Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wszyscy zapłacimy 130 mln zł za tańszy prąd

Wszyscy zapłacimy 130 mln zł za tańszy prąd

Wyświetlaj:
T. / 81.190.70.* / 2010-08-03 21:29
Jesli koncerny energetyczne nadal chojnie bedą sponsorować wszelkie imprezy sportowe i samych sporotowców , to nic dziwnego , że opłaty za energię elektr. systematycznie muszą drożeć .
Zbigniew Rusek / 89.187.236.* / 2010-08-03 15:35
Z tym, że 30% prądu idzie na światło, to przesada. Chyba, że ktoś ma tradycyjne żarówki (a nie energooszczędne) i w okresie krótkich dni (listopad - styczeń). Telewizor to nie 140W lecz zwykle 90-95W (ale plazmy są bardziej energochłonne). Najwięcej prądu zużywa się ... latem, gdyż - jak wiadomo - jednostka chłodu w technice potrzebuje 4 razy więcej energii niż jednostka ciepła. Klimatyzatory pobierają dużo prądu, zwłaszcza pracując od rana do wieczora (w lipcu zwykle jest to konieczne, w czerwcu i sierpniu jest niewiele lepiej). Sam mam te urządzenia, ale za słabe do potrzeb, a więc w najgosze lipcowe dni i tak nie zapewniły wystarczającego schłodzenia (mimo pracy od godz. 7 do 22) - prawda jest, że mieszkam na VI piętrze i jest nasłonecznienie. W efekcie (sprawdziłem to na liczniku) w lipcu zużycie energii było 3-krotnie większe niż np. w kwietniu (a w czerwcu 2-krotnie większe niż w kwietniu). Gdyby mieć klimatyzację o odpowieniej mocy, by zapewniła komfortową temperaturę w najgorsze upały, to zapewne w lipcu zużycie energii byłoby 5-krotnie większe niż poza okresem letnim.
Przykrą prawdą jest to, że każde urządzenie elektryczne i elektroniczne jest źródłem ciepła i coś z tym ciepłem trzeba zrobić a w obecnym klimacie i przy obecnym budownictwie największym problemem jest uniknięcie zbyt wysokiej temperatury wewnątrz (czasem już wiosną konieczna jest klimatyzacja, gdyż ... na chama tłoczą ciepło do grzeników a zakręcenie nie wystarcza, ponieważ pozostają ciepłe rury pionów i to też ogrzewa). Tak więc lato jest najbardziej energochłonne (ale zużywa się mniej gazu, gdyż zimna woda nie jest lodowata tylko letnia, a węc zużycie gazu przez piecyk łazienkowy jest znacznie mniejsze niż w zimie).
T. / 81.190.70.* / 2010-08-03 21:41
Z zużyciem energii przez TV , to kolega Rusek chyba wziął pod uwagę telewizory 14 calowe.
Plazma , to pożeracz prądu . Za nią prym wiodą TV ledowe. Najmniej zużywają TV kineskopowe w ostatnim wydaniu , zwłaszcza ostatni flagowy Philipsa 32PW9551 "HDMI" - zaledwie 115W ( !) .
ll / 86.8.121.* / 2010-03-15 13:45
Wszystkich cos dosc mocno w glowke udezylo.
A do tego najlepiej jeszcze oszczedzac energie aby obnizyc koszty. Dzieki temu dopiero wtedy wzrosnie jej cena. Nygusow trzeba wyzywic. Szkoda gadac.
Patriotyzm. CO TO ZNACZY!!!
albart / 212.76.37.* / 2010-05-06 14:35
Ja juz sie sam nauczyłem,ze jednak oszczedzanie popłaca.A doszedłem do tego w wyniku podłaczenia pompy ciepła Nateo- i sprawdzenia po pewnym czasie-ze jednak oszczedzanie i na tym polu jest jak najbardziej możliwe.
ZEanty / 87.96.103.* / 2010-03-16 11:55
Im więcej zuzywasz, tym lepiej. To znaczy ze masz czym zapłacić, energia też tańsza. Prawa ekonomiczne.
Nie działaja w przypadku energetyki bo to monopol.
Od 2003 wnoszę do energetyki i dokumentuję (do Prezesów i Dyrektorów, jako związkowiec/pracownik), ministrów kilku rządów, obu Prezydentów RP, itd że:
1) zawyżają koszty przesyłu zakupywanej energii i wliczają klientom do rachunków
2) liczniki indukcyjne zawyzają zuzycie energii el. przez klientów średnio od 5% do 8%
Prokuratura, która otrzymała jeden z powyzszych tematów, zamoczona w to gó... po uszy, ukryła fakty i milczy.
Drugi temat upubliczniam, nazywajac na pismie kłamcę, oszusta, złodzieja - kłamcą, oszustem, złodziejem.
Jako współwłaściciel firmy, od końca roku 2008, nie moge zajrzeć do rzadnych dokumentów, nie udostępniaja.
Itd, itp. Juz prawie straciłem nadzieję.
Jednak pojawiło sie orzeczenie Prezesa UOKiK :).
Na temat ENION, upublicznione, nie tajemnica.
Na zakończenie. Nic sie nie zmieni, będzie gorzej.
To nie moje słowa, a słowa sprzed tysięcy lat.
Pomimo, nigdy sie nie zgodzę okradanie społeczeństwa.
Proponuję też Wam. OK, brzmi dziwnie. Proponuję więc nie godzić sie na okradanie Ciebie.
Pozdrawiam.
P.S. Jeżeli kogoś temat ciekawi, na tzw. elektrodzie, strona w necie, wiele o powyższym od wielu innych.
P.S. A na obnizce w sposób ww. energetyka tylko zyska.
Zawyzone np. pomiary beda mieć wyższą cene u tych, którzy wiecej zuzywaja i którym zostanie to wciśniete w cenę.
P.S. Ostatnie. Jako elektryk dodam. Elektroenergetyka to dziedzina, która nie powinna byc prywatyzowana. To część napędu gospodarki. Rząd powinien mysleć jak obniżyc jej ceny, nie jak zezwalać na wszystko, z kradzieżą włacznie. Udokumentowane. OK, prywatne zdanie. Jeszcze raz- pozdrawiam. Wszystkich, z wyjątkiem Rządu RP, wszystkich przeszłych i przyszłych oraz z wyjątkiem zarządzajacych elektroenergetyką.
życzliwy / 83.12.11.* / 2010-03-15 11:13
Pomysł jest po prost głupi. Najdroższe są te rzeczy ,które są w jakiś tam sposób dotowane przez budżet. Firmy to po prost wykorzystują.A
Ludzie muszą wreszcie zrozumieć ,że muszą sami zadbać o swój byt.
Wszelkiego rodzaju dotacje , dopłaty , pomoce z kasy panstwowej powoduja nadużycia . Ludzie zaniżają swoje dochody , specjalnie biorą rozwody , pracują na czarno tylko dlatego żeby dostać coś za darmo.
znam przypadek pracownika , który nie chciał podwyżki bo straci dopłatę do czynszu na mieszkanie , zwracanie się do pracodawców o zaniżenie przychodu w zaświadczeniach różnego typu są nagminne.
Takie przepisy o takich ulgach demoralizują to społeczeństwo , które i tak jest już dostatecznie zdemoralizowane i roszczeniowe.
Nie wierzę ,że decydenci o tym nie wiedzą , ale cóż bedą wybory.
Tylko ,że Ci żyjący z wszelkiego rodzaju pomocy i ulg i tak są niezadowoleni , bo wiecznie zbyt mało , a i na wybory często z tego niezadowolenia nie chodzą. Czy naprawdę nigdy ie doczekamy się rozsądnych rządów.
ll / 86.8.121.* / 2010-03-15 13:50
Rozsadnych rzadow sie nie doczekamy.
Bedzie caly czas rosla grupa ludzi o ktorych piszesz a oni przy okazji sa wyborcami. Inaczaj mowiac bedzie rosla liczba wyborcow ktorzy chca do kieszeni i beda wybierac takich ktorzy daja.
Terza masz odpowiedz - NIGDY.
kkkkkkkkk / 217.70.60.* / 2010-03-15 08:10
Jak słyszę biedni to mnie trafia szlag. Zarabiam 1300zł mam na utrzymaniu studiującego syna i nigdy niczego nie dostałam od państwa, bo mam za dużo. Rodzinnego nie, zasiłków nie, stypendiów socjalnych nie. A znam bogatych ludzi, którzy umieją kłamać i zaniżać dochody i otrzymują różne pomoce. Naprawdę czuję się" bogata" z dochodem na osobę 650. Tylko mi nie mówcie, ze inni maja mniej. Wstaję o 5 wracam na 17 praktycznie padnięta i nie mająca na nic siły inni nie pracują i z różnych zasiłków maja tyle samo co ja. Niech szlag trafi takie państwo. I znów będę płacić na biednych ja bogata. Parodia.
BOLO-EMERYT-Fujara / 80.239.242.* / 2010-03-14 17:36
Wielki krzyk o 130 mln.zł. a czarni nas doją na kilka mld.zł.rocznie i dobrze.Za kilka lat Polska stanie się gazową potęgą więc elektrownie węglowe przerobi się na gazowe,będzie tanio i ekologicznie.W chwili obecnej każdy powinien płacić za siebie bez żadnych ulg !!!
dziadpolski / 80.50.131.* / 2010-03-13 14:18
Mam wrażenie, że żebracy są w tym kraju pożądaną grupą społecznną bo ktoś chce z nas wszystkich dziadów uczynić...
mś / 85.89.162.* / 2010-03-14 09:41
Biedna, niewyedukowana, zamknięta w domu jest łatwą grupą do manipulowania przez ich reprezentantów. O to właśnie chodzi.
m@m / 79.185.53.* / 2010-03-13 10:35
ZAWSZE ALE TO ZAWSZE dawanie komuś gotowych ulg czy kasy to DEMORALIZOWANIE zachecające do nieróbstwa, pasożytowania i "dojenia za darmo" na koszt innych. Ulga na prąd niech będzie, ale dla aktywnie poszukujących pracy (przez określony czas), samotnych matek z nędzną pensją itd a nie dla wszystkich bezrobotnych. Zresztą - słabo kontrolowani i opłacani pracownicy opieki społecznej nie weryfikują dobrze i na bieżąco tych, którzy pobierają socjal...
Bela48 / 77.237.15.* / 2010-03-13 10:03
I znowu uszczęśliwianie na siłę... Może lepiej by było, żeby Polakom podarować przysłowiowe "wędki" dla wzbogacenie kieszeń na opłacania należności- haraczu za to, że się żyje w kraju?
Wkurzają mnie te statystyczne zestawienia ukazujące nasze polskie idiotyzmy. Czemu mają one służyć?
Karolroman / 193.151.54.* / 2010-03-13 09:14
Jbac meneli - stadami wlocza sie od rana pod sklepem i wymuszaja drobne na winko - a male firmy d****** sie najwyzszymi kosztami zeby menele przy wyborach prezydenckich nie glosowali na PIS. w dypie mam taka polityke. Kiedy w tym kraju powstanie prawicowa partia?
Jaki mamy wybor: albo kolesie albo socjalisci :(
Roman
piotrp967 / 83.10.105.* / 2010-03-12 21:26
zabraklo na place dla kolesi ......u nas sa dwie spolki enion i tauron jedna sprzedaje prad nastepna dostarcza i cala czapka prezesow zrobila sie razy dwa .....ktos musi za to zaplacic
Sokorof / 83.27.111.* / 2010-03-12 21:18
No no Pan Pawlak nie musi się martwić cena energii elektrycznej bo jak się ma dochody miesięczne na poziomie ok 20 000 zł to dla niego czy to będzie 56 gr / 1kWh czy 80 gr /1kWh to wsio rawno.
Bryluje utem ekologicznym , bo ma na nie kasę a skąd - odpowiedź brzmi z naszych podatków : hi hi , a to darmozjad .Powinni zacząć od siebie , jak Partia to płać se składkowe, a nie wyciągaj ręki po państwowe pieniądze.
po / 93.105.86.* / 2010-03-12 19:57
Mam pytanie.A ile płaca "biedni"pracownicy energetyki za kilowat to jest demokratyczne przy tak wysokich poborach.Niech zaczną od siebie i płacą po normalnych stawkach a nie żerują na wszystkich -darmozjady.
Monopol-cena 80 tyś za przyłączenie(transformator 50kW ,słup.licznik i szafka i kawałek kabla (na rynku nowe kosztuje wszystko 18 tyś a nie 80 tyś. MONOPOL MONOPOL
makoshika / 87.205.50.* / 2010-03-12 00:16
Towarzyszu Pawlak, czy jak zatankuję 50 litrów etyliny, to będzie ona po 4,35/litr, a jak tylko 10 litrów, to będzie ona po 2,50/litr? EKONOMIA WIEJSKIEGO KOMUCHA.
sewerer / 80.48.115.* / 2010-03-11 13:10
Ciekawi mnie dlaczego mówi się o podwyżkach cen energii, nie uzasadniając ich logicznie. Czytając artykuł, ma się wrażenie, że podwyżki następują dlatego, że energetyka jest biedna, na skraju bankructwa, a ich pracownicy zarabiają głodowe pensję. Czy tak jest? Niestety jest wręcz odwrotnie. To tylko ich pazerność ma nas kosztować. A może państwo powinno się zająć tym, by Polak mógł kupić tyle energii za średnią pensję, ile jej może kupić Brytyjczyk czy Szwed? Nawiasem pisząc, nawet tabela wykazująca możliwości kupna ilości energii za średnie uposażenie nie jest miarodajna. Średnia pensja może być pensją całości populacji tylko nielicznych z jej członków. Chodzi o współczynnik Giniego, czyli o tzw. rozwarstwienie społeczne, które w tabeli nie jest uwzględnione. Rozwiązanie polegające na tym, że zamożni będą płacić biedakom za prąd, by energetycy mogli zarobić, tyle ile się domagają, jest antyekonomicznym idiotyzmem. To może jednak niech bogata energetyka polska nie chce się nadmiernie bogacić? Gdybyśmy żyli w państwie prawa, nie byłoby problemu zeby utemperować nadmierne apetyty energetyków. Nie dość, że korzystają z komunistycznych przepisów, które umożliwiają im [pobieranie haraczu za przyłączenie prądu do działki i inne ceny dla inwestorów (odbiorców hurtowych), to jeszcze chcą mieć europejskie ceny za prąd. Jak Polak będzie miał europejską pensję, będziecie mieli europejską ceny! Energetyka zapomina, a państwo polskie im na to przyzwala, że jedzie na polskim wózku, a nie na europejskim.
bogaty i szczęśliwy / 91.94.248.* / 2010-03-13 01:31
Nic dodać nic ująć.Mądre podejście do tematu bez zbędnego ideologizowania.Gratuluję umiarkowania poglądów i jasności umysłu.
wijkon / 77.254.66.* / 2010-03-12 21:34
Tak, Jesteś mądrym facetem (facetką?).
Jest to smutne, ale prawdziwe.
stara prawda / 83.18.166.* / 2010-03-11 14:04
RZĄD SIĘ SAM WYŻYWI
TOBIE CHAMIE INO SZNUR
reszta zbędna, przyznacie sami
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy