Forum Forum prawneCywilne

Wlascicielka mieszkania zerwala umowe najmu

Wlascicielka mieszkania zerwala umowe najmu

skomentuj
Descar / 2007-08-31 12:30
Witam

Podpisalem z wlascicielka umowe, ktora wczesniej trzy razy czytalem. Nie bylo w niej nic na temat trzymania zwierzat, ani w regulaminie budynku takze. Wiec wzialem sobie malego kotka. W momencie gdy wlascicielka przyszla zobaczyc mieszkanie ujrzala kota i kazala mi sie natychmiast wyprowadzic. Zerwala umowe w trybie natychmiastowym. Lecz wlasnie na umowie jest napisane ze obowiazuje okres wypowiedzeinia 2 miesiecy oraz Ja nie naruszylem zadnego paragrafu z umowy. Wyprowadzilem sie jeszcze tego samego dnia. Stracilem prace poniewaz musialem sie wyprowadzic z miasta i wrocic do rodziny. Czy moge zadac zadoscuczynienia od wlascicielki?
Wyświetlaj:
PAtryx / 195.175.37.* / 2007-09-04 14:28
Redank dobrze podsumował całość- teraz sprawa powinna stać się dla Ciebie a miarę jasna. Tak sądzę przynajmniej.

Powodzenia!
Redank / 2007-09-03 15:26
Wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym wymaga uprzedniego upomnienia najemcy. Zatem Wynajmujący nie miał podstaw do natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Aktualnie może Pan m.in. :
1/. wystąpić do sądu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne,
2/. dochodzić roszczeń z tyt. szkody jaką Pan poniósł wskutek niewykonania zobowiązania przez wynajmującego (art.471 KC - to do wiadomości sympatycznej p. Justynki)
UWAGA!!!! Roszczenie za SZKODĘ, a nie zadośćuczynienie - różnica jest b.istotna.
Mikooo / 213.16.20.* / 2007-09-03 15:39
[ UWAGA!!!! Roszczenie za SZKODĘ, a nie zadośćuczynienie - różnica jest b.istotna. ]

Właśnie miałam to dodać:

Pod pojęciem roszczenia rozumie się w prawie cywilnym materialnym prawo podmiotowe, którego treścią jest uprawnienie do żądania od oznaczonej osoby zachowania się w określony sposób.

Zadośćuczynienie - pojęcie z zakresu prawa cywilnego. Jest to odszkodowanie za szkodę niemajątkową tzw. krzywdę, a więc uszczerbek w dobrach niemajątkowych takich jak życie, zdrowie, sfera psychiczna
Redank / 2007-09-03 16:08
Doprecyzuję tylko zasadniczą różnicę między szkodą a zadośćuczynieniem.
1/ Zadośćuczynienie pieniężne przysługuje z tytułu doznanej krzywdy (np. za naruszenie dóbr osobistych albo wyrządzenie szkody na osobie) i nie jest to odszkodowanie, bo wtedy wychodzi masło maślane.
2/. Odszkodowanie przysługuje z tytułu doznanej szkody i nie stanowi zadośćuczynienia.
Odszkodowanie przysługuje niezależnie od zadośćuczynienia.
Odszkodowanie ma na celu naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Redank / 2007-09-03 16:10
Powyższy komentarz dotyczy oczywiście różnicy między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem
Pattern / 203.69.39.* / 2007-09-03 14:10
Zawsze możesz spróbować zajrzeć na portal usług favore. Jest tam sporo usług typu 'doradca prawny'. Z tego co w tej chwili czytam "W praktyce , jak wykazuje doświadczenie wiele spraw można załatwić telefonicznie,faksem,e-mailem,pocztą." Więc nawet nie trzeba byłoby wychodzić z domu:))
Gosiak79 / 220.249.114.* / 2007-09-03 14:22
Korzystałam z usług tego portalu nie rozczarował mnie bynajmniej a miło zaskoczył. Tylko, że u mnie sytuacja była związana z radcą finansowym etc. ale efekt zamierzony.
Justynka / 62.111.139.* / 2007-09-03 13:18
Wypowiedzenie umowy najmu
Wypowiedzenie umowy najmu
Wypowiedzieć najem można tylko z ważnej przyczyny. Wypowiedzenie musi nastąpić na piśmie i określać przyczynę wypowiedzenia, pod rygorem nieważności takiego wypowiedzenia. Wypowiedzenie może być złożone najpóźniej na miesiąc na przód na koniec miesiąca kalendarzowego i jest możliwe tylko w następujących przypadkach:

* pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową,
* pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem,
* pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód,
* pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal wykracza w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi domowemu,
* lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat, co najmniej za 2 pełne okresy płatności mimo wyznaczonego terminu dodatkowego,
* lokator wynajął, podnajął lub oddał w bezpłatne użytkowanie lokal lub jego część bez zgody właściciela,
* lokator używa lokal, który wymaga opróżnienia w celu rozbiórki lub remontu.

Z innych ważnych przyczyn, wynajmujący może wytoczyć powództwo o rozwiązanie najmu przez sąd, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania umowy.
Oczywiście strony mogą za porozumieniem rozwiązać stosunek najmu zawarty na czas nieokreślony, na ustalonych przez strony warunkach.
Justynka / 62.111.139.* / 2007-09-03 13:19
Ech ale nie mogę nigdzie znaleźć nic na temat 'odszkodowania':(
Alabaska / 62.215.3.* / 2007-09-03 13:32
Mi się zdaję, iż może dochodzić swoich praw jednak jeśli nie jesteś pewien spróbuj skorzystać z usług doradcy prawnego w tym zakresie.
Justynka / 85.18.242.* / 2007-09-01 22:14
Współczuję:(( Nie rozumiem tylko jednego z wypowiedzi twojej

"(...)okres wypowiedzeinia 2 miesiecy oraz Ja nie naruszylem zadnego(...)" Czy nie zgubiłeś części wypowiedzi po słowie 'oraz'?:) Tzn mi się tak tylko wydaję:-) Reszta jest w miarę jasna ale w gwoli ścisłości sprostuj post jakbyś mógł a może pomogę coś :))
Descar / 2007-09-02 14:24
Chodzi o to ze na umowie mamy ustalone ze od daty wypowiedzenia mieszkania mam 2 miesiace na to zeby sie wyprowadzic. Natomiast zerwanie umowy w trybie natychmiastowym moze nastapic w momencie gdy razaco naruszam postanowienia umowy. Ja przepisow ustalonych nie naruszylem tak wiec nie miala podstaw by mnie "wyzucic".

Czekam na odpowiedz.

Pozdrawiam
Justynka / 85.18.242.* / 2007-09-02 22:41
Jutro Ci powiem dokładnie musiałabym sięgnąć po kodeks postępowania cywilnego a dzisiaj już późno jest. Postaram sie jutro tutaj coś napisać w tym temacie i pomóc. Dobranoc
PAtryx / 195.175.37.* / 2007-09-02 22:30
Możesz dochodzić swoich praw żądając zadośćuczynienia za fakt wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez właścicielkę mieszkania.
Maxell / 62.215.3.* / 2007-09-02 23:02
Hmm nie umiem ci udzielić odpowiedzi w tym momencie na nurtujące ciebie pytanie- jednak mogę zapytać kolegi jutrzejszego dnia w pracy. Wg mnie powinno być to możliwe z tym zadośćuczynieniem ale to tylko moje własne głośne przemyślenia więc pozwól, że zapytam jutro i odpiszę, żeby nie wprowadzać cię niepotrzebnie w jakiś bezsensowny błąd.
skomentuj

Najnowsze wpisy