Kryzysy energetyczne
1. Myśl ekonomistów kierowała się w stronę państwa dobrobytu i keynesizmu. Towarzyszyły temu zjawiska inflacyjne.
2. W Wyniku ograniczenia wydobycia oraz embarga m.in. na USA w grudniu 1973 OPEC zdecydowało o podniesieniu ceny ropy z 3,6 do 11,6 USD za baryłkę.
3. W listopadzie 1974 powstała Międzynarodowa Agencja Energetyczna mająca przeciwdziałać skutkom kryzysu energetycznego. A skutki te to problemy z zaopatrzeniem w energię, zamieszanie w sferze płatności międzynarodowych oraz poszukiwania alternatywnych źródeł energii. No i spadek dochodu narodowego (pierwszy od wojny).
4. W latach osiemdziesiątych miał miejsce drugi szok naftowy wywołany rewolucją islamską w Iranie oraz atakiem Iraku na Iran, a także inwazją ZSRR na Afganistan. Za baryłkę płacono już 35 USD.
5. Wojna Irak-Iran przyczyniła się do rozbicia solidarności OPEC i w 1986 cena ropy spadła nawet do 10 USD za baryłkę.
6. Konsekwencją szoków naftowych było załamania koniunktury gospodarczej i stagflacja w krajach zachodnich.
7. Koniunktura w rolnictwie też była kiepawa.
8. od 1976 mamy do czynienia z „anemiczną prosperity”, co oznacza znacznie wolniejszy wzrost niż w latach 60.
9. W krajach kapitalistycznych zaczyna postępować dezindustrializacja. Polegała ona na zmniejszaniu zatrudnienia w przemyśle i likwidowaniu jego pionierskich gałęzi (górnictwo węglowe).
Problemy finansowe i walutowe
1. Wielkie koncerny międzynarodowe:
a. Exxon
b. Texaco
c. Gulf Oil
d. British Petroleum
e. Royal Duch Shell
2. Wartość eksportu państw OPEC w 1973 wynosiła 30 mld USD a w 1974 120 mld USD. Nadwyżkę finansową wykorzystywano do inwestowania w USA (20%) i Europie Zachodniej (53%).
3. Recesja sprawiła, że kraje biorące kredyty znalazły się w pułapce zadłużenia. W 1989 największymi dłużnikami była Brazylia i Meksyk (16% zadłużenia globalnego). Dług Polski wynosił 43,3 mld USD. To jest tak zwany dług GIERKA.
A dziś mamy już 286 mld USD zadłużenia zagranicznego i co najmniej drugie tyle wewnętrznego. Tak trzymać !!!!