Forum Forum prawnePracy

Wyplata chorobowego przez ZUS

Wyplata chorobowego przez ZUS

kojotus / 83.4.50.* / 2009-02-10 18:39
Witam serdecznie.
Mam do osob obeznanych z tematem pytanie apropo wyplacania swiadczenia chorobowego przez ZUS.
Cala sytuacja wyglada nastepujaco: umowa o prace skonczyly mi sie z dniem 31 grudnia. Od lekarza rodzinnego dostalem L4 na dni
29.12-4.01 nastepnie 5.01-9.01. Oba te zwolnienia dostarczylem do zakladu w ktorym pracowalem (dostarczyla je znajoma osoba).
Wynagrodzenie za grudzien otrzymalem tak jak zawsze 10 stycznia, ale jak rozumiem za styczen(9 dni) powinienem dostac zaplate od ZUS-u? CZy moze sie myle i nie powinienem dostac? Jesli tak to kiedy powinni mi to wyplacic i w jaki sposob tzn. czy na konto na ktore wplywalo moje wynagrodzenie?
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Tomek
przewodnick / 2009-02-13 01:58 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
"Zwolnienie L4" najlepiej wysyłać do zakładu pracy listem poleconym, a jeszcze lepiej wysłać w pierwszej kolejności do ZUS - nie ma Pan żadnego zaświadczenia, że dostarczył "L4" w terminie. Jesli jednak zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy zostało dostarczone terminowo i zakład pracy przesłał je do ZUS, to otrzyma Pan zasiłek chrobowy. Wyzej wymienione świadczenie jest zazwyczaj dostarczane przez listonosza (chyba, że zosłała złozona w ZUS dospozycja przelewu na konto). Jeśli jednak zakład pracy nie wysłał do ZUS zaświadczenia o niezdolności, to nie otrzyma Pan zasiłku do czasu dostarczenia takiego dokumentu (ZUS powinien wysłać informację o braku stosownych dokumnetów). Swoją drogą za takie opóźnienie zakład pracy nie ponosi konsekwencji a Panu mogą obniżyć wysokość świadczenia....

Najnowsze wpisy