Forum Forum podatkoweOdliczenia

Wyłączenie z progresją a składka "społeczna"

Wyłączenie z progresją a składka "społeczna"

mpls1 / 2009-04-19 01:07
Witam.
Ponieważ pracuję w Holandi, więc muszę policzyć PIT dwoma metodami, proporcjonalną i z progresją.
Znalazłem na forum informację, że dla metody progresywnej nie uwzględniamy składek społecznych odprowadzonych od dochodów zagranicznych, co jest w zasadzie logiczne chociaż niekorzystne. Ale czy jest tak napewno? W broszurce do PIT 36 jest opis obydwu metod, ale nie ma ani słowa by nie wpisywać składek dla metody progresywnej. Jest tylko informacja, by tę składkę wpisać w odpowiednie pole co sugeruje, że odlicza się ją w obydwu metodach.
I jeszcze jedno, czy holenderskie ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od polskiego podatku?

Dzięki
Qba
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-04-19 10:50 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody holenderskie podlegają opodatkowaniu w Polsce, więc ubezpieczenia zagraniczne wykazujesz w PIT (społeczne i zdrowotne). Co do dochodów wg progresji to one nie podlegają opodatkowaniu w Polsce dlatego też ubezpieczeń się nie wykazuje w PIT, bo nie można dochodu wg progresji o nie pomniejszać. Ja bynajmniej mam takie informacje. A Ty przeliczasz też wg progresji tylko do ulgi w PIT/O wg art. 27g, bo musisz wiedzieć jaką kwotę tam wpisać, ale poza tym dochody holenderskie nadal są opodatkowane :-))
bx / 62.194.79.* / 2009-04-19 11:39
Tak, robię 2 PIT'y, jeden proporcjonalnie dla skarbówki, a drugi progresywnie dla wyliczenia ulgi. Ulgę wyliczam jako różnicę podatków z tych dwóch metod i wpisuję do PIT/O.

Dzięki za szybką odpowiedź.
Qba
Qba21 / 62.194.79.* / 2009-04-19 11:38
Tak, robię 2 PIT'y, jeden proporcjonalnie dla skarbówki, a drugi progresywnie dla wyliczenia ulgi. Ulgę wyliczam jako różnicę podatków z tych dwóch metod i wpisuję do PIT/O.

Dzięki za szybką odpowiedź.
Qba

Najnowsze wpisy