi jak smieci (o czym sama mialam okazje sie przekonac)i chca za to nie wiadomo ile kasy. mnie wyrzucili po chamsku z pogotowia i powiedzieli ze mam im nie zawracac dupy, pozniej okazalo sie ze mam zapalenie obu uszu i wezlow chlonnych, moj maz mdlal na korytarzu a oni mowia ze to nie ich rejon, "zabierajcie go stad".
lorunia / 91.94.213.* / 2007-06-19 23:28
Dużo złego wydarzyło się w ostatnim czasie w służbie zdrowia . Cała ta patologia wywołuje w pacjentach wstręt i brak zaufania . Trudno się temu dziwić , było tego sporo . Dlatego strajk akurat w tym czasie jest najgorszym z możliwych . Wszystko to jest jeszcze opatrzone pomysłem nie z tej epoki chodzi mi o pensje 5 i 7. tys. na miesiąc wszystkim po równo . Przedstawiciele strajkujących chcą zwerbować jakieś autorytety medyczne , z marnym skutkiem , ponieważ ludzie ci bardzo dobrze zarabiają i nie chcą robić z siebie błaznów . Jak ktoś zna swoją wartość w zakresie medycznym , jest fachowcem to nawet jakby dostał 7 tys. przerwie pracę i wyjedzie nikt lub raczej nic nie jest w stanie go zatrzymać gdy będzie chciał oczywiście jeszcze więcej niż ma w Polsce . Duża lub powiem bardzo duża grupa lekarzy miałaby sporo kłopotów aby pracować za granicą . Szybko by się przekonali jaka to różnica . Ale cóż dostaną swoje mogą wyjechać , niedostaną podwyżek też mogą wyjechać . Tak czy owak i droga stoi otworem.
białyniewolnik / 83.143.96.* / 2007-06-19 15:39
hahah kolejny głupek. Co ty masz jakieś kompleksy edukacyjne:)) "zero logiki, matematyki /dni liczą na palcach/ " hehhe poprostu jak stałem tak usiadłem.... przykłady rodem z rozgłośni ojca Tadeusza. Jedź do Torunia na studia tam Cie nauczą odpowiedniego myślenia. Poprostu żenada.... oj ludzie ludzie kto Was wychował na takie świnie? Czytając takie bzdury czuje się jakbym mieszkał w innej Polsce.
zygma / 195.182.20.* / 2007-06-19 16:49
No comments, zero logiki. Brak argumentow. Rzeczywiscie zenada.Jak sluzba zdrowia moze dobrze funkcjonowac majac takich "orlow"
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 16:03
charakterystyczne jest to co napisales : sa lekarze i ludzie 'wychowani na takie swinie" ze chcieliby aby lekarze poza wyciaganiem lepkich lapek jeszcze cos dla nich zrobili
fasf / 83.143.96.* / 2007-06-19 16:20
w szpitalach które znam nie ma czegoś takiego jak łapówka!!! Chyba naoglądałeś się telewizji.
zygma / 195.182.20.* / 2007-06-19 16:43
A podac mam nazwisko profesora Kliniki, ktory za przyspieszenie zabiegu wzial 1 500 zl ? Jeszcze nie "siedzi".
kpiarz / 195.205.100.* / 2007-06-19 14:33
W końcu na ulicach zrobiło się biało a nie czarno:)
obserwator / 2007-06-19 12:13 / Tysiącznik na forum
Nie akceptuję protestu lekarzy i pielęgniarek, to igrzyska dla podatnikow, zeby dawali się skubać przez kolnierzyki służby zdrowia korzystające ze zbiorowego NFZ.Setki autokarow, setki darmozjadow, setki ludzi ktorzy zapominaja o przysiedze, sami nie potrafia oczyścić swojego środowiska z korupcji, skrywaja sie za swoimi organizacjami, pacjenci ich jeszcze nie mają. Kiedyś jak strajkowali robotnicy to ich wożono autokarami, dzisiaj robotników nie ma, pozostali ci ktorzy umieja korzystając z doświadczeń lat komuny umiec zalapać się na hasło... czy sie robi czy się lezy na dyżurach ...5000 się nalezy. Dokąd zmierza ten obłęd który zawladnął lekarzami i pielęgniarkami, do spelnienia proroctwa iz Polakow ma być mało, aby nie przeszkadzali zabijaniu nowonarodzonych a cieszyli się ze wszelkich form unicestwiania ludzi ktorzy ze starości juz nie sa przydatni do niczego za wyjątkiem niewilu mających pieniądze na wymiany narządow. Nie lubie lekarzy i pielegniarek, bo zapomnieli ze jeszcze niedawno byl sam ocet na półkach.
Kto ma krotka pamięć nie powinien leczyć i opiekować sie chorymi bo to jest samo w sobie chore!
kasiulaa / 89.229.195.* / 2007-06-19 18:34
bez obrazy ale co za debil to pisal?!!! pielegniarki wcale nie zarabiaja 5000 zl ale niecale 1000zl jak za takie pieniadze oplacic rachunki wykarmic rodzine kupic ubrania dla dzieci no i oczywiscie zrobic zakupy typu proszek do prania itp.. jakby nie taka pielegniarka czy lekarz mozna by bylo nas policzyc na palcach. Kto ratuje ci albo twojej rodzinie zycie pielegniara lub lekarz czy moze jakas sprzataczka a i jeszcze ja znam pielegniarki co o polnocy w zime lecialy do mojego dziadka jak sie zle poczul ktorych nie znalizmy, nie mialy dyzuru tylko wolne i nie chcialy za to zadnego wynagrodzenia jak niektorzy mowia
zszywcia / 2007-06-19 14:44
masz racje obserwatorze z tą różnicą że niektóry z lekarzy zostali wierni swej przysiędze, i to oni cierpią przez głupotę tej 99% większości - ci doktorzy Judymi pracują za darmo i ratują życie nie tylko bogatym i tym należy się nasz szacunek
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:29
Chcialbym wierzyc ze jest choc ten 1% uczciwych lekarzy o ktorych piszesz. Niestety zadnego takiego nie bylo mi dane spotkac.
poznań / 87.205.69.* / 2007-06-22 17:04
Miałem do czynienia z wieloma lekarzami i nie trafiłem na żadnego łapówkarza
lub nieudacznika, lecz nie wątpię że i tacy są. Jestem ciekaw innej rzeczy, który
z krytykujących tych ludzi uratował kiedykolwiek człowieka? (nawet za łapówkę)
bialyniewolnik / 83.143.96.* / 2007-06-19 15:09
no widać jaki masz szacunek do lekarzy Judymów jak popierasz wypowiedz obserwatora. Chyba, że Cie ujął octem na półkach i też tęsknisz do tamtych czasów. Ludzie jak Was czytam to się zastanawiam czy dopiero z kołyski powypadaliście czy może jakieś fantastyczno-romantyczne myślenie Was ogarnęło. Ciężko chory nie potrzebuje żadnego Judyma tylko specjaliste wysokiej klasy. Życie weryfikuje takie bajkowe myslenie. Liczy się pacjent i lekarz który potrafi go wyleczyć albo zmniejszyć cierpienie.
zygma / 195.182.20.* / 2007-06-19 17:17
Zmniejszyc cierpienie ? pavulonem ?
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:31
zaprzeczasz sam sobie - albo jako zapewne lekarz - masz braki w wyksztalceniu.
białyniewolnik / 83.143.96.* / 2007-06-19 15:41
czym sobie zaprzeczam?
kpiarz / 195.205.100.* / 2007-06-19 14:34
Tak czy siak Cię Kaczory złupią:)
białyniewolnik / 83.143.96.* / 2007-06-19 12:38
Głupek! Za dyżur w szpitalu dostajesz 70pln to jest około 16 godzin pracy czyli jakies 4,5pln za godzinę a to już pensja sprzątaczki czy parkingowego.
Troche byś popracował w tym zawodzie to odrazu zrozumiałbyś, że pensja jest niewolnicza. Nic nie wiesz o medycynie a się odzywasz zresztą tak jak większość autorów poniższych głupkowatych wypowiedzi. Ziobro osiagnał swój cel - przecietny
głabowaty internauta zieje jadem na lekarzy - po
co wykształciuchy się uczyły, trzeba było glazurę
się nauczyć układac. Tylko baranie jeden z drugim
jak wszyscy lekarze się wezma za glazurę albo
wyjada na zachód to zdechniesz idioto pod płotem,
bo glazurnik cię nie wyleczy! I tak pisuary
wcieliły socjalizm w życie - robol ma prawo
zarabiać godziwie, a inteligent nie. Bierut i
Gomułka się ciesza w zaœswiatach, że Kaczyńscy i
inne Dorny kontunuuja rewolucję
robotniczo-chłopska...
Jestes dupa nie obserwator.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:36
Nie podszywaj sie prosze pod wyksztalciuchow 'bialy niewolniku" jezeli jestes lekarzem. Wyksztalciuch to PiSowska nazwa czlowieka wyksztalconego i kreatywnego. Tymczsem akademie medyczne sa szkolami typowo zawodowymi uczacymi rzemiosla. (a nie myslenia ani kreatywnosci !! )
Lekarze sa wyszkolonymi uslugodawcami - jak fryzjerzy czy krawcy. Nie wymagano od nich myslenia - uczyli sie podrecznikow na pamiec lacznie ze spisami tresci. Skad wiec w tych rzemieslnikach medycznych tyle pychy i zarozumialstwa , zeby porownywac sie np z inzynierami ??
poszedłwon / 83.24.237.* / 2007-06-19 13:29
i co jęczysz, trza było zostać na gospodarstwie u rodziców, a nie szwendać się po śmierdzących i brudnych szpitalach w roli tzw. lekarza.
białyniewolnik / 83.143.96.* / 2007-06-19 14:09
Kogo ty nienawidzisz rolników czy lekarzy? Masz jakieś kompleksy z rolnictwem? bo ja do rolników nic nie mam. Nie jęcze na swój zawód bo zawsze chciałem być lekarze i uważam, że jest to wspaniałe zajęcie. Czas śmierdzących i brudnych szpitali powoli przemija. Duża część społeczeństwa zaczyna dbać o zdrowie, wygląd i urodę. Niestety na razie przeważnie jest to ta część społeczeństwa którą stać na prywatne lecznice. Państwowe szpitale też wyglądają coraz lepiej. Przeważnie jest tak, że najwięcej pretensji do personelu medycznego mają pacjenci którzy szczoteczki do mycia zębów w życiu nie widzieli a z mydłem spotykają się sporadycznie. Choć Cie nie znam to z obycia zaliczyłbym Cie właśnie do tego ostatniego grona. Cóż niektórzy są przyzwyczajeni, że wszystko dostają za darmo to profilaktyka nie ma dla nich żadnego znaczenia. To nie jest jęczenie tylko irytują mnie takie wypowiedzi jak twoja i innych z tego forum. Co do podwyżek dla służby zdrowia to się niemartw -na pewno ich nie będzie bo rząd straciłby poparcie. Niestety obecnie rządzący idealnie wpasowali się w mentalność naszego narodu tzn. są tak jak przeciętny Polak zazdrośni, podejrzliwi, zawistni. Nie rozwiązują problemów tylko wszędzie szukają wroga - i tak też jest w służbie zdrowia - skandalicznie niskie nakłady na opiekę zdrowotną i co z tego wynika utrudniony dostęp do zabiegów i lekarzy rząd obrucił w atak na lekarzy a przeciętnemu Polakowi to pasuje bo myśli w sposób podobny.
jaca72 / 83.11.177.* / 2007-06-19 15:55
Szkoda Twoich słów. Tego jadu nie zatrzymasz. Skończyłem medycynę, mogłem każde inne studia i nie uważam się za nieuka. Jednocześnie chętnie wróciłbym do tamtych lat, żeby podjąć inną decyzję co do zawodu. Nie zarobki bolą najbardziej, tylko ludzka głupota (patrz: gro wypowiedzi), nienawiść i brak jakiegokolwiek szacunku dla nas. To się władzy udało doskonale, taki mamy obraz w tym chorym społeczeństwie. Na szczęście nie wszyscy są tacy. Ci uczciwi nie piszą bzdur i obraźliwych tekstów na tym forum.Ciekawe tylko, kto będzie leczył, bo Ukraińcy i Rosjanie to tylko akcja propagandowa, może i przyjadą nieliczni, reszta, gdy będzie mogła, na zachód pojedzie.
poznań / 87.205.69.* / 2007-06-22 17:12
Poznań popiera strajkujących

Bezczynność oraz chęć skłócenia społeczeństwa poprzez absurdalne wypowiedzi BRACI związane z propozycją podniesienia wypłat dla Pielęgniarek po podwyższeniu podatków mogą doprowadzić do wybuchu fali protestów zniechęconego do granic możliwości społeczeństwa. Jeżeli to jest jedyny pomysł naszego mizernego rządu na rozwiązywanie problemów może Wszyscy powinniśmy pojechać do Warszawy i pomóc im odejść?
Polska potrzebuje zdecydowanego i skutecznego planu rozwoju a nie obietnic i niekończących się skandali, którymi wszyscy są już znudzeni.
Żądamy możliwości rozwoju i godnych warunków płacowych dla wszystkich Polaków.
Chcemy zarabiać jak ludzie a nie jak niewolnicy, pracując w Polsce. Czy rządzący nie wstydzą się marnotrawić pieniędzy podatników na prywatne przyjemności i nieudolne próby kierowania Państwem widząc, że ludzie z wyższym wykształceniem pracując w naszym kraju zarabiają mniej od tych, którzy zdecydowali się w Niemczech zbierać warzywa?
STOP WARCHOŁOM I NIEUDACZNIKOM.
Pamiętajcie, że to ludzie was wybrali i mogą szybciej niż się wam wydaje was odwołać.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 16:05
na brak szacunku lekarze zapracowali sobie bardzo skutecznie
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:39
nadal nie rozumierz lekarzyno - nikomu nie przeszkadza aby lekarze dobrze zyli. chodzi o to aby na to zapracowali a nie dostali z racji posiadanego pokwitowania ukonczenia szkoly medycznej - ktory zwa "dyplomem"
pielęgniarka Lublin / 81.190.56.* / 2007-06-20 19:35
o czym wy wogóle mówicie jestem pielęgniarką zarabiam 1300 złotych sama wychowuję 3 dzieci podręczniki do szkoły będą mnie kosztowały 1000 złotych!!! do tego muszę zapłacic za trzy mundurki!!!nieważne czy to robotnik czy sprzątaczka czy inżynier każdy powinien zarabiac godnie by móc wychowac godnie dzieci a w szpitalu jest nas coraz mniej jak mam kupic mieszkanie gdy nie mam zdolności kredytowej ludzie trochę szacunku
poznań / 87.205.69.* / 2007-06-22 17:19
Ludzie (normalni) są z wami, okazują wam szacunek
i dziękują za trud włożony w pracę
poznań / 87.205.69.* / 2007-06-22 17:19
Ludzie (normalni) są z wami, okazują wam szacunek
i dziękują za trud włożony w pracę
pielmiech / 212.2.100.* / 2007-06-20 18:19
bt Ty chyba nie masz zielonego pojęcia jak wygląda praca lekarza w szpitalu.... Naoglądałeś się jako odwiedzający jakiś krótkich dwuznacznych sytuacji i teraz na wszystkich lekarzach psy wieszasz. Jakbyś nie dał łapówki to lekarz by nie wziął...Proste. Sami smarujecie służbie zdrowia łapy klejem a potam macie wielkie pretensje...I to ty pracujesz teraz na brak szacunku.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 12:17
Marsz 100% racji Obserwatorze
ortopeda / 2007-06-19 10:02
Płace w NFZ, czyli "solidaryzm społeczny" w IV RP

Trwa protest lekarzy między innymi przeciw żałośnie niskim wynagrodzeniom ustanowionym w publicznej służbie zdrowia. Wynagrodzenie lekarza - wysokiej klasy specjalisty - w zdecydowanej większości szpitali publicznych województwa śląskiego wynosi 2000 zł - 2500 zł brutto za pełen etat, lekarza po studiach 1.403 zł brutto!

Na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia, podległego temu samemu resortowi zdrowia, znaleźliśmy w postaci załączników do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Pracowników NFZ "Tabelę stanowisk, kwalifikacji i kategorii zaszeregowania pracowników Funduszu", "Tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego" oraz "Tabelę stawek dodatku funkcyjnego" (w załączniku).

Dokumenty są oficjalne, można zatem dokonać analizy porównawczej z wynagrodzeniami lekarzy. Dla zachęty do lektury poniżej kilka stanowisk z taryfikatora NFZ, z płacami i dodatkami funkcyjnymi:

- portier, sprzątaczka (wykształcenie podstawowe, bez stażu pracy); 800 do 2000 zł
- magazynier (wykształcenie średnie); 1000 do 3000 zł
- kierowca (brak danych dot. wykształcenia) 1500-4000 zł
- referent (średnie lub wyższe, bez stażu pracy); 1500 do 4000 zł
- inspektor kontroli, kasjer, archiwista (średnie lub wyższe; staż pracy 3 - 5 lat); 1750 do 4500 zł + dodatek funkcyjny 25 do 150% wyliczany w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia tj. ok. 1500 zł
- kier. kancelarii, sekcji, archiwum - (wykształcenie średnie lub wyższe, 4-6 lat pracy), 2250-5500 zł; + dodatek funkcyjny 25 do 50%
- kierownik działu (wykształcenie wyższe, 5 lat pracy) 2750-5500 zł plus dodatek funkcyjny 25 do 150%
- red. nacz. biul. informacyjnego - (wykształcenie wyższe, 8 lat pracy), 4250-7000 zł, plus 75 do 200% dodatku funkcyjnego
- z-ca dyrektora oddziału wojewódzkiego (wyższe, 8 lat pracy); 5750 do 7750 zł; dodatek 125 do 250% minimalnego wynagrodzenia

W tabelach jest więcej stanowisk, o porównania będzie zatem łatwo. Jak się to wszystko ma do deklaracji Ministra Zdrowia, iż dla lekarzy nie ma pieniędzy, sami Państwo sobie odpowiedzcie.

Zakładowy Układ Zbiorowy dla pracowników zatrudnionych w narodowym Funduszu Zdrowia:
www.nfz.gov.pl/new/art/1054/zal_do_uchw_214.pdf

POPATRZMY NA FAKTY!

Minister Zdrowia przesłał do konsultacji projekt rozporządzenia (w załączniku) dot. wynagrodzeń m.in. lekarzy zatrudnionych w Sanepidzie i Służbie Krwi (jednostki budżetowe). Projekt ten świetnie ukazuje jakie są wynagrodzenia lekarzy i intencje Ministra:

Proponuje się, aby lekarz po studiach i stażu podyplomowym a przed specjalizacją, a więc przez co najmniej 6 lat pracy po studiach (XVII kat. zaszeregowania) zarabiał np. 1190 zł do 2650 zł brutto co w praktyce oznacza w zadłużonych jednostkach, że Minister Zdrowia proponuje lekarzowi 1190 zł brutto za pełen etat! Proponuje się, aby lekarz - wysokiej klasy specjalista II stopnia (XIX kat. zaszeregowania) zarabiał 1400 zł - 3000 zł, a więc praktycznie 1400 zł brutto!

Proszę porównać z wynagrodzeniami pracowników NFZ powyżej! Czy tak ma wyglądać solidaryzm społeczny IV Rzeczypospolitej?
mś / 193.151.55.* / 2007-06-19 10:37
Wprawdzie jednakowej płacy nigdy nie będzie, absurd byłby. Ale proponuję wszystkim zainteresowanym jedak tekst powyższy przestudiować. To jest warte czasu. To prawda, że NFZ zabezpiecza pieniądze dla siebie - to się nazywa : koszt utrzymania, w których wpierwszym rzędzie zabezpieczone są płace, koszty pracownicze : fundusz socjalny, szkolenia, i in., a póżniej koszty rzeczowe, stałe opłaty za usługi, delegacje, utrzymanie obiektu NFZ. Na samym końcu są najniższe jednostki, szpitale, przychodnie zdrowia i in., które podpisują umowę z nimi. Jak zatem ma starczyć dla wszystkich. Najpierw własna koszula, a później sąsiada.
001 natalia / 83.17.92.* / 2007-06-19 09:57
18 miesięcy Belki , pełnego nieróbstwa, wprowadził tylko swój podatek od dochod ow gieldowych. Kompletnie nic nie robił 0. I żadnego strajku, żadnej manifestacji, cisza spokój. Może w Polsce trzeba nic nie robić aby sobie zasłużyć !
dzie byli wóczas ci medyczni obrońcy ?
Kobamw / 217.153.117.* / 2007-06-19 15:15
Pełne nieróbstwo w sprawie służby zdrowia jest odpowiedzią na pytanie dlaczego lekarze strajkują. Jak się nic nie robiło to lekarze brali w łapę na porządku dziennym i za niemal wszystko. Miało to zarówno tragiczne konsekwencje (handel skórami) jak i pozytywne - mieliśmy częściowo odpłatny system opieki, który część spraw regulował, a lekarzom zapewniał nieopodatkowany i 'nieoZUSowany' dochód. Teraz kiedy jest nagonka na lekarzy biorących łapówki oni żądają legalnych podwyżek. Oczywistym jest, że chcą tyle samo dostać na rękę, a że podatki i opłaty są w Polsce takie wysokie to i żądana podwyżka (brutto przecierz) jest wysoka.
pechpiech / 83.143.96.* / 2007-06-19 12:56
Tak za Belki nic nie robiono - CIT sie sam obnizyl do 19%. Obecny rzad potrafi tylko rozdawac nierobom a dla pracujacych tworzy nowe podatki albo podnosi stare. To jest komunistyczna sprawiedliwosc.
@@@ / 83.17.92.* / 2007-06-19 09:48
czy pawulon nadal jest w karetkach pogotowia ? ile kosztuje widomość o zgonie przekazywana zakąłdom pogrzebowym ?
ile kosztuje falśzywa renta ?
[ wrona...] / 212.2.99.* / 2007-06-20 09:44
pawulonu juz nie ma. jest pare zamiennikow. a przy okazji .... jak mozna za bledy paru osob osadzac wszystkich???? a co do rent to: gdyby nie chore i dziurawe przepisy to nie byloby tyle przypadkow omijania prawa...
breretere / 89.19.93.* / 2007-06-21 01:09
Jakich PARU osób?!!! PARU to złapano. Reszta dalej jedzie i to widac i słychać. A co ma fałszywa renta do dziurawych przepisów?! Dajesz w łapę i masz rentę. A na to jest paragraf i jakoś przypadkowo bardzo wielu lekarzy ostatnio w padło w tą "dziurę" prawniczą po same uszy. Kwasioromillery zapomnieli wprowadzić poprawki, że za łapówki nie siedzimy, a słowo korupcja przemilczamy jak nas Michnik nauczył...
pielmiech / 212.2.100.* / 2007-06-21 13:22
Brak słów.... nikt ci nie każe dawac w łape...
weto / 83.17.92.* / 2007-06-19 09:46
P i e k a r z e chleb nie dla lekarzy !
nie sprzedawajcie lekarzom chleba, niech go sobie kupuja go w Anglii. Chyba, że będa płacić za niego 3 krotnie drożej !!!
veto / 83.143.96.* / 2007-06-19 12:58
Zapisałeś się już do PIS'u czy dopiero zamierzasz. Pasowałbyś idealnie do tego towarzystwa
brerete / 89.19.93.* / 2007-06-21 01:12
Tak jak ty do bandytów P.O. SLD-owców.
lorunia / 91.94.52.* / 2007-06-21 09:45
Wszystko się tu zgadza , tylko jedno mnie bardziej intryguje , dlaczego lekarze nie rozumieją tego że rząd nie może tak od sobie wyciągać z tego przysłowiowego wora . Dać w tym samym czasie , nauczycielom , lekarzom , pielęgniarkom, ogólnie sferze budżetowej . W przyszłym budżecie są przewidziane podwyżki , o czym mówi się głośno . Strajkujący tego nie chcą słyszeć . Kto chce zbić kapitał na tych strajkach ? . Biedny Donald dwoi się i troi aby podsycić i zaognić sytuację . Gdyby był premierem zrobiłby to samo co teraz premier . Kaczyński . Panowie lekarze jesteście wykształceni , poddam wam taki pomysł , abyście w swoich budżetach rodzinnych tak od zaraz zaplanowali powiedzmy na przyszły miesiąc cztery bardzo duże wydatki , które wielokrotnie przewyższają wasze możliwości . Panowie w taki oto sposób stawiacie premiera pod ścianą . jak będzie dobrym gospodarzem ! to nie podejmie ryzyka aby rozwalić budżet i Gdyby to zrobił inflacja by na pewno wzrosła a nasz rozwój zostałby zatrzymany . Lekarze bardzo krótko by się cieszyli podwyżkami bo inflacja zrobiłaby swoje . czy my tego chcemy?
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 08:10
Mysle ze czas juz pogonic to zadufane , niedouczone i wiecznie niezadowolone towarzystwo w bialych kitlach .Uczestnicy manifestacji to lekarze i pielegniarki ktorzy pozostawili chorych by zalatwiac swoje prywatne sprawy . Nalezaloby ich wszystkich pozbawic prawa wykonywania zawodu. I niech sobie wtedy wyjezdzaja - pracowac przy zmywaniu naczyn :) Niewiele wiecej zreszta potrafia .
pacjentka / 81.190.56.* / 2007-06-20 19:45
Głąbie czy wiesz że do Warszawy pojechały pielęgniarki w ramach swoich dni wolnych lub urlopu skąd ty się urwałeś jak w boże narodzenie trafia pacjent do szpitala to nikogo to nie dziwi że dyżur jest obstawiony kosztem rodzin i dzieci nikt na to nie zwraca uwagi i nikt nie krytykuje że za taki dyżur płacą jak za zwykłą niedzielę ale jak pielęgniarki strajkują życzliwych jest wielu jakbyś się poużerał z pijakiem z rozbitą głową i dostał od niego w gębę w ramach przysięgi to byś śpiewał inaczej
antyidiota / 83.143.96.* / 2007-06-19 13:03
hehehehhe - kurde "niedouczone towarzystwo" -ale się uśmiałem. Komuna zrobiła Polakom w głowach potężny bajzel. Trzeba się było uczyć "bt" to byś garów nie mył. Jesteś idiotą jakich mało.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 13:16
swoja wypowiedzia dowodzisz ze nie zrozumiales tego co napisalem. Sprobuj jeszcze raz. Moze do ciebie dotrze. A jezeli nie - trudno ... nadasz sie w IV RP
antyidiota / 83.143.96.* / 2007-06-19 14:29
Do mnie dociera tyle, że w jednym zdaniu wyrażasz dokładnie takie same poglądy jak obecny rząd (pozbawiasz prawa do strajku i straszysz odebraniem prawa wykonywania zawodu) a w następnym piszesz, że ja się nadam w IVRP chociaż moje poglądy są zupełnie odmienne. Ludzi, którzy uczą się więcej od innych nazywasz nieukami i piszesz, że niewiele więcej potrafią od zmywania naczyń chociaż w istocie są jedną z najbardziej wykształconych grup społecznych. Nic logicznego nie wynika z tej wypowiedzi. Dlatego Cie tak nazwałem jak nazwałem.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:47
studenci szkol medycznych ucza sie duzo i dlugo - to prawda . w wiekszosci jednak wkuwaja podreczniki na pamiec ( spisy tresci tez ?? ) . Brak jest myslenia i kreatywnosci. Jak juz pisalem - sa to szkoly zawodowe . Totez zaden lekarz nie moze porownywac sie poziomem wyksztalcenia z inzynierem dowolnej specjalosci , ekonomista , informatykiem czy prawnikiem. Wszyscy oni MYSLA tworczo tworzac nowa jakosc. A cotworza lekarze poza utrudnianiem zycia swoim pacjentom,??
kpiarz:) / 195.205.100.* / 2007-06-19 09:52
Pawulonem by cie "bt" potraktować pasowało:)
pielmiech / 212.2.100.* / 2007-06-20 18:29
masz racje. "kpiarz:)" ja połowie tu piszącym zrobiłabym tak samo...hahaha.
DK / 83.168.106.* / 2007-06-19 09:39
Cóż, żenada, żenada i jeszcze raz żenada.... Myślę, że retoryka wypowiedzi Pana /?/ bt jest godna ubolewania i nawiązuje do słynnej wypowiedzi Marszałka Dorna o "pójściu w kamasze", tym razem (co za finezja) do zmywania naczyń. Tylko nie można wykonać operacji, nawet najprostszej, nożem i widelcem - do tego jest potrzebny wykwalifikowany personel i sprzęt. Żal mi Pana. Jest Pan przesiąknięty małostkowością i nienawiścią do ludzi. A jeśli chodzi o protesty, dotyczą przede wszystkim reformy lecznictwa szpitalnego!!! Proszę zauważyć, że lekarze rodzinni i specjaliści ambulatoryjni nie są aż w tak złej sytuacji jak lekarze i pielęgniarki w szpitalach. I tu leży sedno sprawy.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 11:17
Drogi(a) DK
Absoslutnie zgadzam sie ze do leczenia ludzi niezbedni sa wysoko kwalifikowani specjalisci i doskonaly sprzet. Ani jednego ani drugiego w PL nie ma. Polscy lekarze - pozostali w karju - to w wiekszosci niedouczeni , za to wiecznie niezadowoleni i nadeci malkontenci i karierowicze. Dlaczego mileibysmy placic takim ludziom.? Niech ida w "kamasze" czy zmywac naczynia - wszystko jedno - byle znikneli. Ich miejsce moga smialo zajac lepiej wyksztalceni i chetni do pracy LEKARZE z Rosji czy Ukrainy.
pacjentka / 81.190.56.* / 2007-06-20 19:51
Wykształconych lekarzy jest wielu i ciężko pracują.Dlaczego lekarz ma mie 24 godzinny dyżur a po dyżurze zostawac do 15 aby zrobic wizytę na swoich salach i wypisa pacjentów ja doliczyłam się31 godzin pracy czy to jest zgodne z kodeksem pracy?
pielmiecha / 212.2.100.* / 2007-06-20 18:33
no nie wiem czy poddał byś się leczeniu pod opieką obcokrajowca... Jeszcze takiego który nie zna dobrze języka...
antyidiota / 83.143.96.* / 2007-06-19 14:37
Kompletnie nie masz racji. Wyciągasz pochopne wnioski - niektórzy nie wyjeżdżają bo mają tu żony, dzieci,rodziców. Zapomnij, że do Polski przyjadą lekarze z Rosji. Zapomnij również, że do Polski przyjadą lekarze z Ukrainy czy Białorusi. Może to do Ciebie nie dotrzeć ale w komunistycznej Białorusi za rządów Łukaszenki lekarze zarabiają porównywalne pieniądze jak w Polsce. Ile widziałeś lekarzy obcokrajowców pracujących w państwowych szpitalach? Jak ktoś do Polski przyjedzie pracować to tylko z ubogich krajów Afryki - ubogich - bo w Kenii np. lekarz w szpitalu zarabia 600$.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 15:42
proponuje wiec aby polscy lekarze wyjechali do Kenii lub na Bialorus . jak wiesz rynek nie znosi pustki wiec na ich miejsce pojawia sie nowi - konkurencyjni pod wzgledem jakosci uslug jak i kosztow leczenia ...
kmaja / 212.75.100.* / 2007-06-19 09:07
Ciekawe kto by cię wtedy leczył.
Jak czytam takie wypisywane idiotyzmy to naprawdę robi się słabo.


Bardzo się cieszę że pracownicy służby zdrowia protestują i mam nadzieję że będą wytrwali w swoich postulatach.
znowu / 83.17.92.* / 2007-06-19 10:35
a kogo wy leczycie ? przecież nie tych co w kolejkach po kilka miesięcy czekają. Dla nich tylko udajecie, że ich leczycie. Leśna Góra to wirtualny obraz real jest czarny i pachnie łóżkiem na korytarzu !
antyidiota / 83.143.96.* / 2007-06-19 14:45
a czyja to wina, że są kolejki? Jak oddział ma kontrakt z nfz na 200 zabiegów a zapotrzebowanie jest na 1000 zabiegów to czyja to wina? Co szpital ma zrobić na swój koszt 800? Te szpitale które tak robią mają potem kolosalne długi i są do likwidacji. Więc co się dzieje - proste - jest kolejka na 5 lat.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 09:30
Kmaju :
* na szczescie nie musze leczyc sie w polsce .
* nie rozumiem dlaczego uwazasz wypowiedzi nieprzychylne polskim konwoalom za "idiotyzmy" . W koncu nawet olskie media stale donosza o "pomylkach lekarksich" lapowkarstwie itp "kwiatkch" powszechnych w polskiej "sluzbie zdrowia". Wszystko to dzieje sie za pieniadze polskich obywateli ktorzy pod przymuem placa haracz dla ZUS ( NFZ / lekarzy ) . Polscy podatnicy tez oplacaja studia medyczne przyszlym lekarzo ktorzy po otrzymaniu dyplomu swoich sponsorow ( = spoleczenstwo ) maja gleboko gdzies .
* z jakiej racji absolwent szkoly medycznej ( tak naprawde nie ksztalcacej ludzi do kreatywnego dzialania lecz do zwyklego rzemiosla ) ma tylko z racji ukaonczenia akademii medycznej dostawac pensje miesieczna = 5000 zl ??
Dlaczego pensji takich nie mieliby dostac takze absolwenci
innych wyzszych uczelni - np bardzo kreatywni i cenieni w swiecie inzynierowie czy informatycy ??
zastanow sie - czy nie mam racji ?
kmaja / 85.222.22.* / 2007-06-19 12:52
bt szkoda słów i czasu żeby z tobą dyskutować.
Lecz się gdzie ci się podoba i najlepiej do Polski nigdy nie wracaj.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 13:15
obiecuje :) bede przyjezdzal na wakacje posmiac sie ze skansenu :))
maa / 2007-06-19 10:57 / Tysiącznik na forum
* Widać że nie miałeś(aś) nieszczęścia leczyć się za granicą. Nasi lekarze są lepiej wykształceni od niemieckich i angielskich. Piszę o średniej klasie, nie wybitnych specjalistach. Póki co, nasi studenci dostają wycisk niewyobrażalny dla zachodnich polityczno-poprawnościowych nierobów.

*Ano z takiej, by nie brał łapówek, a jeśli by brał, to można by go z czystym sumieniem karać. Teraz łapówki to półlegalna forma wyrównywania zarobków lekarza do zarobków kołka układającego flizy. Teraz ściganie za łapówki doprowadzi do jednego - ich wyjazdu.
*co maja płace informatyka czy inżyniera, których płace kształtuje rynek do płacy budżetowego (NFZ) lekarza?!

Powyższe argumenty dowodzą bezmyślności wyżej piszącego "bt".
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 12:16
* mam szczescie leczyc sie poza polska i szczesliwie omijac polskich "lekarzy" ktorzy coraz czesciej oferuja swoje uslugi.

* niesamowite jest to ze uwazasz lapowki za "forme wyronania zarobkow" . Czy handel zwlokami i organami do rzeszczepow to tez inne formy "wyrownania" ?? Jezeli tak - to moja opinia o polskich lekarzach potwierdza sie w 100%

* Masz racje ze place inzyniera czy informatyka ksztaluje rynek. czemu rynek nie mialbu ksztaltowac tez zarobkow lekarzy ? Dobrzy ( o ile tacy sa ) przebija sie i beda zarabiac . Kiepscy - niech gina .
Oczywiscie wygodniej jest domagac sie gwarantowanych plac minimalnych - umozliwia to dalsze nierobstwo za przyzwoite pieniadze.

* Do tego spoleczny wymiar zawodu. Lekarz jest takim samym uslugodawca jak prawnik , krawiec czy malarz . Kiedy potrzebuje jego pomocy - wzywam go i place o ile jego fachowosc mnie satysfakcjonuje.
Uwazam ze juz czas zrzucic lekarzy z piedestalu aby po wstrzasie zabrali sie do pracy i wypracowywali sobie pozycje i pieniadze.
Dopiero wtedy bedzie normalnie
pielmiech / 212.2.100.* / 2007-06-21 13:46
bt. A jak podczas odwiedzin w polsce na ulicy dopadnie cię NZK, to myślisz że wsadzą cię w helikopter i polecą do zagranicznych lekarzy???? NIE!!!! Będą ratowac ci życie POLSCY lekarze w POLSKIM szpitalu!!! I nic na to nie bedziesz mógł poradzic... Jedynie tylko podłączony do przestarzałej aparatury, wentylowany respiratorem bedziesz mógł się usrac po pachy!!! Nie życzę ci tego....
przebrzydły liberał / 213.158.197.* / 2007-06-19 10:08
Czy 1200 zł jest bardziej adekwatną kwotą wynikającą z racji ukończenia akademii medycznej? 5000 zł to niezbyt wygórowana stawka dla kreatywnego, cenionego inżyniera i informatyka. Inżynier negocjuje- lekarz ma normatyw 1200 zł. Nie rozumiesz tego a się wymądrzasz na forum.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 11:20
1200 zl to az za wiele dla poczatkujacego , niedoucznego nieroba ..
przebrzydły liberał / 213.158.197.* / 2007-06-19 11:44
Sam wystawiasz sobie świadectwo. Impertynent z kompleksami albo opłacany cwaniak z ministerstwa propagandy PISu. Bez odbioru.
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 12:22
masz racje liberale piszac "bez odbioru"
Nie docieraja do ciebie ani argumenty ani zdrowy rozsadek
Ale sa polacy :)
kpiarz / 195.205.100.* / 2007-06-19 09:54
Jak nie musisz sie w Polsce leczyć to po kiego ........ głos zabierasz c**** jeden?
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 11:21
bo lubie sie posmiac z glupoty i zapalczywosci rodakow :) Gdyby polcy rownie chetnie i z zapalem prcowali jak sie madzra - polska bylaby "ziemia obiecana"
kpiarz / 195.205.100.* / 2007-06-19 14:52
No to dlaczego ucekłeś z tej Ziemi Obiecanej i teraz cwaniakujesz? :)
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 16:11
bo IV Ziemia Obiecana w mohairowym berecie jakos mi nie pasowala
przebrzydły liberał / 213.158.197.* / 2007-06-19 09:19
Fakt. Robi się słabo jak się czyta takie wpisy. Ciekawe, że człowiek z takimi poglądami zagląda na money.pl i czyta o gospodarce i finansach...nie muszę chyba szanować jego poglądów, które noszą znamiona obelg i pomówień...
bodo / 83.30.37.* / 2007-06-19 09:16
1000 razy popieram pracowników służby zdrowia !!!
lorunia / 87.96.106.* / 2007-06-19 13:46
Czemu lekarze nie chcą poczekać do przyszłego roku , mają zagwarantowane podwyżki ! . Odpowiedz jest jasna , do jednego worka włoży się tych naprawdę solidnych lekarzy i pomiesza się z tymi średniakami i nieudacznikami . Pensja natomiast wedle strajkujących musi być odpowiednio 5 i 7 tys. na miesiąc Skąd my to znamy ? Gdyby pacjenci wiedzieli ile szkody i błędów zrobili lekarze to by się utworzyła wielokrotnie większa manifestacja przeciw podnoszeniu równo dla wszystkich . Lekarz który ma staż większy niż 5 lat i nie jest w stanie zrobić diagnozy bez mądrzejszego kolegi to skandal . Co się dzieje jak kolegi nie ma ? .......... odpowiedzmy sobie już sami . Cały system wynagrodzeń powinien być opracowany w ten sposób aby dobrzy lekarze zarabiali pow. powiedzmy 10 tys zł tych co się nie sprawdzili 1200 zł. Będziemy wtedy wszyscy bezpieczniejsi
bt / 83.21.180.* / 2007-06-19 16:11
masz racje . czas aby rynek ( podaz/popyt ) uksztaltowal wynagrodzenia lekarzy ( cene ich uslug ) . W ten sposob ci lepsi beda sobie dobrze radzic . sredni i kiepscy znikna. Wtedy rzeczywiscie pacjenci beda bezpieczni.

Najnowsze wpisy