Forum Forum emerytalneZUS

Wyjaśnienie nieobecności

Wyjaśnienie nieobecności

Mareek / 109.107.2.* / 2012-01-09 17:38
Witam serdecznie dostałem pismo od ZUS.
"wydział zasiłków w związku z prowadzona kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego zwraca się z prośba o wyjaśnienie przyczyn nieobecności Pani/pana w miejscu zamieszkania w czasie orzeczonej niezdolności do pracy "

Posiadłem zwolnienie wystawione w w Gdyni (kołnierz ortopedyczny zwolnienie chodzone ) w tym czasie pojechałem do innego miasta i tam miałem przedłużone zwolnienie przez odpowiedniego lekarza .
Moje pytanie jest brzmi, czy mogłem tak pojechać i się leczyć nie informując zus, czy mogę uzasadnić ze udałem się tam z powodów osobistych ?
Jakie grożą mi sankcje prawne o niepowiadomieniu zus o wyjeździe.

Dziękuję za wszelkie rady
wiwan / 2012-01-09 20:06
Mógł Pan pojechać i nie miał Pan obowiązku ZUS informować. Należy to wyjaśnić. Kontrola dotyczy tego, czy w czasie zwolnienia nie podejmuje Pan działań sprzecznych z zaleceniami lekarza i ideą zwolnienia- tj. doprowadzenia do zniknięcia powodów czasowej niezdolności do pracy.

Z tego co Pan napisał- wszystko było OK. NIGDY też nie ma obowiązku informacyjnego wobec ZUS w tym zakresie.

W razie stwierdzonego niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia- grozi cofnięcie- zwrot zasiłku chorobowego, ze strony pracodawcy zaś nawet dyscyplinarka.

Najnowsze wpisy