Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Warunki przyjęcia euro poza naszym zasięgiem

Warunki przyjęcia euro poza naszym zasięgiem

Wyświetlaj:
MATRIX-2009-12-01 / 62.87.244.* / 2009-12-01 21:20
pamietamy tzw. dziurę bauca (UW+AWS) - a przecież wiceszefem UW był wtedy tusk (a szefem ...leszek balcerowicz) - JAJA CO? No, ale dzura bauca to mały (pan) pikuś w porównaniu z dziurą rostowskiego!
GrekNiezorba / 77.253.102.* / 2009-12-01 19:34
Najlepiej zapoznać się z tematem euro było w niedługim czasie po przyjęciu euro przejechać się po krajach, które to badziewie wprowadziły, stanąć na ulicy i głośno zachwalać błogosławieństwa tej wspólnej waluty. Ale pod warunkiem, że się wcześniej spisało testament. Ludzie jednak zbyt nerwowo reagowali na wychwalających owe dobrodziejstwa. Do dziś jeszcze tak reagują choć emocje na tyle opadły, że przeklinają dla odmiany sami siebie.
maniek realista / 213.77.81.* / 2009-12-01 13:47
JEDNA WALUTA JEDNO PAŃSTWO, a nie zlepek Państewek gdzie tylko duży rządzi. EURO to unijna pomyłka!!!!!
Murzyn z Berdyczowa / 85.222.77.* / 2009-12-01 11:09
W tym i następnym roku zamierza wydać na ich pracę 450 tysięcy złotych. Mają one tak koordynować i kierować działaniami instytucji publicznych, by wprowadzić Polskę do strefy euro. Niezbyt czytelna ta teza Pełnomocnika Rządu - czy tak ma działać Rada ażeby przeforsować dla Eurolandu złagodzenie kryteriów konwergencji (przecież nie złagodzą ich tylko dla Lechistanu) , czy też ma inspirować narodową gospodarkę do polepszenia wskazników gospodarczych warunkujących wejście do Euro .
cyrk montypathona / 79.188.238.* / 2009-12-01 10:33
może coś zaradzi Bolesław ?

mamy też Buzka w eurolandzie super prywatyzatora PZU, że Polska straciła kilka miliardów, to co z tego
mamy lewandowskiego, komisarza od budżetu, chyba w podziękowaniu za wyprzedaż gospodarki z lat 90
mamy też Bieleckiego, szefa banku gdzie polskie firmy na OPCJACH Walutowych

mamy samych mistrzów dla Polski no i premiera tez mamy wybitnego
Otigoc / 83.31.133.* / 2009-12-01 10:58
Alternatywą są etatyści, dla których nawet papier toaletowy jest towarem strategicznym, który powinno produkować państwo.
Jak ci tak źle to na Białoruś, Kubę itp. droga wolna.
szok / 77.253.102.* / 2009-12-01 19:26
Alternatywą jest "sprzedaż" najlepszego banku z jego aktywami i klientami i jakby było mało z ponad 4 milionową dolarową ekstra dopłatą budżetową (tzw. dokapitalizowaniem) za cenę jego sprzętu biurowego po to by sprzedający później na parę lat został w ramach podziękowania papierowym "prezesem" tego banku.
stypadlewski / 79.188.238.* / 2009-12-01 11:18
energetyka jądrowa we Francji to jakiegoś prywaciora z Kataru, a Citroen , Renault, a Volkswagen a stocznie niemieckie i francuskie a france telecom itd

