Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum prawnePracy

Woda w pracy

Woda w pracy

skomentuj
babysmama / 80.53.89.* / 2007-07-24 15:34
Podobno jest takie rozporządzenie, które mówi, że pracodawca musi dostarczać wodę do picia swoim pracownikom. Co to za rozporządzenie i na jakich warunkach to działa? Jaka to ma być woda?
Wyświetlaj:
darro23108 / 95.51.70.* / 2012-11-15 13:44
Wody się Wam zachciewa - w kranie do oporu, pić aż do rozpuku.
che 2000 / 85.221.170.* / 2012-05-21 19:09
Pracuję w państwówce w teatrze, co roku jest problem z wydawaniem wody, proszę o rostrzygnięcie kto ma rację. Pracujemy w grupie 6-osobowej, pracujemy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, pracujemy fizycznie nawet bardzo ciężko , jednego dnia zmieniamy wazącą od kilkuset kilo do kilku ton dekorację przedstawienia tj. jedna scenografia musi zostać zdemontowana i zawieziona na magazyn a z magazynu zabrana druga i zmontowana w jeden dzień. Jedyny dostęp do wody to woda z kranu być może zdatna do spozycia lecz toaleta w której ona płynie jest na tyle obrzydliwa i obskurna ze strach coś tam spozywać. Dziś było 28stopni, czy nalezy nam się woda ? Dodam ze ostatnio wnosilismy do biurowca zakupy socjalne a w nich cały wózek z makro półlitrowych butelek z wodą mineralną, na pytanie czy my też dostaniemy usłyszelismy ze mamy przecież w kranie... Kto rozstrygnie sytuację ?
szklarek / 2012-05-21 20:58 / 10-sięciotysiącznik na forum
Przy pracy na zewnątrz- już powyżej 25 st. C należne są napoje. We wnętrach -powyżej 28 st. C.
Inne stanowiska i zasady w dedykowanym
ROZPORZĄDZENIU
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1996,060,279.html
fasfasdfas / 85.221.170.* / 2012-05-21 18:57
temat na czasie
marta_tuk / 2007-07-25 15:49
Jest takie rozporządzenie - OBWIESZCZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; jego fragment o dostarczaniu wody i napojów cytuję poniżej:
§ 112. Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

§ 113. 1. Miejsca czerpania wody zdatnej do picia powinny znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy.

2. Zbiorniki, przewody i miejsca czerpania wody powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem lub zakażeniem. Czerpanie wody ze zbiorników powinno odbywać się wyłącznie z zaworów czerpalnych.

3. Miejsca czerpania wody nienadającej się do picia powinny być oznakowane zgodnie z Polską Normą.

§ 114. 1.39) Pracodawca zatrudniający pracowników przy pracach wykonywanych w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30°C (303 K), jest obowiązany zapewnić klimatyzowane pomieszczenie do wypoczynku, wyposażone w stoły oraz krzesła z oparciem spełniające wymagania ergonomii. Liczba miejsc siedzących powinna być nie mniejsza niż jedno miejsce na pięciu pracowników korzystających z pomieszczenia, zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Odległość od najdalszego stanowiska pracy do pomieszczenia klimatyzowanego nie powinna przekraczać 75 m.

2. Pracownikom zatrudnionym w warunkach, o których mowa w ust. 1, należy stworzyć możliwość obmycia ciała, szczególnie w ciepłej porze roku - poprzez umieszczenie w pobliżu pomieszczeń pracy natrysków ręcznych na giętkich przewodach, z doprowadzeniem ciepłej wody.
§ 112. Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

§ 113. 1. Miejsca czerpania wody zdatnej do picia powinny znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy.

2. Zbiorniki, przewody i miejsca czerpania wody powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem lub zakażeniem. Czerpanie wody ze zbiorników powinno odbywać się wyłącznie z zaworów czerpalnych.

3. Miejsca czerpania wody nienadającej się do picia powinny być oznakowane zgodnie z Polską Normą.

§ 114. 1.39) Pracodawca zatrudniający pracowników przy pracach wykonywanych w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30°C (303 K), jest obowiązany zapewnić klimatyzowane pomieszczenie do wypoczynku, wyposażone w stoły oraz krzesła z oparciem spełniające wymagania ergonomii. Liczba miejsc siedzących powinna być nie mniejsza niż jedno miejsce na pięciu pracowników korzystających z pomieszczenia, zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Odległość od najdalszego stanowiska pracy do pomieszczenia klimatyzowanego nie powinna przekraczać 75 m.

2. Pracownikom zatrudnionym w warunkach, o których mowa w ust. 1, należy stworzyć możliwość obmycia ciała, szczególnie w ciepłej porze roku - poprzez umieszczenie w pobliżu pomieszczeń pracy natrysków ręcznych na giętkich przewodach, z doprowadzeniem ciepłej wody.


Jeżeli macie w pracy jakieś problemy, z tym, że nie ma u Was wody zdatnej od razu do picia lub napojów to powinniście walczyć o to, żeby pracodawca przestrzegał w/w przepisów... w końcu są to uregulowania prawne. U mnie w pracy szef dba o nas i wie, jak ważna dla prawidłowej pracy i koncentracji jest woda i zainstalował nam jakiś czas temu taki automat z ciepłą i zimną wodą z takim dużym baniakiem... polecam takie rozwiązanie! :-) walczcie o swoje prawa! powodzenia!
no name / 95.49.52.* / 2010-07-14 18:32
witam,

gdzie można zgłosić sprawę, gdy Pracodawca jest szczególnie oporny na argumenty?
muscari / 2010-03-11 08:04
Mój pracodawca zapewnia wodę kranówkę z taką zawartością wapnia, że co kilka dni trzeba odkamieniać czajnik.Czy to znaczy, że spełnia warunki rozporządzenia?
zioooom / 91.212.223.* / 2010-04-15 10:42
dolaczam sie do pytania !
szklarek / 2010-04-15 12:07 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jeśli jest to woda z własnego ujęcia mająca aktualne badania sanepidowe- dopuszczenie do użytkowania jako woda pitna, a tym bardziej gdy jest to normalny, legalny punkt poboru z miejskiej sieci wodociągowej- to TAK, oczywiście w zakresie wody pitnej. Nie dotyczy to oczywiście tych sytuacji, z § 112"
Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w
warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

w zakresie napojów.
ann0190 / 95.160.217.* / 2010-08-03 09:30
Witam,a osobom pracującym na umowę zlecenie a nie na umowę o pracę tez pracodawca powinien zapewnić wodę?
wiwan / 2010-08-03 10:55 / 10-ciotysiącznik na forum
Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy zleceniobiorca wykonuje zlecenie w zakładzie/ siedzibie zleceniodawcy. W przeciwnym razie- zdecydowanie woda się nie należy.

Mimo, że umowa-zlecenie nie jest regulowana kodeksem pracy, a obowiązek dostarczania wody przy przekroczeniu temperatur w miejscu pracy wywodzi się z kodeksu pracy ( art.232 ) to dotyczy on również pracujących na podstawie umów cywilno prawnych. Zapewnienie wody jest jednym z elementów bezpieczeństwa i higieny pracy, do których zobowiązany jest pracodawca (art.207)
A art. 304 jasno mówi, że obowiązkowe warunki z art. 207 pracodawca ma również zapewnić osobom fizycznym pracującym na innej podstawie niż stosunek pracy.
Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
skomentuj

Najnowsze wpisy