Forum Forum prawnePracy

Wypadek przy pracy i długotrwała rehabilitacja

Wypadek przy pracy i długotrwała rehabilitacja

xfx / 2014-04-25 14:54
Witam,
moja sprawa jest nieco zawiła, ale postaram się jak najdokładniej wszystko opisać. Wygląda następująco.
Pobieram świadczenie rentowe przyznane przez ZUS, jako osoba częściowo niezdolna do pracy. Posiadam również umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dodatkowo ponad 5 lat pracuję w jednej i tej samej firmie. Na początku na ¼ etatu a przez ostatnie 2 lata na pełen etat. Badania lekarskie o dopuszczeniu do pracy na tym stanowisku wykonane przez lekarza medycyny pracy mam ważne do 2015 roku.
25 listopada 2013 roku podczas wykonywania obowiązków służbowych zleconych przez pracodawcę uległem wypadkowi przy pracy. W związku z zaistniałą sytuacją został sporządzony protokół powypadkowy przez inspektora BHP, który jednoznacznie podkreślał, że jest to wypadek przy pracy. Zerwałem ścięgna palców operowane 8 wcześniej. Zgłosiłem się do szpitala, który wystawił mi skierowanie do kliniki. W klinice termin operacji został ustalony na 3 marca 2014. 4 marca 2014 roku przeszedłem operację naprawczą dłoni, jak również rehabilitację medyczną wykonaną podczas pobytu w szpitalu zaraz po operacji przez kolejne kilka dni.
Dodatkowo zlecono mi kolejną rehabilitację, która zakończyłem 15 kwietnia 2014. Do 28 kwietnia mam zwolnienie chorobowe. Po tym czasie chciałbym wrócić z powrotem do pracy. Wiem, że pracodawca będzie musiał mnie znów wysłać do lekarza medycyny pracy na badania dopuszczające mnie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. I tu zaczną się moje pytania.
1). Jak wygląda sytuacja, kiedy lekarz medycyny pracy nie dopuści mnie do wcześniej zajmowanego stanowiska?
Liczę się z tym, że mogę zostać zwolniony z pracy. Mam też takie przypuszczenia. Co mi się wówczas należy?
2). Jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści mnie po badaniach do pracy a pracodawca będzie chciał mnie zwolnić z racji obaw, że znów taka sytuacja może się w przyszłości powtórzyć. Tu również mam uzasadnione powody do obaw. Co mi się należy? Jak wtedy w tych dwóch w/w przypadkach wygląda sytuacja?
Co mi wtedy przysługuje? Nadmieniam, że mam umowę na czas nieokreślony, jakie są wtedy procedury. Czego mogę się spodziewać? Mam jeszcze niewykorzystany w pełni urlop wypoczynkowy za 2013 rok jak i obecny za 2014. Dodatkowo przysługuje mi jeszcze niewykorzystany urlop tzw ,,tacierzyński’’ do lipca 2014. Czy należy mi się jakaś odprawa z pracy, dodatkowe dni na poszukiwania pracy i jak to wszystko wygląda z płatnością?Firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników.Tak jak pisałem wyżej do wykorzystania pozostało mi kilka dni urlopu za 2013 rok jak również pełen urlop wypoczynkowy za 2014. Czy za te wszystkie dni powinienem dostać ekwiwalent? A w przypadku udzielenia przez pracodawcę urlopu do jego wykorzystania czy jest to urlop w pełni płatny?
Jeżeli lekarz medycyny pracy nie dopuści mnie do wcześniejszego stanowiska pracy a pracodawca nie będzie chciał mnie zatrudnić na innym stanowisku i nie będę w stanie wykonywać pracy jak to się ma do umowy na czas nieoznaczony, kiedy pracuję od kilku lat czy w tym momencie jest wymagane od pracodawcy wypowiedzenie 3 miesięczne czy umowa zostaje samoistnie rozwiązana i czy przez okres 3 miesięcznego wypowiedzenia jest to okres płatny?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc odpowiedź i rady, bo przyznam szczerze, że jest to dla mnie bardzo zawiła sytuacja, a nie stać mnie obecnie na radców prawnych itd.
Wyświetlaj:
Weronka754 / 188.33.248.* / 2023-09-30 20:37
Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas oferuje wysokiej jakości rehabilitację. Sama uzyskałam tam skuteczną pomoc medyczną.
Agar / 193.42.99.* / 2023-09-21 09:09
Masz połączenie rehabilitacji robotycznej z manualnymi umiejętnościami fizjoterapeutów (zawsze jeden przypisany do każdego pacjenta) w https://originpolska.com/. Przy okazji wyżywienie i przeszkolenie rodziny, żeby dobrze zachowywała się, jak chory wróci do domu i mogła pomóc.
mestrel / 2023-08-31 14:42
Sprawdź ofertę http://tragediadonbasu.pl/kiedy-mozliwe-jest-odbycie-rehabilitacji-w-domu/ jestem zachwycona.
Wojtek293 / 83.27.141.* / 2019-11-14 09:26
Trzeba skontaktowac sie z dobra kancelaria odszkodowawcza, z mojej str na pewno polecam T&W krakowskie bo wiedza co robia, sa profesjonalni i skuteczni przede wszystkim!
Janek Czereśniowski / 83.23.31.* / 2019-10-30 16:03
Jak potrzebujesz dobrej rehabilitacji to w Krakowie świetni fachowcy i fizjoterapeuci są w gabinecie na ul. Słomczyńskiego 12/16. Można się zarejestrować pod adresem www.rehabilitacje.org Są tam też inne ich gabinety, jeśli chciałbyś miejscówki gdzieś bliżej miejsca zamieszkania.

Najnowsze wpisy