Forum Forum emerytalneInne

Wszystko o rentach strukturalnych

Wszystko o rentach strukturalnych

Money.pl / 2007-08-03 16:19
Komentarze do wiadomości: Wszystko o rentach strukturalnych.
Wyświetlaj:
GosiaM. / 87.205.199.* / 2012-08-01 22:16
Witam,
Moja mama ma 56 lat, myślała o tym, żeby mi i mojemu rodzeństwu rozpisać gospodarstwo ponieważ, przegapiliśmy ostatni nabór na renty strukturalne. Ale skoro jest możliwy kolejny nabór po następnej transzy z UE to może warto się wstrzymać i mogłaby złożyć - tylko czy w ogóle wiadomo coś o jakimkolwiek naborze na renty w tym bądź następnym roku??
coosmo / 46.77.3.* / 2012-08-02 14:05
Odpowiem Ci tak-rozmawiałam z naszym kierownikiem ARiMR i on stwierdził,że na tych warunkach,które teraz są,on sam nigdy by na rentę strukturalną nie przeszedł!
A z innej beczki-moi rodzice przepisali mi gospodarstwo,właśnie żeby otrzymać rentę strukturalną,ale nie dość,że ojciec tak naprawdę nigdy nie pozwolił mi gospodarzyć,bo sam chciał rządzić i brać rentę i dopłaty,a teraz,kiedy renta się kończy(ma tą pierwszą,najwyższą!),postanowił nam gospodarstwo,wyrzucić nas stąd,a wszystko sprzedać i mieć jeszcze więcej kasy!
Renta strukturalna zmienia ludzi-niestety na gorsze!!!!
wiwan / 2012-08-02 10:53
Może...
Jedyne co wiadomo, to tylko to, że jeśli nowe nabory będą, to dopiero w 2014 roku. Zasady przyznania po stronie beneficjenta (rencisty) raczej nie, po stronie przejmującego- bardzo możliwe, bo dotychczasowe wypłaty wcale nie zmobilizowały do unowocześniania przejętych gospodarstw.
Eman / 2012-07-10 17:59
Witam, moj Wojek(62)prowadzi male Gospodarstwo Rolne 15Ha. Te gospodarstwo chcialby mi przepisac na powiekszenie mojego Gospodarstwa, a chce ubiegac sie o Rente Strukturalna. Czy niejest juz czasem za pozno?
Czy jest wiadomo kiedy mozna zlozysc Wniosek o Rete Strukturalna? U nas w Krus niema takich wnioskow, a nikt tam nic na tyn temat niewie.
wiwan / 2012-07-10 21:37
Za późno albo za wcześnie.
Nabory na transzę 2007- 2013 zakończyły się jesienią 2010. Nowe, jeśli będą to najwcześniej w 2014 z nowej transzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tylko, że tedy to wujek już niedługo się ową rentą nacieszy.Przysługuje ona tylko do uzyskania wieku emerytalnego.
annnka / 195.205.60.* / 2012-06-26 18:18
Witam, mój ojciec otrzymał rentę strukturalną w ostatniej turze (czyli składał wniosek w 2010,a pierwsza wypłata renty była w 2011r), natomiast ja otrzymałam dofinansowanie dla młodego rolnika. Czy jeśli w trakcie zrezygnuję z młodego rolnika i zwrócę te pieniądze, to automatycznie ojcu zostanie odebrana renta? Nawet jeśli będę nadal prowadzić gospodarstwo, tylko, że bez inwestycji? Czy młody rolnik i renta strukturalna są aż tak ze sobą powiązane?
wiwan / 2012-06-26 19:38
Nie zostanie mu odebrana, nie przewidziano w Rozporządzeniu o rentach strukturalnych sankcji dla rencisty strukturalnego wynikających z powodów leżących po stronie następcy. A właściwie jedno czego następca może nie dotrzymać to prowadzenie działalności rolniczej przez min. 5 lat.

Uzyskanie dofinansowania przez następcę nie jest w żaden sposób wymagane w postępowaniu o rentę strukturalną.
I odwrotnie- by uzyskać dofinansowanie dla młodego rolnika, wcale nie trzeba uzyskać gospodarstwa od rolnika przechodzącego na r. strukturalną.
Zatem dofinansowanie dla następcy i renta dla przekazującego to kwestie niezależne
pablito617 / 188.47.12.* / 2012-06-22 14:43
Witam.
Cztery lata temu Ojciec przekazał mi gospodarstwo jako darowiznę za co otrzymał rentę strukturalną, jakie mogą mnie czekać konsekwencje jeżeli teraz sprzedałbym gospodarstwo?????
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
wiwan / 2012-06-25 22:13
Żadne niestety.

Podstawowe tu :

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

NIE przewiduje ich, za niedotrzymanie tego warunku ( par. 7, ust. 1, pkt. 1 d ). Ani po stronie rencisty (np. zawieszenie renty), ani po stronie następcy (np. kara umowna).
alinexhdgfsdds / 141.0.8.* / 2012-06-21 09:40
mam 60 lat i 40 letni starz pracy podlegajacy ZUSU czy musze odprowadzac składkiw KRUZ ziemia figuruje na Zone czy nie wystarzczy tylko chorobowe?
wiwan / 2012-06-25 22:42
Jeśli obecnie nie podlega Pan ubezpieczeniu ZUS ani nie ma świadczenia ZUS (renta, emerytura, świadczenie przedemerytalne), to podlega Pan ubezpieczeniom KRUS obowiązkowo, z mocy ustawy i to wszystkim jako małżonek rolnika/domownik

Nie ma tu wyboru, któremu z nich. Nie ma znaczenia wiek, staż w ZUS czy to, że gospodarstwo jest formalnie tylko żony.

Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której przedstawi Pan stosowne dokumenty potwierdzające niewykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

Na pociechę- z chwilą spełnienia warunku wieku i uzyskania emerytury z ZUS- obowiązek KRUS ustanie, a okres opłacania składki emerytalno-rentowej KRUS zostanie uwzględniony jako okres uzupełniający emeryturę ZUS- będzie ona wyższa.

Podstawa- art.5, art. 7 ust.1, art. 16 ust. 1
USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.
alinex / 80.239.242.* / 2012-06-21 09:20
JEZEELI MAM NIECAŁE 2 HEKTARY ZIEMI ODPROWADZAM SKŁADKI PRZEZ 12LAT CZY MOGE PRZEJSC NA EMERYTURE STRUKTURALNĄ?
AnnaW / 93.44.89.* / 2012-06-11 13:45
Witam, mialabym takie pytanie lecz przed zadaniem wylumacze sytuacje.
Tato pobieral rente strukturalna, w miedzyczasie mama przebywajaca we Wloszech wystapila o rete chorobowa, sprawa predluzyla sie pare lat i w miedzyczasie tato zmarl a jego reta strukturalna przejela mama, teraz sprawa mamy o rete chorobowa we wloszech jest na roztrzygnieciu i tu nachodzi moje pytanie, czy ta reta (jesli zostanie przyznana) ma cos do rzeczy z reta przejeta po tacie, czy musialaby zrezygnowac z jednej o z drugiej, mama ma teraz 60 lat i ponoc rete strukturalna bedzie pobierac przez nastepne 2 lata (tato dzis mialby 65 lat) a potem przejdzie byc moze na rete z KRUSu. Jedni mowia ze to nie ma nic jedno do drugiego, drudzy ze kwota rety przyznanej chorobowej sie bedzie odliczac w polsce,
Mam nadzieje ze znajde jakies wyjasnienie i z gory dziekuje
wojtek12321 / 87.205.145.* / 2012-04-15 20:04
witam czy maszyny rolnicze też muszą być przekazane w ramach renty strukturalnej
wiwan / 2012-04-16 11:23
Tak- bo stanowią część tego gospodarstwa.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym ( art. 55-3 ), a tym samym Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 r. ( art. 2, ust. 2 ) maszyny stanowią po prostu jego część, tak jak budynki, inwentarz czy dopłaty obszarowe.
sasetka01 / 79.185.178.* / 2013-04-16 11:09
witam, w grudniu 2010 roku teść opisał ziemię na mojego męża w formie darowizny w celu otrzymania renty strukturalnej, którą otrzymał. Mój mąż otrzymał również dofinansownaie tzw "młodego rolnika". W obecnej chwili teść robi nam duże problemy z prowadzeniem gospodarstwa, chciałby rządzić i pobierać pieniądze z gospodarstwa na własny urzytek. Jego zachowanie doprowadziło do tego że musieliśmy sie wyprowadić z domu i aktualnie prowadzimy gospodarstwao na odległość, dojeżdżamy codziennie 10km rano i wieczorem, ponieważ jesteśmy nastawienia na produkcję mleka. Ostatnio pojawił się problem z maszynami rolniczymi. We własnym posiadaniu mamy zaledwie nowy traktor kupiony za dofinansowanie, pług, belarkę oraz kosiarkę dyskową. Reszta maszyn należy do teścia i co gorsze nie zostały one uwzględnione w akcie notarialnym. Bez maszyn nie da się niestety uprawiać ziemi. Była też taka sytuacja, że musem chcieliśmy wziąźć przyczepy, ale skończyło sie to tym ze teść wezwał policję. No i moje pytanie, czy istnieje jakaś możliwość odebrania mu tych maszyn?
z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2013-04-16 11:49
Odebrania- NIE, ale można spróbować w takiej sytuacji małego szantażu- mianowicie że poinformujecie wasz oddział ARiMR (doprowadzając do kontroli w gospodarstwie), że teść NIE zaprzestał działalności rolniczej co jest warunkiem uzyskania r. strukturalnej, a więc też i jej otrzymywania. Oczywiście musiałaby istnieć okoliczność, że owe 'rządzenie się' teścia to również jego praca, wykonywanie czynności związanych z gospodarowaniem itd.

To rzadkie przypadki, ale kilkadziesiąt rent w ostatnich latach wstrzymano, odwołania w sądach.

Podstawą do sprawdzenia na miejscu tego, co się dzieje w gospodarstwie, jest rozporządzenie Komisji (UE) nr 65/2011 z 27 stycznia 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w odniesieniu do wprowadzenia procedur kontroli oraz do zasady wzajemnej zgodności w zakresie środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich (Dz.Urz. UE L 25/8).

Można też próbować w zakresie tego, że przekazanie gospodarstwa niekompletnego ( bez większości maszyn ) też nie jest przekazaniem gospodarstwa wymaganym dla uzyskania r. strukturalnej.

Być może uda się więc swój cel osiągnąć samą 'groźbą' odebrania renty na skutek Waszego 'donosu' albo na skutek już samej fizycznie odbytej kontroli. Czy doprowadzi to do uspokojenia się teścia a nawet dokonania darowizny reszty maszyn- trudno wyrokować.

Proponuję kontakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- oddział wojewódzki lub biuro powiatowe.

infolinia 800-38-00-84
zmijka777 / 2012-03-20 20:55
Czy 3 letni okres pracy (16-19 roku życia) w rolnictwie u rodziców podwyższa kwotę naliczanej emerytury po ukończeniu 65 lat?
wiwan / 2012-03-22 12:20
Tak, o ile:

1. była to praca przed 1983 rokiem albo
2. niezależnie już od roku- były opłacane wtedy składki jak za domownika.

Powyższe dotyczy w ogóle zwiększania okresów składkowych, gdy brakuje ich do minimum stażu ubezpieczeniowego na potrzeby emerytur powszechnych dla roczników starszych niż 1949 oraz emerytur wcześniejszych.

3. było w tym czasie ubezpieczenie społeczne KRUS, ale łącznie mniej niż 25 lat przez życie ubezpieczonego. Bo wtedy ma on prawo do świadczenia z KRUS

Nowe emerytury.
zinteresowany0001 / 79.185.195.* / 2012-03-03 09:39
Czy istnieje coś takiego jak dodatek na współmałżonka (na żonę), która osiągnęła 55 lat w trakcie pobierania od trzech lat ranty strukturalnej przez męża ? I w jakiej wysokości ?
wiwan / 2012-03-06 19:30
Tak. O ile w chwili składania pierwotnego wniosku o rentę spełniała ona wszystkie inne warunki renty strukturalnej tj. takie jakby żona o rentę występowała, a gospodarstwo przekazane gospodarstwo rolne stanowiło źródło
utrzymania dla obojga małżonków i żona nie posiada wΠasnych
êródeΠ dochodu z tytuΠu zatrudnienia lub innej pracy
zarobkowej podlegajàcej obowiàzkowi ubezpieczenia
spoΠecznego, z wyjàtkiem prowadzenia pozarolniczej
dziaΠalnoÊci gospodarczej, lub nie ma
ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Dodatek ten wynosi 676 zł.

Podstawa- par. 12 ust.3 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
mayetta / 83.2.47.* / 2012-02-13 20:28
Witam. Czy w 2012 roku przewidywany jest nabór wniosków na renty strukturalne?Bo sądząć po datach ostatnich postów,to tak...
Bardzo proszę o odpowiedź,z góru dziękuję.
wiwan / 2012-02-13 20:59
Większość postów jest teoretycznych tj. dotyczących bliżej niesprecyzowanej przyszłości albo dotyczy rent już przyznanych. Ostatni nabór w ramach programu/transzy 2007-2013 ruszył 1 września 2010 i trwał raptem 10 dni...
Bo środki są skromne, a chętnych sporo.

Nowe nabory, jeśli w ogóle- będą z programu 2014- 2020.
Mirek 77 / 188.125.142.* / 2012-01-10 05:29
Witam. Proszę o wyjaśnienie sytuacji: Ojciec wydzierżawił ziemię i pobiera rentę strukturalną. Czy obecnie może sprzedać część tej ziemi? Czy są jakieś ograniczenia np: co do wielkości sprzedawanego gruntu? Czy musi mieć zgodę dzierżawcy? Czy istnieje ryzyko utraty renty strukturalnej?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
renualda / 178.183.244.* / 2012-01-03 09:59
Tata opłaca nadal KRUS mimo otrzymywanej renty rodzinnej. Opłaca go ok 20 lat bez przerwy. Nas interesuje to czy mimo to że jest spadek po mamie i każdemu z nas należy się 1/4 gospodarstwa tata może przejść na rentę strukturalną?
wiwan / 2012-01-03 12:40
Moim zdaniem może- ale dopiero po formalnym podziale spadku, na odrębne gospodarstwa- tak by ojciec nie był współposiadaczem. Rozporządzenie dopuszcza jedynie współwłasność małżeńską.

No i po tym podziale- jego gospodarstwo nie może być mniejsze niż powinno mieć co najmniej 3 hektary użytków rolnych, dotyczy to województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, a w pozostałych województwach minimum - 6 hektarów. Powierzchnia gospodarstwa, które powstanie po przejęciu gruntów, nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju (obecnie 10,15 ha).
renualda / 178.183.251.* / 2011-12-30 17:00
Witam. proszę o wyjaśnienie sytuacji. Nasi rodzice mieli gospodarstwo rolne o powierzchni ok 6 ha. Mama zmarła przeprowadzona została sprawa spadkowa teraz wszyscy jesteśmy współwłaścicielami tej ziemi. Tata pobiera rentę rodzinną po mamie. Czy może przejść na rentę strukturalną.
wiwan / 2011-12-30 20:19
Nie. Nie spełni warunku podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w momencie składania wniosku. I pewnie też warunku podlegania mu przez min. 5 lat w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku. Jako rencista rodzinny nie opłaca i nie opłacał przecież tych ubezpieczeń.
siarens87 / 83.21.18.* / 2011-12-24 19:32
Witam wszystkich, mam takie pytanie, mój wujek skończył 55 lat i chciałby mi przekazać swoje gospodarstwo, sam chciałby w przyszłości skorzystać z renty strukturalnej. Skończyłem studia wyższe o profilu humanistycznym. Co mam zrobić aby wszystko sprawnie załatwić? Czy mam skończyć jakiś kierunek szkoły rolniczej czy wystarczy jakiś kurs rolniczy? Czy w woj, zachodniopomorskim znajdę taką szkołę? Z góry dziękuje za wszystkie wypowiedzi.
przyszły rolnik z zachodniopomorskiego
wiwan / 2011-12-26 21:57
ROZPORZĄDZENIA
RADY MINISTRÓW

z dnia 30 kwietnia 2004 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy
finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem
rozwoju obszarów wiejskich.
mówi w art. 7, ust. 1 pkt 1b o osobie, która "posiada kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej".
w ust 2 to doprecyzowuje jest to osoba, która"

"1) wykształcenie rolnicze średnie lub wyższe;

2) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe lub tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym;

3) wykształcenie średnie lub wyższe na kierunku innym niż rolniczy i co najmniej 3-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym;

4) wykształcenie wyższe na kierunku innym niż rolniczy i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem;

5) wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym.

Najszybciej i najprościej wszystko wskazuje na:

studia podyplomowe rolnicze.

Najnowsze wpisy