Forum Forum dla firmKsięgowość

własna DG a ciąża

własna DG a ciąża

ina2003 / 83.17.219.* / 2015-02-23 10:52
Witam, od października prowadzę własną działalność gospodarczą, która na chwilę obecną nie przynosi zysków (jedynie styczeń był na niewielkim plusie). Muszę ją prowadzić do października 2015.

Pod koniec roku chciałam zajść w ciążę. Mam nadzieję, że do tego czasu firma się rozkręci i będę mogła kogoś zatrudnić.

Proszę mi powiedzieć jak wygląda później wypłacanie świadczeń przez ZUS (mając wystawione L4). Pracuję w warunkach szkodliwych, w których nie będę mogła przebywać będąc w ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, szczególnie w 3 pierwszych miesiącach.
Obecnie płacę mały ZUS. Czy powinnam podnieść składki przed zajściem w ciążę?
Wyświetlaj:
AgnieszkaKac / 195.189.88.* / 2018-12-01 00:08
A może w takim razie warto pomyślec, żeby samej zrobić małą pauzę w biznesie i skupić się na ciąży? Księgi może poprowadzić jakieś sprawdzone biuro rachunkowe - mogę ze swojej strony polecić Biuro Rachunkowe Gama - bardzo dobra firma!
szklarek / 2015-02-23 13:16
Chcąc uzyskać wyższe zasiłki (chorobowy,macierzyński) trzeba zwiększyć podstawy deklarowane ub. społecznych, a w ślad za nimi składki.

Zwracam uwagę, że jeśli podstawa deklarowana jest wyższa niż Panią obowiązująca (obecnie ulgowe 30% płacy minimalnej):
- co miesiąc musi przesyłać DRA
- nie można pomniejszać podstawy/składek za miesiące, w których trwało prawo do zasiłku

Oraz na to, że wyższa podstawa obejmuje wszystkie ubezpieczenia, a więc podwyższa również składkę emerytalną, rentową, wypadkową.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/zus-skladki-dg---dobrowolne-ubezpieczenie-chorobowe-t3694169.html

Najnowsze wpisy