Forum Forum prawneCywilne

Wynajem mieszkania - kilka pytań

Wynajem mieszkania - kilka pytań

Iza.S. / 91.193.85.* / 2012-09-20 04:19
Sytuacja wygląda następująco: chcę wynająć moje mieszkanie trzem dziewczynom na okres od pazdziernika do czerwca

w związku z tym mam kilka pytań:

1. jak zawrzeć w umowie to, że będzie kilku najemców a nie 1 osoba ?

2. przeczytałam gdzieś, że na umowie musi być numer NIP najemcy - czy to prawda, a jeśli tak to w jakim celu ? Te dziewczyny, którym chce wynająć mają po 19 lat i są studentkami, wątpie żeby w ogóle miały numer NIP wyrobiony, czy to problem ?

3. Jeśli chodzi o podatek, ja jestem studentką i jestem zatrudniona na umowę zlecenie, co roku dostaję ok 500 zł zwrotu podatku (właściwie nie wiem dlaczego ale pewnie za mało zarabiam czy coś) jaki wybrać rodzaj opodatkowania ? Bardziej się opłaca na zasadach ogólnych czy ryczałtem ?
Czytałam, że wygodniej rozliczać się z US ryczałtem, ale wtedy nie można żadnych kosztów ani nic odliczyć.
Czy mam rozumieć, że jeśli na umowie będę miała kwotę np. 1000 zł i zapis, że ja płacę za media itp. a nie najemca (inna opcja nie wchodzi w grę) to od tego 1000 zł płacę ten ryczałt ?
Czy mogę sobie np. kwoty zapłacone do administracji budynku oraz rachunki za prąd, gaz itp odliczyć i płacić ryczałt od tego ile faktycznie 'zarobiłam' na wynajmie ?
Czy można odliczyć opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu albo podatek od nieruchomości które ja płacę do urzędu miasta z okazji posiadania mieszkania które będzie wynajmowane ?

4. W jaki sposób i czy w ogóle US będzie kontrolował ile ja tego podatku powinnam zapłacić ? Będą mi zaglądali w wyciągi z konta albo w faktury, uwierzą mi 'na słowo', że ich nie oszukuję - jak to wygląda ?

5. Jak wygląda procedura zgłaszania tego dochodu z najmu ? Jeśli pójdę do US to pani w okienku powie mi co i jak mam wypełnić, czy raczej nie ma co liczyć na pomoc ? Nie mam pojęcia jak to funkcjonuje :(


Bardzo proszę o pomoc gdyż jestem kompletnie zielona w temacie.
Wyświetlaj:
Iza.S. / 91.193.85.* / 2012-09-20 23:28
ok :) jeszcze raz dziekuje :)
wiwan / 2012-09-20 12:53
Ojejum, kilka, ale obszernych ;-)

ad. 4. US nie zawsze kontroluje, tak jak nie zawsze wzywa Panią w celu udowodnienia np. prawa do skorzystania z ulgi internetowej, którą wykazała Pani w rocznym PIT 37.
Kontrola jest albo losowa, albo na 'donos', albo z powodu podejrzeń.
Jeśli kontrola się zdarzy, to raczej po stronie podatnika leży wykazanie, że wszystko jest OK.

ad. 5 . Czasy się zmieniły, Panie są na ogół pomocne, zwłaszcza w konkretnych działach urzędu, na pierwszej linii tj. w kancelarii, 'przy ladzie' tylko informacje podstawowe.
Wybranie zasad ogólnych opodatkowania nie wymaga w ogóle wizyty w US/zawiadamiania.

ad. 3. No tak, albo ryczałt 8,5% od przychodu albo podatek 18% (32% Pani przy tych kwotach nie dotyczy) od dochodu.

Przy tak krótkim wynajmie wszystko wskazuje na ryczałt, bo kosztów dużo pani nie "narobi"- nie zamierza Pani przecież dokonać w tym celu np. remontu, zakupu mebli itd.

Jasne wpisanie w umowie jaka kwota z owego 1000 stanowi należność za najem, a jaka należność za opłaty czynszowe/administracyjne na rzecz spółdzielni/wspólnoty pozwoli przyjąć na potrzeby ryczałtu przychód rzeczywisty, czyli np. 700 zł.

Tu artykuł, ważny ostatni akapit.

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;placic;najnizszy;podatek;z;wynajmu;mieszkania,148,1,696724.html

ad. nieprawdą jest potrzeba NIP stron umowy, ani rejestrowania/okazywania umowy w US przed uzyskaniem przychodu. Może być ona przydatna w razie kontroli -pkt.5.
Nie ma zresztą wymogu w ogóle umowy pisemnej przy najmie. Brak formy pisemnej jest kłopotliwy w razie problemów z najemcami, a po roku istnieje domniemanie, że umowa jest na czas nieokreślony- inne zasady wypowiadania.

ad.1. Umowa może być z kilkoma osobami, może być z jedną. W obu przypadkach należy uregulować sprawę ewentualnego podnajmu, liczby osób mieszkających itd.

Dodam jeszcze kwestię zaliczek- przy ryczałcie są co miesiąc, przy zasadach ogólnych dopiero od miesiąca, w którym dochód (liczony od początku roku kalendarzowego przekroczy 3091 zł).

Ryczałt należy zgłosić najpóźniej do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu z pierwszym przychodem.
Iza.S. / 91.193.85.* / 2012-09-20 17:48
Baaardzo dziekuje za odpowiedz :)

Jesli do tej pory skladalam tylko pit37 to gdybym wybrala forme ryczaltu to oprocz pit37 skladalabym osobno takze pit28 tak ?
a gdybym wybrala rozliczenie na zasadach ogolnych to wtedy pit36 i razem byloby liczone wszystko tzn ten najem i dochody z mojej pracy tak ?

te zaliczki do US wplaca sie na jakies specjalne konto i kazdy podatnik ma swoj osobny numer ?

czy dla us wystarczy jesli bede trzymala faktury - rachunki oraz potwierdzenia z banku ze placilam do administracji czynsz itp (od administracji nie dostaję żadnych faktur tylko takie rozpiski na kartce ile mam zaplacic i za co z podpisem pań specjalistek z administacji)
wiwan / 2012-09-20 19:23
Tak, przy ryczałcie byłby to PIT 37 + PIT 28 . Uwaga, ten drugi już do końca stycznia.

Przy zasadach ogólnych zamiast PIT 37, PIT 36,oba dochody się sumują, tyle że w części D formularza wpisane są w osobne wiersze im dedykowane.

Zaliczki na specjalne konto, ale nie jest ono przypisane do podatnika, ale do rodzaju podatku (zaliczki) i konkretnego urzędu skarbowego.
Tu wyszukiwarka, nie wiem jak z jej aktualnością:

http://www.money.pl/podatki/urzedy/

warto sprawdzić na WWW konkretnego urzędu.

Przede wszystkim potwierdzenia przelewów (zasady ogólne).
Jeśli zaś chodzi o ryczałt- US interesować będzie zapis w umowie najmu, z którego jasno będzie wynikać, jaka kwota jest odpowiednikiem opłat do administracji, a jaka- Pani przychodem z najmu do opodatkowania.

Najnowsze wpisy