wykup PP

arni7 / 88.220.125.* / 2008-04-21 12:22
Posiadam akcje IDM. Chciałem sie zorientowac, czy mam prawo do PP.
W jaki sposób realizuje sie PP ?
Wyświetlaj:
pp.pp / 83.3.31.* / 2008-04-21 12:24
Zapraszam na stronę www.prawopoboru.pl


Od kiedy masz akcje IDM? Jesli od wczoraj lub wczesniej to otrzymasz pp.
arni7 / 88.220.125.* / 2008-04-21 17:24
Dzieki za info, znalazłem tez
http://bossa.pl/edukacja/prawo_poboru/

Akcje mam od kilku miesiecy i chyba sie skuszę ;)
qbaaaaaa / 193.19.140.* / 2008-04-21 19:01
tez posiadam akcje IDM
czy mogliście napisać w skrócie jak w jaki sposób realizuje się PP w praktyce?
pp.pp / 83.2.169.* / 2008-04-21 19:40
W dalszym ciągu odsyłam na www.prawopoboru.pl

Cytat ze strony:

Etapy emisji z prawem poboru:

1. Zapowiedź emisji
2. Uchwała WZA
3. Notowanie akcji z prawem poboru
4. Akcje bez prawa poboru
5. Złożenie prospektu
6. Zatwierdzenie prospektu
7. Notowanie praw poboru
8. Emisja akcji z prawem poboru
9. Koniec emisji
10. Dopisanie PNE
11. Notowanie PDA
12. Asymilacja


ZAPOWIEDź EMISJI
Pierwszym etapem przeprowadzenia emisji z prawem poboru jest jej zapowiedź. Zarząd spółki lub akcjonariusz składa propozycję uchwały na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, mówiącej o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez emisję akcji z prawem pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy.

UCHWAłA WZA
Jednym z warunków przeprowadzenia emisji z prawem poboru jest uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji. Uchwała taka zawiera m.in. maksymalną liczbę emitowanych akcji, dzień ustalenia prawa poboru, stosunek prawa poboru (liczbę nowych akcji za określoną liczbę praw poboru).

NOTOWANIE AKCJI Z PRAWEM POBORU
Po uchwaleniu emisji, akcje notowane są z prawem poboru. Każdy kto nabędzie teraz akcje i nie sprzeda ich do dnia ustalenia prawa poboru nabędzie te prawa i będzie mógł nabyć akcje nowej emisji.

NOTOWANIE AKCJI BEZ PRAWA POBORU
W dniu ustalenia prawa poboru kurs akcji korygowany jest o teoretyczną wartość prawa poboru. Wartość ta wynika z aktualnego kursu akcji, ceny emisyjnej nowych akcji oraz stosunku prawa poboru. Jeśli nabyliśmy akcje wcześniej, możemy je teraz sprzedać nie tracąc praw poboru.

ZłOżENIE PROSPEKTU
Jeśli akcjonariusze na WZA wyrażą zgodę na emisję nowych akcji, spółka zobowiązana jest złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny, zawierający wiele informacji o samej spółce, jak i o emisji akcji. Spółka ma na złożenie prospektu 4 miesiące licząc od dnia uchwały WZA.

ZATWIERDZENIE PROSPEKTU
Emisja z prawem poboru możliwa jest dopiero po zaakceptowaniu prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Czas oczekiwania na akceptację prospektu uzależniony jest od "kolejki" w KNF i może wynosić nawet kilka miesięcy.

NOTOWANIE PRAW POBORU
Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzając prospekt zgodziła się na emisję nowych akcji, Giełda dopuszcza do obrotu prawa poboru. Jeśli jesteśmy posiadaczami praw poboru a nie chcemy uczestniczyć w nowej emisji musimy je sprzedać na giełdzie. W przeciwnym razie prawa poboru staną się bezwartościowe. Z uwagi na giełdowy system rozliczeniowy D+3 ostatni dzień notowań praw poboru upływa na 3 dni robocze przed ostatnim dniem emisji nowych akcji.

EMISJA AKCJI Z PRAWEM POBORU
Jeśli posiadamy na rachunku maklerskim prawa poboru możemy teraz wziąć udział w emisji nowych akcji. Posiadaczem praw poboru można stać się na dwa sposoby: posiadając akcje w dniu prawa poboru lub nabywając prawa poboru w obrocie wtórnym. W pierwszym przypadku możemy zarówno uczestniczyć w zapisach podstawowych, jak i w dodatkowych. Jeśli kupiliśmy prawa poboru na giełdzie możemy zapisać się na nowe akcje tylko w terminie zapisów podstawowych. W zapisach dodatkowych można kupić akcje nieobjęte w zapisach podstawowych.

KONIEC EMISJI
Po ostatnim dniu zapisów prawa poboru stają się bezwartościowe i znikają z rachunków maklerskich. Teraz inwestorzy czekają na przydział akcji.

DOPISANIE PNE
Po dokonaniu przydziału akcji do rachunków inwestorów dopisywane są PNE, czyli Prawa do Nowej Emisji. Następnym krokiem jest dopuszczenie do giełdowych notowań PDA.

NOTOWANIE PDA
Do czasu zatwierdzenia przez sąd nowej emisji, inwestorzy moga na giełdzie obracać PDA, czyli Prawami Do Akcji. PDA staną się akcjami tylko w przypadku zarejestrowania przez sąd nowej emisji.

ASYMILACJA
Po zatwierdzeniu przez sąd nowej emisji Giełda dokonuje asymilacji, czyli połączenia PDA z dotychczasowymi akcjami. Emisję akcji z prawem poboru można uznać za zakończoną.
qbaaaaaaaa / 193.19.140.* / 2008-04-21 20:39
czy bedzie to wyglądało w ten sposób?
23.04 na moim rachunku maklerskim pojawi się PP
tutaj zaczynamy czekać na zgodę KNF
w momencie kiedy bedzie ta zgoda może to trwać dość długo mogę sprzedać PP na rynku
kiedy w końcu będzie zgoda ustalany jest termin zapisów na akcje nowej emisji
ewentualnie jest jeszcze tzw "PNE"
dalej jest jeszcze PDA
sąd akceputje co ma zaakceptować
i jest asymilacja

czy dobrze rozumuje? jestem dość początkujący w tym temacie
pp.pp / 83.3.31.* / 2008-04-22 07:42
tak. Po zaakceptowaniu prospektu przez KNF masz do wyboru: sprzedać pp lub zapisać się na nowe akcje. Jak się zapiszesz na akcje to później masz PNE, póxniej PDA, które mozna sprzedać na giełdzie, a później juz pełnowartościowe akcje.
qbaaaaaaaaaa / 62.29.160.* / 2008-04-23 17:08
mam pytanie dziś był 23.04 czy powinnienem już zobaczyć PP na swoim rachunku
czy zobacze je dopiero po zgodzie KNF
pp.pp / 83.3.31.* / 2008-04-24 08:07
powinny dzis być
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy