Forum Forum podatkoweInne

Współwłasnosć samochodu - jak znieść

Współwłasnosć samochodu - jak znieść

rysio82 / 2013-09-08 19:11
witam
klasyczna sytuacja , samochód posiada dwóch współwłaścicieli ( zniżki jednego),jak najkorzystniej przenieść własność samochodu na jedną osobę ??
Wyświetlaj:
morfeuszkent / 159.205.148.* / 2019-10-17 13:00
To jest sprawa dla dobrego adwokata. Mogę polecić pana Cejrowskiego, który specjalizuje się m.in. w takich zagadnieniach. Duże doświadczenie.
rysio82 / 2013-09-14 17:35
ok , czyli tylko muszę się wybrać do ojca żeby spisać umowę darowizny a resztę już załatwiam samodzielnie tak ?
belladonna / 2013-09-10 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
O ile najkorzystniej = bez jakichkolwiek podatków, czy PCC, czy od darowizny, to zależny od:
1. Wartości rynkowej samochodu
2. Kto na kogo, czy np ojciec na syna, czy sąsiad na sąsiada :)
rysio82 / 2013-09-10 18:28
wartość rynkowa ok 12 tyś, chcę być jedynym właścicielem , drugim jest mój ojciec. najkorzystniej czyli najtaniej i najmniej chodzenia po urzędach ;)
belladonna / 2013-09-10 20:55 / Tysiącznik profesjonalny
To darowizna, bo sprzedaż 1/2 będzie podatek 2% od 6 tys.
Spisujecie umowę darowizny (druki znajdziesz w necie, tylko szukaj darowizna samochodu). W niej określacie, że ojciec daruje Ci 1/2 samochodu o wartości 6 tyś. (o ile to wartość rynkowa). Z tą umową darowizny idziesz do WK.
Co do US. Zasadniczo jak to jedyna darowizna od ojca w ciągu 5 lat, to mieści się w kwocie wolnej. Ale ja bym złożyła SD-Z2 (do 6 miesięcy od darowizny) na Twoim miejscu :)
rysio82 / 2013-09-11 19:00
dziękuję za pomoc, tylko czy problemem jest to że ojciec jest w innym mieście ? czy mogę to sam pozałatwiać w WK czy musimy wszędzie chodzić we dwóch ?
belladonna / 2013-09-11 21:43 / Tysiącznik profesjonalny
Wszędzie chodzisz sam. Po co Ci ojciec, jak w US Ty składasz SD-Z2 (twój podpis konieczny, a tylko dane ojca, które Ci poda przez tel), a w WK po co ojciec, jak zgodnie z dowodem i umową darowizny jesteś jedynym właścicielem samochodu?
No chyba, że lubisz z tatusiem wszędzie chodzić :-P
belladonna / 2013-09-11 21:49 / Tysiącznik profesjonalny
Ponadto co do rejestracji samochodu (żona rejestruje samochód męża) wystarczy pełnomocnictwo jednej strony (ojciec-syn bez opłaty skarbowej).

Ja rejestrowałam motocykl męża (on był jedynym kupującym) na podstawie pełnomocnictwa.
Jedynie po miesiącu "twardy" dowód sam wybierał :)
Czyli przy rejestracji samochodu, gdzie kupującym jest tylko ojciec, i sam syn wszystko załatwi mając pełnomocnictwo (mój WK ma gotowy druk na stronie).
Bo np ja się nigdzie nie wybieram, zanim nie zadzwonię do źródła, co mam mieć itd. I nie marudzę potem, że muszę jeszcze raz przyjść bo nic nie załatwiłam, gdyż załatwiam wszystko za 1 razem (od tego w końcu mam telefon):)
rysio82 / 2013-09-14 17:38
ok , czyli tylko muszę się wybrać do ojca żeby spisać umowę darowizny a resztę już załatwiam samodzielnie tak ?

Najnowsze wpisy