Forum Forum emerytalneZUS

wysokość składek ZUS przy 1/4 etatu

wysokość składek ZUS przy 1/4 etatu

Fornica / 78.31.156.* / 2011-06-16 15:21
dzień dobry,
6 czerwca podpisałam umowę o pracę na 1/4 etatu, wynagrodzenie to 1/4 minimalnej [tzn 346,50pln]. Ponieważ sama mam zrobić przelew z firmowego konta za mój zus, a nie bardzo wiem jak się za to zabrać,mam pytania..
Kiedy powinnam zrobić te przelewy? Dodam,że wczoraj byliśmy w ZUSie złożyć ZUA. Nie wiem też jakie kwoty powinnam przelać,i jak zatytułować przelewy.. [Wcześniej wypełniałam te druki na poczcie za mojego meża, który ma działalność] Próbowałam coś wyczytać ze strony zusu http://zus.pl/default.asp?id=35&p=1&idk= ale pogubiłam się w tym wszystkim :/ będę wdzięczna za jakieś wskazówki..
pozdrawiam
Wyświetlaj:
flunk / 77.237.19.* / 2011-12-10 14:05
Witam,

czy stawki procentowe ZUS przy połowie etatu powinny być też pomnożone przez 1/2?
Czyli np. składka emer. ponoszona przez pracodawcę wynosi 9,76%, więc przy połowie etatu - 9,76% x 0,5 = 4,88%?
I wtedy to 4,88% x podstawa czyli wynagrodzenie brutto? (w moim przypadku 700zł)
wiwan / 2011-12-12 12:45
NIE. Stawki proc. składek są identyczne dla wszystkich bez względu na wymiar etatu, tytuł do ubezpieczenia, czy jego obowiązkowość.
Fornica / 78.31.156.* / 2011-06-17 11:47
przepraszam strasznie za połknięte literki i spacje-klawisze mi się poturbowały ;]
wiwan / 2011-06-17 12:26
Rozbieżność kwot wynika z tego, co pisałem w pkt. 4- tylko 1/4 rentowej i 1/2 emerytalnej pochodzi z pieniędzy pracownik.
Kalkulator ma dwie opcje- dla pracodawcy i dla pracownika, składki z obu wyliczeń trzeba sumować.
Współczuję i ponownie podburzam Panią do odmowy zajmowania się zamiast płatnika tymi kwestiami.
Fornica / 78.31.156.* / 2011-06-17 12:41
No tak, widzi Pan jak się zaplątałam. Niemniej jednak w Zusie, o dziwo, wszystko zostało mi w miarę przystępnie wytłumaczone [pani z okienka też nie kryła zdziwienia: to pracodawca panią przysłał?]. Teraz trzeba będzie tylko przelać pierwszą składkę pomniejszoną o te 5/31 [umowa od 6 czerwca], wypełnić DRA, przelać następną składkę normalną i znów wypełnić DRA. a później to już zlecenie stałe i hura ;)
Dziękuję za współczucie, ale chyba na nie nie zasłużyłam-to naprawdę nie jest tak smoplikowane jak się wydaje na pierwszy rzut oka, poza tym mój pracodawca jest członkiem rodziny i wszystko tu działa na troszkę innych zasadach.. Jestem przekonana,że sobie poradzę. Bardzo Panu dziękuję za pomoc!
d.kwiatkowski / 95.108.7.* / 2019-03-20 12:00
Chce zatrudnić syna na 1/4 etatu. Ile zapłacę ZUS-u. syn obecnie nie pracuje.
wiwan / 2011-06-17 12:54
Ok. rozumiem. Zatem na koniec zwracam uwagę, że proporocjonalne obliczanie składek ( z powodu powstania tytułu w trakcie miesiąca ) dotyczy tylko tych, których podstawa jest deklarowana ( prowadzących DG i współpracowników ). Na etacie- bez względu na dzień miesiąca zatrudnienia- składki nalicza się od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, które owszem jakoś tam jest proprcjonalne do wynagrodzenia z umowy.
Fornica / 78.31.156.* / 2011-06-17 12:42
smoplikowane=skomplikowane, nie wiem jak to wyszło.. O.o
wiwan / 2011-06-16 17:22
To jakaś egzotyczna historia, no chyba, że podjęła Pani pracę jako...księgowa w tej firmie, to by tłumaczyło dlaczego sama za siebie ma Pani przelew wykonywać.
Przecież to pracodawca jako płatnik ( w praktyce jego księgowa ) ma USTAWOWY obowiązek to czynić. Zarówno w zakresie składek ZUS jak i zaliczek PIT.

Przecież sama nie jest w stanie Pani tego robić ( przynajmniej na początku)- oprócz przelewów to są deklaracje miesięczne wysyłane do ZUS.
ZUS za męża z DG to pikuś przy tym.

Zalecam bunt, choćby dlatego- że to odpowiedzialność, każdy błąd może skutkować utratą któregoś ubezpieczenia, odsetkami, korektami deklaracji itd.

Żeby nie było, że tylko pokrzykuję, garść wiedzy.
1. termin składki i deklaracji to 15 dzień następnego miesiąca.
2. kod ubezpieczenia- no właśnie- zbyt mało wiem -011000-pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu,który nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, nieposiadająca orzeczenia o niepełnosprawności lub osoba, która posiada orzeczenie i nie przedłożyła go płatnikowi składek. Kodów jest ponad setka, inny jest już na chorobowym itd.
3. kalkulator składek:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
4. no i jeszcze składki częściowo są finansowane wspólnie przez pracodawcę i pracownika, inne tylko przez jedną stronę.
Fornica / 78.31.156.* / 2011-06-17 11:31
bardzo dziękuję za odpowiedź. ie podjęłam pracy jako księgowa, tylko projektant,ale mniejsza o to :) skorzystałam z podlinkowanego kalkulatora-wyszło miże za zus powinniśmy zapłacić 47,58pln miesięczie-podczas gdy ze ściągi którą dziś dostałam w zusie wynika,że 102,86.. także dla bezpieczeństwa przeleję tyle,ile zus przykazał. mam czas do 15 lipca żeby jeszcze się upewnić..
flunk / 77.237.19.* / 2011-12-10 14:01
47,58 to składki ZUS ponoszone przez pracownika, obok w kalkulatorze pojawia się kwota składek ZUS ponoszonych przez pracodawcę. Po zsumowaniu daję to kwotę podaną przez ZUS czyli 102,86 zł.

Najnowsze wpisy