wcześniejsza emerytura

maniek123 / 2011-03-15 14:42
Witam
Mam takie pytanie komu należy się wcześniejsza emerytura?Jakie kryteria?Z góry dziękuję za pomoc
Wyświetlaj:
Krystyn / 37.31.123.* / 2012-05-30 23:26
Nie do końca rozumiem ustawę o wcześniejszych emeryturach w warunkach szkodliwych. Biorąc pod uwagę ze jeszcze być może są jakieś interpretacje chciałbym się dowiedzieć kiedy mogę się starać o wcześniejsza emeryturę czy pomostową. Moja sytuacja wyglada nastepujaco w listopadzie tego roku skończe 55 lat. Przepracowałem w warunkach szkodliwych w zakładzie kamieniarskim, co jest potwierdzone, 31 lat, następnie 3 lata byłem bezrobotny przy czym rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Potem 5 lat przepracowałem również w warunkach szkodliwych na umowe zlecenie, ale juz tych warunków chyba się nie bierze pod uwagę skoro jest to umowa zlecenie a nie umowa o prace. Zaznaczam, ze płaciłem wszystkie składki zusowskie. aktualnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Kiedy mogę się starać o jaką wcześniejsza emeryturę? Czy muszę czekać 60 lat?
wiwan / 2012-05-31 12:20
Ja też nie do końca, bo to nieźle pokomplikowane jest :-)))

Ale do rzeczy. Emerytura wcześniejsza a pomostowa to dwa RÓŻNE świadczenia z dwu różnych ustaw.
Wcześniejsza, w Pana przypadku- z tytułu pracy w warunkach szczególnych, ujętych w dziale V tzw. wykazu A.

Niestety... nie spełnił Pan na dzień 31.12.2008 łącznie warunków ww emerytury ( 60 lat, 25 lat stażu ubezpieczeniowego, 15 lat pracy w warunkach szczególnych- czyli emerytury z art.46 Ustawy emerytalnej.

Być może spełnił Pan warunki z art. 184 tj. na dzień 1 stycznia 1999 r. łącznie- 15 lat pracy w war. szczególnych oraz 25 lat stażu ubezpieczeniowego. Krytyczne jest te 25 lat- bo z dat rocznych wynika, że jest Pan "na styku".
Jeśli staż ten wyniósł pełne 25 lat wtedy- uzyska Pan prawo do e. wcześniejszej w wieku 60 lat.

Ps. Zlecenie nie wlicza się do stażu pracy w war. szczególnych, wlicza się do ogólnego stażu ubezpieczeniowego jako okres składkowy.

Dlatego też nie spełnia Pan warunków e. pomostowej, bo po 2008 roku nie wykonywał pracy (na etacie) w war. szczególnych oraz dlatego, że kamieniarstwo nie jest już wymienione w zał. do ustawy pomostowej-prac szczególnych- dla których warunek pracy po 2008 nie jest już konieczny.
wiwan / 2011-03-16 11:53
Ustawa emerytalna, a w niej

art. 29- 50 e.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy