Forum Forum ubezpieczeńNa życie

wypowiedzenie umowy zlecenia w ciąży a L4

wypowiedzenie umowy zlecenia w ciąży a L4

zuzkala / 2016-01-12 14:06
Witam,

Mam pytanie. Pracuję od X 2015 na umowie zlecenie i opłacam dobrowolne składki chorobowe. Umowa wygasa 30 III 2016. Jestem w ciąży i 11 I 2016 lekarz wystawił mi L4. Jako, że minął już okres wyczekiwania 90 dni, przysługuje mi prawo do zasiłku chorobowego, który przez pierwsze 30 dni wypłaca zleceniodawca, a potem jeżeli zwolnienie ulega przedłużeniu ZUS.

I tu moje pytanie. Czy zleceniodawca może wypowiedzieć moją umowę zlecenie, żeby uniknąć wypłacania 30 dni zasiłku? Czy jest jakiś zapis chroniący kobiety w ciąży i nie mam się czego obawiać? I co w przypadku gdyby do takiego wypowiedzenie doszło, czy wypłacanie zasiłku chorobowego przejmuje ZUS?
szklarek / 2016-11-24 10:23
To już forumowe archeo i bez związku z tym działem, bo nie dotyczy ub. na życie. Ale może dla innych.
1. nie l4, ale ZLA,
2. nie zawsze 90 dni, bo :

- do owych 90 dni zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Zalicza się też okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego a także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

- bez okresu wyczekiwania zasiłek przysługuje np. absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu

3. w przypadku zlecenia NIE ma wynagrodzenia chorobowego, więc już od 1 dnia zasiłek pochodzi z FUS, a nie dopiero od 34 dnia.
To, czy technicznie wypłaca go zamiast ZUS zleceniodawca zależy jedynie od jego wielkości.

4. może on wypowiedzieć umowę, ale nie ze względu na 'oszczędność' na zasiłku, bo takowej nie ma, ale ze względu na nieświadczenie usług.

Najnowsze wpisy