Forum Forum prawneGospodarcze

Wykluczenie wspólnika ze spółki z.o.o

Wykluczenie wspólnika ze spółki z.o.o

TDMT1 / 89.228.96.* / 2009-12-02 18:24
Witam,

Od 4 lat jestem współwłaścicielem spółki z o.o. (usługi księgowe, doradztwo podatkowe). Z kolei drugim wspólnikiem jest Anglik, który od ponad roku , unika kontaktów zemną, nie przyjeżdża na zebrania spółki i w żaden sposób nie interesuje się jej funkcjonowaniem. Obecnie spółka jest w nienajlepszej sytuacji finansowej, co spowodowane jest mniejszym zapotrzebowaniem na nasze usługi. W związku z tym chciałbym wprowadzić pewne zmiany, które miałyby na celu zwiększyć liczbę naszych klientów. Jest to jednak niemożliwe bez udziału mojego wspólnika. I dlatego też mam zamiar doprowadzić do jego wykluczenia ze spółki. Niestety nie znam się na tym zbyt dobrze i w związku z tym potrzebuje waszej pomocy.
Przeczytałem niedawno artykuł pt. „Jak wykluczyć wspólnika ze spółki z o.o.” (http://www.skarbiec.biz/prawo/prawnik-radzi/10_11_2009.htm) Ale mam pytanie - jak dokładnie wygląda powództwo o wyłączeniu wspólnika, jak długo czeka się na rozprawę i ile to kosztuje.
A jeżeli ktoś z was orientuje się gdzie można znaleźć wzorce wniosków dot. wykluczenia wspólnika to też proszę o link ponieważ bardzo zależy mi na czasie i nie chciałbym aby mój wniosek został odrzucony.
Czekam więc na waszą pomoc,
Pozdrawiam.
tomekdar / 2009-12-11 01:33
Odradzam korzystanie z wzorów publikowanych w internecie. Przy tak ogólnikowo sformułowanych w ksh przesłankach wyłączenia każda sprawa będzie wyglądała inaczej a złożenie pozwu opartego na przypadkowo znalezionym w internecie wzorze bardziej zaszkodzi niż pomoże. Proszę pamiętać, że w takim procesie trzeba będzie pokazać wszystkie dowody już samym pozwie i szanse na ich uzupełnienie/rozbudowanie później będą znikome.

Sugeruję skorzystanie z pomocy radcy prawnego bądź adwokata, najlepiej doświadczonego w prawie spółek. Czas trwania procesu 1-2 lata w pierwszej instancji - choć dużo zależy od obłożenia konkretnego sądu, do którego trafi sprawa. Koszt - jeżeli chcieć zaangażować prawnika znającego się na rzeczy a nie fuszera - kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Można też spróbować rozwiązania alternatywnego: rozwodnienie wspólnika tak, by jego udział spadł poniżej 5%, przekształcenie w spółkę akcyjną i przymusowy wykup na podstawie 418 ksh bądź pozbycie się wspólnika na etapie przekształcenia - jeżeli nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce po przekształceniu. Jeżeli wspólnik pozostanie bierny to będzie to szybsze niż proces o wyłączenie.

Najnowsze wpisy