wyrównanie

skomentuj
wolberg82 / 2016-02-09 07:49
Mój tata dostał emeryturę w 2011 roku przyznana sądownie gdyż miał przepracowane ponad 15 lat w warunkach szczególnych Ale wszystkie dokumenty co do wysokości emerytury zaświadczenia o zarobkach, udało się dostarczyć do końca roku i pełna emeryturę pobiera dopiero od lutego tego roku. Ponoć do ZUS-u trzeba wysłać wezwanie do zapłaty jeżeli chodzi o wyrównanie 2011--2016 czy to prawda? jak do tego podejść by dostać te pieniądze bo składki były płacone wiec należy ze mu wyrównanie za poprzednie lata czy jednak sa przepisy które mowia inaczej?
Wyświetlaj:
wolberg82 / 2016-02-10 21:02
ale zus przez te lata bral pieniądze na składki i nie jest wina niczyja ze dokumenty trzeba było dostarczyć osobiście i ze tyle to trwało
wiwan / 2016-02-11 11:03
Nie ma wymogu osobistego dostarczania dokumentów uzupełniających do ZUS. Można pocztą, można przez pełnomocnika. Wniosek o przeliczenie, o świadczenie- też poprzez pełnomocnika, a jeśli pocztą - to z podpisem poświadczonym zdaje się.

Składki nic do tego nie mają- jeśli były przez ten okres pobierane- tj. emeryt z zaniżonym świadczeniem dorabiał, to przy przeliczeniu zostały uwzględnione.
wiwan / 2016-02-09 10:41

wszystkie dokumenty co do wysokości


Wszystkie, czy resztę ? Innymi słowy czy ZUS w dniu składania wniosku o świadczenie do którego wydał decyzję odmowną zaskarżoną do sądu miał dostarczone jakieś dokumenty na podstawie których ustalił wysokość świadczenia i po wyroku sadu takie świadczenie wypłacał ? Bo nie do końca to z pytania dla mnie jasne.

Jeśli tak było, a ubezpieczony doniósł jakieś dokumenty pozwalające na ponowne ustalenie wysokości świadczenia po latach- to wyrok sądu jest tu bez związku- bo został zrealizowany. Nie ma prawa do żadnego wyrównania- nowa wysokość świadczenia dopiero od dnia dnia doniesienia dokumentów tj. wniosku o przeliczenie co wynika z art. 133 ustawy emerytalnej. Nie ma tu odpowiedzialności ZUS za zaniżenie świadczenia, które uzasadniałoby wyrównanie wsteczne (max. 3 lata)
skomentuj

Najnowsze wpisy