Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Winiecki: To państwo odpowiada za obecny kryzys

Winiecki: To państwo odpowiada za obecny kryzys

Wyświetlaj:
Kwachs / 82.177.111.* / 2008-10-06 13:20
Sam sobie zaprzecza. Najpierw pisze, że winę ponosi Greenspan, bo obniżył stopy do 1%. A zaraz potem okazuje się, że "Banki szukały aktywów, które mogłyby zarobić na składane przez klientów depozyty i kupowały papiery obarczone coraz większym ryzykiem, aż doszły do obligacji zabezpieczonych śmieciowymi kredytami hipotecznymi."
Czyli co - w obliczu oprocentowania na poziomie 1% klienci rzucili się nagle do banków składać depozyty? I ci biedni bankierzy nie wiedzieli co z tą kasą robić, więc nie mieli innego wyjścia, jak kupować niepewne papiery...
Niektórym wszystko kojarzy się z seksem, inni za wszystkie swoje niepowodzenia obwiniają rząd/państwo/kościół lub tp.
sceptyk / 2008-10-06 13:30 / Tysiącznik na forum
Oczekujesz logiki od Winieckiego?????
Przecież to "profesor" i do tego ekonomii.
..-ood4 / 217.153.26.* / 2008-10-06 12:00
Brawo Pani Profesorze - ppieram w 100 %. szkoda ze mamy mało takich ekonomistów, a pełno róznych Rokitów, którzy ostatnio w Dzeinniku naganiają na plan Paulsona (czyli jednąwielką grabież podatnika). banki MUSZĄ upasc, to jest konsekwencja ich idiotycznej polityki. Czytałem fajny raport, gdzie oopisują o ZARZUTACH dla członków zarzadu bodajze, banku Indymac - upadł - za to ze w okresie boomu ZAKAZALI pobierania zaswiadczenia o dochodach. Przychodził bezrobotny, NINJA (no job no asset no income) a bank zamiast cokolwiek sprawdzil nakazywał pracownikom NIE sprawdzanie takich ludzi. tak to wygladało. Te banki i ceny nieruchomosci musza isc na dno, bo nie sa tyle warte. ludzie, zrozumcie, zaden plan nic nie da, skoro domy sa przewartosciowane o wiele %. TO SAMO dotyczy polski, te kredyty na dowód, bez zaswiadczenia o zarobkach. Ceny u nas tez muszą spac - i sadną. No chyba ze bernanke pozyczy od Mugabe parsy drukarskie, i ostro zacznie produkowac "dulary". Co zapewne sięstanie, bo do deflacji ci dranie nie dopuszcza, to by ich kosztowało straszne pieniadze. Przeciez sekretarz Paulson ma ponad 400 mln w banku na litere G.S, jakzeby pozwolic im upasc? nie mozna :)))
Kwachs / 82.177.111.* / 2008-10-06 13:23
Gdzie dają/dawali w Polsce kredyt hipoteczny bez zaświadczenia o zarobkach?
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 11:34
No Panie Winiecki aleś Pan wymyślił! Do kryzysu doprowadziło rozpasanie liberalizmy w Stanach. Dziesiątki prywatnych banków, różnych szemranych instytucji finansowych działających przy pomocy różnych "wynalzaków finansowych" typu sub prime i innych podobnych doprowadziły do załamania finansowego. Pański kolega Leszek B. powiedział w wywiadzie dla Wybiórczej, że "dawniej bywało, że bankruci po prostu strzelali sobie w głowę...". Panie Winiecki mógłby Pan wyjaśnić za kolegę o jakich bankrutów chodzi? Czy o prezesów banków czy o klientów banków którzy jeżeliby państwo nie zareagowało pozostaliby z ręką w nocniku. Jeżeliby chodziło o pierwszy przypadek to Leszek B. już dawno powinien se strzelić w głowę za to co zrobił z Polską gospodarką....
pirek / 87.207.113.* / 2008-10-10 21:59
Gdyby finansami rządzili Kaczyńscy, to już mieszkalibyśmy w jaskiniach
j.w. / 83.29.0.* / 2008-10-06 11:56
Balcerowicze, Winieccy, Tuski itp. prowadzili nas w tę liberalną utopię. Kiedy za to odpowiedzą?
LECH WAŁĘSA ZUCH - NIE MA STOCZNI DWÓCH !
Tutaj stoi Lech - nie ma stoczni trzech.

I oto liberałowie górą!
Ratunku wariat! / 151.92.176.* / 2008-10-06 12:57
Cóż za głębia myślowa...Co ty tu jeszcze robisz??? Białoruś jest za wschodnią granicą...miłej drogi i spakuj wszystko niech włos po tobie tu nie zostanie...Tam NA PEWNO nie zobaczysz liberalnej gospodarki ani polityków którzy cię drażnią, raj dla takich baranów jak ty...
Polak potrafi...opluć wszystko co polskie i cenne na świecie jak nikt inny...Gratulacje...Spróbuj jeszcze z JPII...na pewno wyjdzie ci świetnie jakiś paszkwilowy wierszyk...I nie zapomnij zapisać się do KGB...
j.w. / 83.29.0.* / 2008-10-06 14:00
Dobrze. Popatrz, poczytaj a może zrozumiesz. Sądząc jednak po tym jak się przedstawiłeś (twój nick), to nie zrozumiesz.
Liberałowie zawsze mówią, że nic się nie opłaca, sprzedają i temu co kupił zawsze się bardzo opłaca. Przykładów nie będę podawał, bo nawet ty będziesz je umiał znaleźć.
Popatrz co robią ci, którzy się troszczą o rozwój Polski i polskiego biznesu.
Firma CenterNet (100% polskiego kapitału) podpisała umowę na zorganizowanie sieci telefonii komórkowej z Fundacją Lux Veritatis (czyli środowiskiem Nasz Dziennik, TV Trwam i Radio Maryja). CenterNet po trzech, czterech latach planował zdobycie 600 tys. klientów. Poczytaj
http://www.karciarz.pl/info/centernet-bedzie-mial-2-marki

Jednak tym doskonałym posunięciem (poczytaj)
http://www.centernet.com.pl/index.php?strona=6&m=3&wiecej=46
taką liczbę klientów ustrzelą w mig.
A co do JP2. Nie ma wątpliwości, że bardzo wielu młodych porzuci inne scieci dla najtańszej na rynku sieci "W Rodzinie".
Polecam.
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 13:23
No i czemu taki pseudolyberał od razu od baranów i Białorusią straszy! Zamiast na siłę budować w Polsce pseudolyberalizm możecie wyemigrować tam gdzie on już jest.... do USA. Kto ma wyjechać z tego kraju a kto zostać rozstrzygnie się w ciągu kilku lat. Jeżeli wygra "socjalizm" obiecasz, że z tąd wyjedziesz? Na razie na pewno powinni to zostać ludzie którzy wywalczyli ten kraj i nie gineli za niego oby tacy jak ty zachłystywali się lyberłyzmem bo oni żyją na ogół w nędzy!
milunia / 151.92.176.* / 2008-10-06 15:25
Jaki dzielny obrońca pokrzywdzonych...zostałeś pierwszym obrońca socjalizmu po 89 roku,gratuluję! Na razie jednak rządzą tu liberałowie i nie zanosi się na zmiany...no chyba że na lepsze jeśli jeden z dwóch braci-sama-prawda zniknie z pałacu prezydenckiego...Niestety, moi drodzy sfrustrowani wielbiciele despotyzmu, monarchii czy czego-tam-jeszcze nie wymyśliliście zanosi się na porażające zwycięstwo liberałów a jeszcze paru takich mądrych inaczej krzykaczy jak wy i na pewno nikt nie zagłosuje na gosia,jarunia itp...i Bogu niech będą dzięki! Nie dość że przez 2 lata narobili tyle wstydu na w Europie i na świecie że przez 1000 lat istnienia Polski nikomu się to nie udało to na dodatek wydawało im się że mściwość i podejrzliwość to cechy główne, dobrego polityka i prawdziwego mężczyzny...że z uprzejmości nie wspomnę samoobrony i lpr-u...dramat...
Więc wrzaskliwy elektoracie prawicy-sama-prawda niecierpiącej wolnego rynku, demokracji i liberałów najbardziej, nic wam nie pozostaje jak wyjechać na Białoruś...Dobrze wam tam będzie, zamiast reżimu braci będzie reżim jednego...jak wam ciężko zróbcie sobie ksero...
A liberałem nie jestem...jestem kobietą, nie jestem też ubekiem ani sb-kiem (jak pisze wrzeszczek powyżej)- mam 30 lat, za to w przeciwieństwie do was nie pluję z lubością do własnego gniazda bo komuś wyszło coś lepiej ode mnie, nie krzyczę wszem i wobec na cały świat "hura! nasz bohater narodowy to bolek!udupić go"
W przeciwieństwie do waszych czerwonych ze złości i nienawiści do wszystkiego co nie jest z nami (jest przeciwko nam oczywiście) buraczanych twarzy szanuję ludzi którzy próbowali zrobić coś dobrego...A wam życzę szerokiej drogi na Białoruś...Macie blisko z podkarpacia...Powodzenia.
pirek / 87.207.113.* / 2008-10-10 22:08
Popieram milusię! Komentarze poniżej za przyczynę mają zapewne hemoroidy, bo rzeczowych argumentów nie widać. Tak jak "milusia" myśli większość wykształconego społeczeństwa tak jest przynajmniej w moim otoczeniu.
A mohery wyraźnie źle wpływają na rozumowanie...
paszławon / 213.158.196.* / 2008-10-06 16:52
podstarzała kobito, a kogo tu obchodzi, czyś ty zapluta, czy też zaszcz...a. Goń się swoimi sposobami i uwolnij publikę od stęchlizny, którą epatujesz.
sceptyk / 2008-10-06 21:48 / Tysiącznik na forum
Daj jej spokój.
milunia ma PMS.
To wszystko tłumaczy.
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 16:19
No to poważnie zachwiłaś moje zdanie o mądrości kobiecej! Strasznie ziejesz nienawiścią (skąd jej tyle?). Za dużo lektury Wybiórczej. Te Twoje pobożne życzenia kto wygra, i zgaduj zgadulę kim jestem pozostaw sobie i sondażom! Chcę tylko dodać, że te wszyskie Twoje uwagi i zarzuty nie są prawdą objawioną ale nade wszystko Twoją opinią i opiniotwórczych mediów polskich i zagranicznych kształtutujących Twoją świadomość! A co do Bolka, Jaruzelskiego i innych Waszych ikon prawości to czcijcie ich ile chcecie ale nia narzucajcie wszystkim pozostałym "wolnym umysłom" dochodzenia prawdy. Bo jedną prawdę to Polacy mieli za komuny..... Skąd tyle żółci szanowna 30-latko!. Dla Ciebie ważny jest Bolek, ale nie o nim pisałem, on opływa w dostatku.. O Walentynowich, Gwiazdach, Wyszkowskim i innych cichych bohaterach nikt nie pisze!
Żyd / 83.10.238.* / 2008-10-06 12:47
Kolego - a kto teraz statki kupuje??? w Chinach TANIEJ!!! Ekonomisto!!!
sceptyk / 2008-10-06 11:50 / Tysiącznik na forum
Przeczytaj sobie wywiad z prof. Armeyem (współtwórca "Kontraktu dla Ameryki") w sobotniej "Rz"
Dowiesz się z niego, że kredyty sub-prime są skutkiem USTAWOWEGO (a więc państwowego) OBOWIĄZKU udzielania przez banki komercyjne (prywatne) 30% wolumenu kredytów hipotecznych ludziom, których na to NIE STAĆ (w ramach różnych akcji afirmatywnych i wspierania wspólnot lokalnych).
Prosty stąd wniosek, że to jednak PAŃSTWO kreuje zły (pusty) pieniądz).
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 13:12
To, że banki pożyczały wolne środki to jeszcze nic, ale że pożyczały ich 30-krotnie niż miały własnych środków to dopiero! Winiecki rozpowszechnia zaraźliwą tezę, że to złe Państwo i dobrzy Lyberałowie. A PAŃSTWO, a rząd to kto? Jeżleli zadeklarowany lyberał wchodzi do rządu to on stanowi PAŃSTWO. I PAŃSTWO nie jest bezosobowym tworem jak to próbuje nazwać prof. Winiecki! To lyberałowie w rządzie zamiast zmniejszać obciążenia podatkowe u najuboższych zafundowało szarej masie amerykańskiej mżonkę życia na krechę..... (dochody najuboższych w ciągu ostatnich lat w Ameryce stoją w miejscu 6% podczas gdy najbogatszych wzrosły o 170%)
anty bolszewik / 88.220.128.* / 2008-10-06 13:36
ta mrzonka to nie liberalizm tylko socjalizm, więc zamień "liberałowie" na "socjaliści" oraz dodaj po stronie finansistów "nadmiernie chciwi" i masz wynik równania.
Mamy tutaj: nakaz udzielania kredytów osobom nie będącym w stanie ich spłacać (socjalizm) + nadmierna chciwość finansistów udzielających tych kredytów + rozmycie odpowiedzialności za te kredyty (nadmierna ilość sztucznych produktów mających przenieść ryzyko\część ryzyka na kogoś innego, tak mocno rozbudowana, że w efekcie nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za co) = wielki problem.
Liberalizm, gdyby go tutaj zastosować, dałby nam inny wynik: nie można zmusić kogoś (instytucji) do udzielenia pożyczki komuś, komu nie chce, zwłaszcza jeśli istnieje duże ryzyko jej nie spłacenia.
Ja osobiście zastosowałbym rozwiązanie pośrednie - zakaz udzielania kredytów subprime powyżej [jakaś liczba].
Wystarczy określić tę liczbę na takim poziomie, żeby udzielający takiego kredytu mógł sam poradzić sobie z ew. problemami dotyczącymi niespłacania.
Gdybym był odpowiedzialny za taką instytucję, to starałbym się unikać jak ognia takich kredytów, zwłaszcza "ninja".
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 13:59
Każdy lyberał przed wyborami jest socjalistą. Starczy popatrzeć na naszych pseudolyberałów jak proponowali osłony dla najuboższych 2 tygdnie przed wyborami....
Pilsener / 2008-10-10 08:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W polsce liberałów-polityków nie było, nie ma i nie będzie, wśród ludzi stanowią oni bardzo nieliczną grupę, można powiedzieć, że w polsce liberałowie są jak rycerze jedi po upadku republiki :)
sceptyk / 2008-10-06 13:27 / Tysiącznik na forum

dochody najuboższych w ciągu
ostatnich lat w Ameryce stoją w miejscu 6% podczas gdy
najbogatszych wzrosły o 170%


To oznacza tylko tyle, że najbogatsi wytwarzają o 170% więcej dochodu, a najbiedniejsi nie.
scorpion1 / 195.38.12.* / 2008-10-06 13:40
Bystry jesteś, albo tak rozumujesz jak w tym kawale o policjancie "skoro hoduje rybki to na pewno jest pedałem". A swoją drogą do której grupy podatników Ty należysz?
