Forum Forum prawneKarne

wezwanie straży ochrony kolei na przesłuchanie za popełn. wykrocz.

wezwanie straży ochrony kolei na przesłuchanie za popełn. wykrocz.

szpja / 2008-12-09 10:01
Witam. Jakiś czas temu jechałem pociągiem PKP bez biletu oraz paliłem papierosa w miejscu oznaczonym jako zabronione. Brak mojego biletu ujawnił pracownik renomy w trakie mojej kłótni przyszli sokiści, którzy chcieli mnie wylegitymować z dowodu - nie pokazałem im więc po przyjeździe do stacji zabrali mnie na komisariat policji gdzie jeden z policjantów polecił mi okazanie dowodu dla Straży ochrony kolei i pracownika renomy. Sokiści odchodząc powiedzieli że za nie okazanie dowodu będzie wniosek do sądu grodzkiego. Około 2 tygodnie później dostałem list polecony gdzie SOK wzywa mnie w roli osooby podejrzanej o popełnienie wykroczenia w celu sporządzenia protokołu do sądu - NIE POJECHAŁEM CZY COŚ MI GROZI?
Wyświetlaj:
SOKISTA / 2008-12-13 19:23
Zapoznaj się z Art. 65 § 2 Kodeksu Wykroczeń oraz Art. 54 KW w związku z § 1 pkt. 12 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym. To wykroczenia które popełniłeś a to, że nie stawisz się na wezwanie to w cale nie pomoże ci a wręcz odwrotnie. Powodzenia przy kosztach sądowych!
marrroo / 79.185.53.* / 2008-12-09 20:11
Tak czy inaczej dostaniesz wezwanie do sądu jeśli sok sporządzil wniosek. Sąd może wziąć tą okolicznośc pod uwagę.
szpja / 2008-12-09 22:25
Ale czy Straż Ochrony Kolei może mnie wzywać przecież nie mam obowiązku (chyba) stawiać się na ich wezwanie? Dlaczego mam okazywać się sokistom dokumentem tożsamości - chyba mam prawo nie wiedzieć, o ich uprawnieniach co do legitymowania. STRAŻ OCHRONY KOLEI - TO NIE POLICJA
jhjhj / 79.185.45.* / 2008-12-10 12:12
SOK ma prawo do legitymowania i pisania mandatow na terenach kolejowych. reguluje to ustawa o transporcie kolejowym z dn. 28.03.2003.Mają do tego prawo. na ich legitymacjach jest napisane co mogą i moglęs poprosić o okazanie ich legit.
Podróżny / 2008-12-12 14:00
Panie kolego nie znajomośc przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania to nie te czasy że tylko Policja ma takie prawo Sokiści mają w zadaniach przestrzeganie przepisów porządkowych na terenie kolejowym w pojazdach i budynkach oraz ochrona życia i zdrowia na terenie kolejowym dużo by tu mówic o ich uprawnieniach.Ale trzeba wziąc pod uwagę że dużo podróżnych zostało uratowanych w różnych sytuacjach przez nich.A nie tylko ustawa to reguluje duzo innych umocnień prawnych nadaje im uprawnienia.A stawianie się to nic nieda

Najnowsze wpisy