kilka oddziałow powszechniaka i umiejętność klawiaturowa to za mało aby stawać za katedrą !
pan władek / 89.231.102.* / 2009-12-01 11:11
strasznie 0-1 jesteś, proponuję abyś założył firmę produkująca papier zanim będzie za późno.
Tak sobie jeździłem w Niemczech po państwowych drogach w Austrii i Czechach też. Narty w Austrii spędzam od wielu lat i zawsze płacę za pobyt w gminie a miejscowy "baca" tylko zgłasza mój pobyt władzom, w gminie kupuję karnety na narty - w zamian mam wiele atrakcji - tor saneczkowy wliczony w cenę, łyżwy, basen i 1 wieczorek folklorystyczny z miejscową kuchnią. I powiem ci jakoś takie państwowe działania wolę niż kłócenie się z prywatnym "bacą" we Francji o klucz do łazienki, o brak ciepłej wody, o to że za dużo drewna w kominku spaliłem i źle zaparkowałem samochód bo w miejscu przewidzianym dla mnie ja nie potrafiłem się zmieścić.
Więc przestań pierniczyć doktrynerskie tuskowo-bielecko-lewandowsko-balcerowiczowskie farmazony.
Instytucja działa prawidłowo jeśli jest dobrze zarządzana, a nie od tego kto bierze dywidendę.
marcin_97 / 156.144.157.* / 2009-12-01 16:12
Panie Wladku, pytanie nie na temat: czy moge dostac namiary na te narty w Austrii? tak na serio. dziekuje
moje_zdanie / 78.8.255.* / 2009-12-01 09:10
Skoro monopole powszechnie uważane są za złe to dlaczego monopol jednej waluty dla całej Europy miałby być dobry?
Otigoc / 83.31.133.* / 2009-12-01 11:10
Choćby dlatego, że waluta nie jest podmiotem gospodarczym, a państwa są głównymi psujami gospodarki kreując pusty pieniądz: np. dodruk pieniądza, obligacje i inne formy zadłużania państwa.

Inna korzyść z jednej waluty to możliwość wyceny wszystkiego na rynku, bez konieczności obarczonego błędami, ciągłego uwzględniania kursów i uwzględniania ryzyka kursowego w transakcjach.
moje_zdanie / 78.8.255.* / 2009-12-01 17:05

Choćby dlatego, że waluta nie jest podmiotem gospodarczym

Za wikipedia:

Monopol może mieć charakter:
* państwowy - kiedy prawo danego państwa pozwala świadczyć usługi lub produkować określony asortyment towarów tylko jednemu podmiotowi (np. monopol spirytusowy, monopol loteryjny itp.);

W naszym przypadku tym jedynym podmiotem będzie EBC z monopolem walutowym.

państwa są głównymi psujami gospodarki kreując pusty
pieniądz: np. dodruk pieniądza, obligacje i inne formy
zadłużania państwa.

O ile jednak na sposób w jaki działa państwo mamy jeszcze jakiś wpływ (demokracja) o tyle na poczynania EBC nie mamy już praktycznie żadnego wypływu.

Inna korzyść z jednej waluty to możliwość wyceny wszystkiego
na rynku, bez konieczności obarczonego błędami, ciągłego
uwzględniania kursów i uwzględniania ryzyka kursowego w
transakcjach.

Z pozoru ta uwaga wydaje się być słuszna. Ja jednak zaproponuję coś więcej. Dlaczego mamy poprzestawać na jednej walucie? Niech będzie też jeden samochód, jeden telewizor itd. Jak wiele problemów wtedy zniknie (związanych chociażby z wybieraniem właściwego produktu). Tylko do czego to doprowadzi...?

PS.
Gwoli ścisłości to państwa nie mają możliwości tzw. dodruku pieniędzy. Tenże proceder odbywa się w bankach.
irlandiadrimer / 79.188.238.* / 2009-12-01 11:21
znasz anatomię obecnego kryzysu ? gdzie jest tu wina państwa ? kto jak nie państwo ratowało swoim budżetem prywatne dupska !

myśl, myśl i zacznij czytac coś innego poza wyborczą
Floyd / 2009-12-01 14:33 / Tysiącznik na forum

prywatne dupska !

A, Twoje to jakie jest, prywatne czy może państwowe?
paxo / 213.238.95.* / 2009-12-01 09:49
to tak jak z Pocztą, wiele lat pokutowało, że moze tylko istnieć Poczta Polska, jako monopol w rękach państwa. A zarówno poczta jak i banki powstały kiedyś jako inicjatywa prywatnych ludzi
emerytSB / 77.112.140.* / 2009-12-01 08:12
Skandal!

Polska wydaje rocznie 35mld na odsetki od długu a te pieniądze przydałyby się nam emerytom! nasze emerytury po 3 tyś ledwo starczają na chleb!
To my emeryci jesteśmy przyszłością narodu i dla tego to o nas należy dbać !!!
wlkp / 79.184.31.* / 2009-12-01 09:30
Słaba, prymitywna prowokacja.
studentMIM / 2009-12-01 07:58 / Tysiącznik na forum
Trochę naciągane z tym niespełnianiem. Deficyt jest przejściowy, a poza nim połowa krajów sobie radzi, a niektóre nawet bardzo dobrze (Słowenia, Słowacja)

Najnowsze wpisy