sceptyk / 2008-10-06 21:51 / Tysiącznik na forum
ja płacę najniższy możliwy i dopuszczony prawem podatek
Floyd / 2008-10-06 10:41 / Tysiącznik na forum
To nie państwo jest winne za wszystkie bolączki tego Świata jak sugerują nieraz liberałowie ekonomiczni, ale po prostu ludzie ze swoją pazernością i inteligencją nastawioną na gromadzenie coraz większej ilości niepotrzebnych dóbr. Nawet w czasach gdy wszystko było prywatne były kryzysy walutowe, a prywatni właściciele wielkich dóbr fałszowali złote czy też srebrne monety bo potrzeba im było coraz więcej kasy np.do rywalizacji z drugim wielkim panem.
PS. Moja wypowiedź wybiega tematycznie poza ramy tego portalu i dlatego proszę łaskawie pominąć ją w komentarzach. :)
Totalny demokrata / 84.10.40.* / 2008-10-11 03:38
Normalnie nie czytam i nie słucham wypowiedzi Pana prof. J. Winieckiego. Wiem z góry, jak będzie odpowiadał - po moich beznadziejnych próbach znalezienia w nich głębszej analizy i dostatecznego przynajmniej rozpoznania danego zjawiska, wydarzenia.Po śledzeniu wiadomego kryzysu, zwanego "finansowym", od przeszło roku, pomyślałem naiwnie, że w/w Pan mnie czymś zaskoczy. I znów się zawiodłem. Wady Jego argumentacji słusznie wytknęli mu liczni komentatorzy, których wątki myśli można rozwinąć bardziej ogólnie - pomyślałem, nie chcąc wdawać się w polemiki często mało merytoryczne. Już wychodziłem z tych manowców (przeczytałem komentarze z całej 1-j strony), a tu pozytwna niespodzianka. Panie Floyd, ja też tak pomyślałem. Ale "zarzucam" Panu, że Jego wypowiedź nie jest niezwiązana z tematem, a wręcz przeciwnie, jest logicznym ukoronowaniem zrozumienia dziejów możnowładztwa w hisorii ludzkości. Zdemoralizowani niezasłużonym bogactwem, zawsze będą za pomocą swych proszonych, czy nieproszonych intelektualno-ideologicznych "żołnierzy"(sami nie potrafiliby tak mącić, mieszać, kręcić itp. w głowach nie tylko prostych ludzi) wmawiać nam, że biedni (pracownicy, - najemni) sami są sobie winni. Tylko dlaczego ta bieda jest tak blisko tego bogactwa?(pytanie oczywiście retoryczne).Jedni i drudzy pracują w jednym miejscu, - pracy. Na jakiej racjonalnej podstawie praca społecznie niezbędna wielu, która doprowadza do jednego i tego samego celu, dobra(produktu, usługi) jest nierówno dzielona? Prosty obrazek dla wyjaśnienia myśli: czy ten, co robi koło samochodu, wykonuje pracę bardziej wartościową od wykonującego np.szybę okna w nim, jeśli każdy z nich robi to optymalnie (nikt nie był bardziej wydajny przy danym oprzyrządawaniu )?A co z jego majstrem(jeśli pracownicy dobrze wykonują swoją pracę, to on już niepotrzebny? Co z szefem(też niepotrzebny? Projektantem(tak samo)? ITD(tak samo).( Za mało miejsca tu i innych rzeczy.) Suma sumarum: dobrze , racjonalnie, ekonomicznie zarządzana, zoganizowana praca w czasie życia danego wytworu społecznego(Zmiana, inwestycja kosztuje, ale te koszty też "nie wiadomo" dlaczego tak bardzo się różnią.). W przeciągu dłuższego czasu wszystko się wyrównuje, tzn.każdy pracujący w takim samym stopniu przyczynia się do włożenia wartości w finalne dobro.W międzyczasie, gdyby się bawić w niepotrzebną , bardzo, bardzo kosztowną buchalterię- a to jest codzienna praktyka zbiurakrytyzowanego systemu gospodarczego, czy to kapitalizmu państwowego, który dla wygody intelektualnej i innych powodów - no ideologicznych prawicowo, nazywany jest- oczywiście nieprawidłowo-socjalizmem, czy obecnie nam panującego czy panoszącego się kapitalizmu prywatnego. Krótko- przecież płaca w tym systemie nie jest ekwiwalentem wkładu pracy, jest tylko sposobem shierarchizowanego przymuszania jednych przez drugich - stosunkowo wyżej ustawionych na swoistej drabinie społecznej - do coraz "gorszej", mniej wartościoej rzekomo pracy. Zdaję sobie sprawę, że nie mogę dalej tego rozwijać - jest zbyt późno. A jutro, tzn. dziś idę na 3-ci dzień Forum Kapitałowo-Finansowego w PKiN w W-wie, bo się zadeklarowałem, niczego się specjalnie nie spodziewając po wymijającej odpowiedzi "eksperta" od ekonomii, finansów, że od kapitalizmu ludzkość nie wymyśliła nic lepszego. Może zrobię to w innym miejscu(może tu jakoś, jeśli znajdzie to szersze i poważne zainteresowanie - chodzi o ideę systemu społeczno-ekonomicznego, który byłby zarazem moralny(sprawiedliwy, solidarny), jak i racjonalny(efektywnie zorganizowany, ekonomiczny jednym słowem), i czasie, za co przepraszam czytających niniejszy komentarz. Za inspirację bardzo dziękuję Floydowi. Za różne własne błędy-przepraszam czytających ten tekst.
P.S. To może byśmy się zabrali poważnie i beż obrażania za uporządkowanie zastanego "porządku" świata ludzi na Ziemi, co by wyszło na dobre i innym stworzeniom, "braciom mniejszym"?
Próbujący zrozumieć to wszystko, co ludzkie i nieludzkie...
prawiezaratustra / 2008-10-06 10:12 / _
Wzrasta poziom wypowiedzi komentatorów.
Teraz czekam na kogoś, kto odważyłby się prognozować skutki. Fakty takie jak: destabilizacja światowych finansów, zwiększenie udziałów państwa w bankach, czy osłabienie dolara - widzi każdy.
sceptyk / 2008-10-06 11:53 / Tysiącznik na forum
Generalnie rządzące reżymy skorzystają z okazji, żeby chwycić nas za mordy, wydziedziczyć i wyrzucić do lasu, razem z żonami i dziećmi.
Mowa oczywiście o de***nych reżymach w USA, junii jewropejsatej i tuskolandzie.
KKP / 80.53.152.* / 2008-10-06 09:34
Należy jeszcze dodać, że banki w USA miały ustawowy nakaz przeznaczania 30% aktywów na kredyty subprimowe - polecam wywiad z b. kongresmenem amerykańskim w sobotniej Rzeczpospolitej.
Pilsener / 2008-10-10 08:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Trudno w to uwierzyć naprawdę... a teraz nagonka na bankierów, kto za to odpowie?
sceptyk / 2008-10-06 13:29 / Tysiącznik na forum
I to jest główna przyczyna kłopotów hipotecznych.
Adam-Duda / 195.117.250.* / 2008-10-06 08:44
Panie Winiecki.
Jak Pan trochę bardziej poszuka to znajdzie Pan Państwowy pieniądz. Czyżby juz Pan zapomniał że system monetarny oparty na pustym pieniądzy dąży do takich załamań?
pw23luty / 2008-10-06 08:25
Rzeczywiście zdumiewające było szaleństwo USA przy obniżaniu stóp proc. jakiś rok temu, gdy po nieracjonalnych wzrostach na giełdzie zaczęła sie wyprzedaż... I do czego to doprowadziło - powolniejszego wejścia w kryzys?? za to ten kryzys będzie dłuższy i bardziej bolesny
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy