Forum Forum emerytalneInne

Wszystko o rentach strukturalnych

Wszystko o rentach strukturalnych

Money.pl / 2007-08-03 16:19
Komentarze do wiadomości: Wszystko o rentach strukturalnych.
Wyświetlaj:
Lucyna143 / 77.112.191.* / 2021-01-04 14:56
Witam, proszę o informację jak sądy traktują dochody z renty strukturalnej przy podziale majątku. Renta wypłacana jednemu z małżonków od 2004 do 2014r. Rozdzielność majątkowa i rozwód w 2011r. Renta przyznana jako rekompensata za przekazanie wspólnej ziemi.
Lucyna143 / 77.112.191.* / 2021-01-04 14:50
tkowa 2011r. Podział majątku założony 2015r.Renta przyznana jako rekompensata dla małżeństwa za przekazanie wspólnej ziemi.
ida1022 / 159.205.4.* / 2016-08-31 13:39
Witam Ojciec pobiera rentę strukturalną i dodatek na mamę ,proszę napisać co w przypadku rozwodu z dodatkiem na mamę czy zostaje czy przepada ?
wiwan / 2016-08-31 14:39
'Przepada', a raczej przestaje istnieć podstawa wypłaty Ojcu tego dodatku.

Wynika to moim zdaniem literalnie z par. 12 ust. 2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 19 czerwca 2007 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013.

Jest zresztą w takiej sprawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 2011-07-20- sygnatura V SA/Wa 170/11
Ewa368 / 79.185.158.* / 2016-01-20 22:51
Pani mama wniosek o emeryturę ustawową do odpowiedniego organu złożyła w kwietniu. Organ przyznał pani mamie emeryturę w kwocie brutto 1043 zł od 01.04.2015, więc otrzymała tę kwotę od kwietnia wraz z wyrównaniem za miesiące: kwiecien,maj,czerwiec,lipiec,sierpien w kwocie 5215 zł brutto, Podejrzewam że agencja dowiedziała się o owej decyzji w sierpniu, ponieważ mogła zostać wydana w sierpniu lub też szybciej i pani mama zwlekała z dostarczeniem owej decyzji do agencji. Kwota powyższa jak najbardziej jest do zwrotu, może sie pani ubiegac o rozłożenie na raty lub ewentualnie w co wątpie o umorzenie tej kwoty zwrotu. Na prawnika wyrzuci pani pieniądze w błoto ponieważ agencja błędu tutaj nie popełniła ponieważ bez decyzji nie wiedzą jakie kwoty są przyznane z ZUSu lub KRUSu i wypłacali prawidłowo pełną rentę strukturalną aż do momentu kiedy dowiedzieli się o tej decyzji.
Katarzyna Modrzejewska / 77.254.39.* / 2015-10-15 20:41
Witam,
mam problem z nienależnym naliczeniem renty strukturalnej. Mojej Mamie pomniejszono rentę w kwietniu 2015 roku o 1043 zł, agencja restrukturyzacji o tym fakcie powiadomiła Mamę decyzją z dnia 31.08.2015. w tym okresie na konto agencja przesyłała Mamie kwotę, która nie była potrącona. w dniu 12.10.2015 agencja wysłała pismo do Mamy, że ma im oddać ok 5 tyś zł. tzn ma oddać niesłusznie naliczoną kwotę 1043 zł za okres od kwietnia do sierpnia. Nie rozumiem tego mechanizmu, sprawę oddam do prawnika ale może ktoś jest w podobnej sytuacji? proszę takie osoby o odzew.
Specter / 5.226.76.* / 2015-10-30 13:00
Podpinam sie mam identyczną sytuacje z oddaniem 5tyś za źle wypłaconą rentę strukturalną! ARiMR się zagapiło i wypłacało jak wyżej pełną rentę zamiast ją obniżyć o rentę z krusu...Teraz żądają natychmiastowego oddania 5tyś zł...

Pytanie co z tym fantem zrobić...jak się nie ma tych 5 tys...
wiwan / 2015-11-02 10:23
Dokonano zawiadomienia Agencji w terminie o uzyskani świadczenia KRUS ?

Można próbować dogadać się z Agencją w sprawie ratalnej spłaty.
wiwan (nielog) / 89.72.56.* / 2015-10-15 21:36
Jaki był powód zmniejszenia- uzyskała swoją e. wcześniejszą ?

Bo kwota nie pasuje do zmniejszenia wynikającego z uzyskania emerytury przez małżonka czy podjęcia przez niego zarobkowania.
mirek499 / 5.172.252.* / 2015-07-30 15:35
Witam, mam nadzieję że ktoś mi odpowie na nurtujące mnie pytanie, moja mama właśnie przeszła na emeryturę z zusu okazało się, że ma w krusie 23 lata opłacania składek, więc emerytura rolnicza jej nie przysługuje, ale mój ojciec w 2004 roku dostał rentę strukturalną(do 2014)roku, nie dostał dodatku na moją mamę bo miała wtedy 51 lat.moje pytanie jest następujące... Czy ojciec nie powinien dostać dodatku na mamę gdy ukończyła ona 55 lat i najważniejsze czy to prawda że przez te 10 lat pobierania renty przez ojca, moja mama nie zyskała dodatkowych lat opłacania składek w krusie ? Te 23 lata zgromadziła przed rentą strukturalną gdyby miała 2 lata więcej miałaby emeryturę z krusu. Dodam że mama chciała dalej opłacać sobie składki w krusie gdy ojciec dostał rentę strukturalną, ale została w krusie poinformowana że nie ma takiej możliwości. Dziękuję za ewentualną odpowiedz.
wiwan / 2015-07-31 13:31
Renta ojca została przyznana jeszcze na podstawie poprzedniego rozporządzenia tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Ono w ogóle, w odróżnieniu do obecnie obowiązującego nie przewidywało uzyskania dodatku dla małżonka, który w czasie składania wniosku nie miał wymaganego wieku, a w trakcie pobierania renty przez rolnika go ukończył.

Nie potrafię powiedzieć, czy taką 'starą' rentę objęły zasady nowego Rozporządzenia jeśli tak- to skoro dodatku do renty strukturalnej na żonę nie było, to z tytułu tej renty nie podlegała ona rolniczemu ub. społecznemu.

Dlaczego dodatku nie było- bo jej małżonek nie zgłosił (dodatek jest na wniosek do ARMR) albo dlatego, że w chwili składania wniosku o rentę przez ojca matka nie spełniała warunków uzyskania renty (innych niż wiek) oraz a wraz z osiągnięciem 55 lat miała swoje pozarolnicze źródło dochodu lub świadczenie ZUS.

Zatem skoro jest kwestia emerytury z ZUS- to
powodem mogło być :
- posiadanie emerytury w wieku 55 lat
- ozusowany etat, zlecenie w tym czasie
- to, że w 2004 r. mama nie prowadziła dz. rolniczej ciągiem przez min. 10 lat lub nie podlegała wtedy ub. rolniczemu

Powyższe z par. 12 w nawiązaniu do par. 4

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013


Ps. Tyle, że jaki to problem, skoro matka przecież uzyskała zwiększenie swojej emerytury z ZUS za okres ubezpieczenia rolniczego- na podstawie art. 26a ustawy emerytalnej.
Muzyczuk Krystynanr134 / 79.191.242.* / 2015-05-26 14:02
dlaczego 1 rolnik dostaje przez 10 lat od2,5 tysdo3 tys zl A wdowa Z aktem Notarialnym wczesniej renta chorobowa 3 grupa inw przez13 lat Zabrano?gdzie gospodarstwo przepisano idzieci oddaly w dzierzawe ?Wdowa wiek 50 lat dostala najmniejsza 880zl brutto750zl do reki Jak Zyc?gdzie nic sie nie dolicza z ksiazeczki BS sluzy do celow naliczania renty ubezp miedzynarodowe w€ nic nie naliczone?Rozporzadzenie z1990r renta na stale przekazanie gosp Aktem notarialnym Kto obnizyl renty strukturalne kazden rolnik powinien dostac jednakowa rente renty unijne ?kto zmienil ustawy i przepisy na niekorzysc rolnikow ?Gosc Gosc2 krotny
wiwan / 2015-05-27 11:02
Proponuję zadać pytanie jeszcze raz, spokojnie i jasno w nim określić o jaką rentę i w czyim przypadku chodzi- bo z tego co udało mi się zrozumieć chodzi o dwie osoby i dwa rodzaje renty- w tym renty rodzinnej po renciście strukturalnym.
jolantaposluszna / 2015-04-22 16:44
Pobieram rentę strukturalną (decyzja obowiązuje do roku czerwca 2016). W trakcie jej pobierania wystąpiłam z wnioskiem do ZUS o przyznanie renty rodzinnej. Otrzymałam z ZUS decyzję na podstawie której przyznano mi rentę rodzinna od 1 marca 2015r. i jej kwota brutto jest mniejsza niż kwota renty strukturalnej. W związku z tym moje pytanie jest takie : Czy renta strukturalna zostanie pomniejszona o kwotę renty rodzinnej i zostanie wypłacona mi różnica z ARiMR która powstanie między tymi rentami, czy może renta strukturalna w całości zostanie zawieszona i będzie mi przysługiwać prawo tylko do renty rodzinnej.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - jolantaposluszna.]
agata8k / 164.127.232.* / 2015-04-29 17:17
Jeżeli zostanie przyznana renta rodzinna to renta strukturalna zostanie wstrzymana.A jeżeli będzie przyznana emerytura to ARIMR wypłaci różnicę.
Zenon667 / 83.28.88.* / 2015-02-18 21:41
Witam
Od 2006 roku jestem na rencie z agencji ale ostatnio w Krus wyłapali mi to że w latach 1992 do konca 2006 roku pracowałem tez we francji (troche sam sie wygadalem) i tam tez odprowadzalem skladki z tytułu pracy. Co bedzie jak krus przesle do agencji taki papier że wygaszaja mi skladki z krus wstecz za tamte lata, czy grozi mi zwrot calej renty strukturalnej bo nie spelnie warunkow na tamten czas??
Anna833 / 188.191.200.* / 2017-09-22 22:39
Mam podobna sytuacje w rodzinie i czekam na decyzje Agencji
Zenon667 / 79.185.160.* / 2015-02-28 09:51
Nikt nie wie????
krzysiekj10 / 212.160.71.* / 2015-02-09 10:40
Witam,
mój ojciec 7 lat temu przekazał mi gospodarstwo rolne w zamian za rentę strukturalną. w tym czasie ożeniłem się i powstał konflikt rodzinny. Rodzice chcą mi odebrać tę ziemię. Jakie będą konsekwencje tych działań dla mnie jak i dla moich rodziców?
wiwan / 2015-02-09 15:27
Jakich działań. Chcenie to jeszcze nie działanie. Odwołanie darowizny wymaga udowodnionej przed sądem rażącej niewdzięczności odbdarowanego w stosunku do darczyńcy mające charakter wręcz kryminalny- bicie, głodzenie, nękanie itp.

Zakładając uzyskanie takiego orzeczenia- ojciec miałby zawieszoną rentę strukturalną- bo stałby się ponownie właścicielem gospodarstwa rolnego- ( par. 15 Rozporządzenia ). Pan z żoną- utraciliby ub. KRUS, chyba że pozostalibyście w gospodarstwie jako domownicy 'przy' ojcu. Pomijam ewentualne kwestie karne z osobnego postępowania związane z np. przemocą fizyczną wobec ojca.

Jak rozumiem tak naprawdę podstawy do odwołania darowizny nie ma. Oczywiście może Pan 'po dobroci' po prostu dokonać darowizny odwrotnej na ojca. Z konsekwencjami jak wyżej.

W obu przypadkach brak konsekwencji ze strony Agencji w stosunku do Pana.

Na koniec zwracam uwagę, że jest bogate orzecznictwo sądów wskazujące, że takie przekazanie gospodarstwa nie jest traktowane jak zwykła darowizna z KC, bo występuje tu poniekąd trzecia strona - państwo poprzez Agencję MiRR, co wpływa też na kwestię odwołania takiej darowizny.
Jan547 / 195.47.201.* / 2015-02-05 11:56
Dzien dobry.
Pobieram rentę strukturalną od 2010 roku w wysokości 1013 zł + dodatek na malżonkę 676 zł. Czy jeżeli otrzymam z KRUSu emeryturę w wysokości 1044 zł brutto to małżonka dalej będzie otrzymywać powyższy dodatkek 676 zł z ARIMR czy moja renta z KRUSu kończy całkowicie rentę strukturalną i moja małżonka powyższego dodatku już nie otrzyma ? Bo z tego co wiem to przejąć mojej renty strukturalnej za mojego życia nie może ?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
wiwan / 2015-02-06 11:08
Żona jest jedynie powodem zwiększenia wysokości renty strukturalnej. Ustanie renty strukturalnej jest definitywne. Żona nie zostaje 'połówkową' rencistką strukturalną.
Pan może wnioskować o e. okresową do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, potem przejść na 'normalną' emeryturę rolniczą. Albo tak jak pisze- na rentę rolniczą z tyt. niezdolności do pracy.
Z samego faktu ustania Pana renty strukturalnej żonie nic nie przysługuje. Na zasadach ogólnych- może wnioskować o jakieś świadczenie z KRUS, jeśli spełnia warunki stażowo - wiekowe. Okres r. strukturalnej zwiększył staż ub. rolniczego obojgu- bo przecież za oboje były płacone składki.
Wiola328 / 83.27.193.* / 2015-01-22 15:11
Witam.Mój tato przez 10 lat pobierał rente strukturalną do października 2014.Opłacał przez ten czas składkę na ubezpieczenie rolników w pełnej wysokości czy należy mu się zwrot jakiejś części tej składki?
wiwan / 2015-01-22 18:18
Nie. Z jakiego powodu ? Po zakończeniu renty mógł uzyskać emeryturę okresową, potem może uzyskać emeryturę rolniczą właśnie z tego ubezpieczenia. Te 10 lat jest okresem ub. rolniczego, które wykorzysta, a renta strukturalna nie pochodzi z systemu ub. społecznego.

Zresztą podlegał ub. em-rentowemu KRUS z mocy ustawy tj. z art. 16, ust.1, pkt. 3 Ustawy o ub. społ. rolników.
gość007 / 78.8.126.* / 2015-01-19 21:02
A czy w przypadku gdy rolnik nabył w trakcie pobierania renty strukturalnej prawo do emerytury rolniczej (emerytura rolnicza została ustalona we wrzesniu 2014 r., a renta była przyznana do grudnia 2014 r.) to czy decyzja o ustaleniu emerytury rolniczej jest przesyłana przez krus do arimr czy rolnik sam musi poinformować arimr o tej decyzji. Dodam że emerytura rolnicza jest sporo niższa niż renta strukturalna w tym konkretnym przypadku, arimr nie została poinformowana o decyzji krus i od września do grudnia rolnik otrzymywał rentę strukturalną w pełnej wysokości oraz emeryturę krus. Po upływie terminu na jaki została przyznana renta strukturalna arimr wezwała rolnika do wyjaśnień, jednak rolnik zmarł w grudniu 2014 r. Czy arimr może ścigać teraz spadkobierców o zwrot nienależnie pobranej części renty oraz kto w takim przypadku zawinił, to krus czy rolnik powienien poinformowac arimr o decyzji o ustaleniu emerytury? Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2015-01-20 11:43
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/renta-strukturalna-a-zus-t3545961.html?_rfr=1
marta_1811 / 83.13.249.* / 2015-01-19 13:22
Witam. Mam pytanie. Mój sąsiad wydzierżawił mi około 12 ha ziemi aby przejść na rentę strukturalną. Oprócz umowy podpisanej w obecności wójta podpisaliśmy między sobą umowę o przekazywaniu połowy dopłat z ARiMR za dzierżawione grunty. Moje pytanie brzmi: czy było to zgodne z przepisami o rentach strukturalnych, czy osoba ktora tą rentę pobiera może otrzymywać część lub połowę kwoty dopłaty
wiwan / 2015-01-19 13:50
Tak, było- bo po prostu tak określono wysokość czynszy dzierżawnego - czyli nie na stałą kwotę zł, ani na równowartość np. x ton zboża, tylko jako kwotę = części dopłaty bezpośredniej. Formalnie nie jest to dla rencisty dopłata, ale czynsz właśnie.
xxx2112 / 37.248.254.* / 2015-01-12 15:06
witam mam pytanie.Moja mama chcąc uzyskać rentę strukturalną przepisała całą gospodarkę wraz z domem na jednego z braci a jest nas dwanaścioro rodzeństwa .Za rok kończy się już renta bo mama kończy 65 lat.Chciałabym się dowiedzieć czy pozostała część rodzeństwa ma jakieś prawo do tej ziemi,dodam ze ja byłam niepełnoletnia gdy mama przepisywała tą ziemię na brata.Jest może możliwość dopisani reszty rodzeństwa do aktu notarialnego aby ziemia była dla całego rodzeństwa a nie tylko dla jednego syna?
wiwan / 2015-01-12 20:37
To kwestia pozarentowa. Nie macie prawa.

Może pojawić się kwestia wypłaty wam zachowku uwzględniającego wartość gospodarstwa, w przypadku śmierci matki, jeśli owo przekazanie odbyło się drogą darowizny i nie minie okres dłuższy niż 10 lat od jej dokonania do dnia jej śmierci.

Do istniejącego aktu niczego nie można dopisać. Możecie zawrzeć nową umowę- już pomiędzy rodzeństwem- w której ów wyróżniony brat dokona darowizny na rodzeństwo konkretnego udziału w nieruchomości. Może też się to dokonać poprzez sprzedaż udziałów. W efekcie będziecie współwłaścicielami i z nowym katem notarialnym.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy