Z OFE do ZUS

Waldemar 1959 / 91.231.92.* / 2016-05-04 09:34
Informacja odnośnie zasad przechodzenia pomiędzy OFE była bardziej czytelna w roku 1999, kiedy musieliśmy dokonać wyboru OFE (czy też ZUS). Na chwilę obecną - nie mogę się tego doszukać (w sieci dominują konkretne pytania i odpowiedzi, interpretacja zapisów). Ale do brzegu :). Od 1999 roku jestem w AVIVA a teraz chciałbym przejść do ZUS. Co powinienem uczynić (jaki druk powinienem złożyć i do Kogo oraz w jakim terminie?). A po przejściu do ZUS - co się stanie z moimi składkami zgromadzonymi w AVIVA od 1999 roku do chwili obecnej ??? Prosiłbym o podpowiedź i z góry dziękuję :)
Wyświetlaj:
Beata103 / 79.188.50.* / 2016-06-15 14:39
Też mam środki w OFE, dokładnie w OFE NN. Zadałam podobne pytanie do konsultanta.
Otrzymałam odpowiedź, cyt.:
"Jeżeli podpisze Pani deklarację w punkcie IV (Ośwaidczenie o zewidencjonowaniu części składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych) będzie znaczyło to, że od 1.07.2016r składki odprowadzane przez Pani pracodawce będą w 100% przekazywane do ZUS. Środki dotychczas zgromadzone na Pani rachunku w OFE rozpoczynają sój zwrot do ZUS dopiero na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego."

Po ponownym zadaniu pytania, w jaki sposób dotychczas zgromadzone w OFE środki mogłyby zostać przetransferowane do innego OFE lub do ZUS (przed terminem 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego), uzyskałam następującą odpowiedź:
"Przetransferowanie pozostałych środków na OFE wcześniej niż na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest niemożliwe. Jedynym takim przypadkiem jest złożenie wniosku w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury (np. ze względu na pracę w szczególnych warunkach).

Zmiana OFE jest możliwa 4 razy w roku w tzw. miesiącach transferowych. Aby przepisać się do innego OFE należy na deklaracji o dalszym przekazywaniu składek do OFE zaznaczyć fundusz, w którym chciałaby Pani być, a następnie po przesłaniu deklaracji do ZUS, zawrzeć umowę o zmianę OFE z innym funduszem emerytalnym (o formularz należy dopytać w innym funduszu). Na podstawie podpisanej umowy, środki zgromadzone na Pani rachunku w OFE NN zostaną przetransferowane do innego funduszu z końcem najbliższego miesiąca transferowego, jakim jest sierpień."
wiwan / 2016-07-08 08:56
Uściślijmy, że :

-zmiana OFE skuteczna jest możliwa 4 razy w roku, ze względu na te miesiące transferowe
-zmiana decyzji co do odprowadzania w ogóle części składki z ZUS do (jakiegokolwiek) OFE tylko co 2 lata, w czasie 'okienka' obejmującego kwiecień -lipiec. Obecnie trwa więc ono jeszcze tylko 3 tygodnie, następne dopiero od 1 kwietnia 2018 r.
Natalia911 / 185.25.122.* / 2016-05-25 17:20
Proszę wziąć pod uwagę to, że ZUS nie jest pewniejszą instytucją niż prywatne OFE.
Mam przykład 2 braci. Jeden z nich w 99 roku zdecydował się na OFE , a drugi pozostał w całości w ZUS. