Forum Forum nieruchomościOferty

Wynajem tanieje. Gdzie najmocniej?

Wynajem tanieje. Gdzie najmocniej?

Money.pl / 2009-07-22 11:05
Komentarze do wiadomości: Wynajem tanieje. Gdzie najmocniej?.
Wyświetlaj:
Archie Risk Arbitrage / 83.15.2.* / 2009-07-22 11:05
"Stabilne ceny na rynku mieszkaniowym oraz stosunkowo silna przecena na rynku najmu negatywnie wpłynęły na rentowność wynajmu mieszkania"

Aby wynajem miał sens (rentowność z nieruchomości na przyzwoitym poziomie) muszą zaistnieć 2 warianty:
- spadek ceny nieruchomości przy aktualnym czynszu
- wzrost czynszu przy aktualnej cenie mieszkań.

Zdecydowanie nastąpi to przez SPADEK CEN MIESZKAŃ, bo czynsze już nie wzrosną. Skoro jest impuls by spadły czynsze to nie ma prawa nastąpić wzrost. No chyba że sytuacja sie odwróci o 180stopni. Wzrost zamożności Polaków w ciągu miesiąca itd.

Nieruchomości nie zawsze idą do góry! Kto wam to wmówił. Ci co mówili że giełda "długoterminowo" rośnie? Długoterminowo wszyscy umrzemy.

W Japoni też była hossa i spadki nazywano korektą. I tak 20 lat spada. Nie NIEPRAWDA ŻE GIEŁDA IDZIE INACZEJ NIŻ NIERUCHOMOŚCI. Jest wyraźna korelacja co potwierdzają badania. Np. Takatoshi Ito i Frederic S. Mishkin z NATIONAL BUREAU OF ECONOMIC RESEARCH w swojej pracy na 65 stronie zamieścili wykres cen akcji i nieruchomości.
http://www.nber.org/papers/w10878


Oto link do wykresu!
http://img269.imageshack.us/img269/6983/japan30year.gif
tai / 89.74.11.* / 2009-07-22 22:27
Oczywiście, że długofalowo można zarobić na bardzo wielu inwestycjach. Problem jest tylko taki, że może życia zabraknąć, żeby się załapać na cykl.
W Polsce ceny nieruchomości będą spadały na razie wolno, bo naprawde wielu "inwestorów" uwierzyło, że na tym zawsze się zarabia. :) Prawdziwa korekta pojawi się jak wielu dopiero zacznie dostrzegać, że ktoś ich załadował...

Gdyby rzeczywiście był taki olbrzymi popyt na mieszkania (3 mln brakujących:):)) to ceny najmu by w tej chwili po prostu szalały, ze względu na trudności z kredytowaniem. Ci którzy nie uzyskali kredytu natychmiast przeszli by na najem i w ten sposób windowali ceny. Ale co mamy... spadają ceny nieruchomości i równocześnie spadają ceny najmu (ho ho ho) Czyli jednak mają gdzie mieszkać i jak widać nie muszą wynajmować za każdą cenę. Więc co do najmu to nawet głupi nie powinien pomyśleć, że ceny mogą wzrosnąć. A mieszkania... wzrosną ceny jak Ci co gdzieś mieszkają zechcą jednak zmienić np. na większe i bardziej komfortowe.

Ale nic to jutro i tak przeczytamy, że Polska to specyficzny rynek :) i będą rosły:)
EkspertNieruchomościWWA / 89.75.135.* / 2009-07-22 23:01
Zgadzam się w 100%.Te badania z brakiem 3mln mieszkań były chyba robione na początku lat 90?
Moim zdaniem jest rynek przepełniony nieruchomościami i wcale nie brak 3mln mieszkań,lecz jest 3mln za dużo!!!
Elendir / 2009-07-22 20:16 / Łowca czarownic
Z rysunku wynika że stopa zwrotu z giełdy jest istotnie wyższa dla tego okresu. Dodaj to tego jeszcze inflację. Ciekawe co Ci wyjdzie?

Najnowsze wpisy