Forum Forum podatkoweInne

Wybór biura rachunkowego

Wybór biura rachunkowego

Jerzykkk / 95.49.219.* / 2015-03-13 16:54
Na początku napiszę, że obecnie korzystam z biura rachunkowego – tzw. księgowości internetowej, ale jestem z nich średnio zadowolony i rozglądam się za tradycyjnym biurem rachunkowym. Mieszkam w naprawdę małej miejscowości, dlatego nie chciałbym ograniczać się przy wyborze biura jedynie do swojego miasteczka.

1. Ogólna zasada jest taka, że kontrola skarbowa odbywa się zwykle tam gdzie przechowywane są dokumenty firmy. Jeżeli w biurze rachunkowym, to kontrola pewnie będzie w siedzibie biura (to byłoby dla mnie dogodne, bo nie chcę ściągać urzędników do mieszkania, w którym mam siedzibę firmy). Tylko pytanie, czy kontrola będzie w biurze, jeżeli biuro rachunkowe jest w innej miejscowości, oddalonej o wiele kilometrów od miasta w którym jest siedziba mojej firmy i Urzędu Skarbowego?

2. Nie ukrywam, że zależy mi bardzo, żeby biuro rachunkowe w całej rozciągłości reprezentowało moją firmę przed urzędami (bo ja nie mam na to czasu i nerwów). Na co zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy z biurem, żeby się upewnić że tak na pewno będzie? Jakich domagać się od nich upoważnień, które powinienem złożyć w urzędach, żeby mogli mnie reprezentować (UPL-1 czy coś w tym stylu)? Czego powinienem jeszcze wymagać od biura w tej kwestii (np. żeby na wszystkich deklaracjach był numer telefonu księgowego, a nie mój)?

3. Czy przejście z jednego biura rachunkowego do drugie to dużo zachodu?

4. Wiem, że to pewnie jest kwestia konkretnej umowy z biurem, ale czy można wymagać od biura, żeby doradzało klientowi? Np. u mnie w biurze odpowiadają na pytania związane z kosztami, deklaracjami, itd. ale z przychodami już nie jest tak wesoło, np. kiedyś zapytałem ich jak rozliczyć się ze sprzedaży usług elektronicznych poza granicę kraju, to udzielili bardzo zdawkowej odpowiedzi i powiedzieli, że oni za przychody nie odpowiadają. A może to ja za dużo wymagam i powinienem o takie rzeczy pytać doradcy podatkowego, a nie mojego biura?

Najnowsze wpisy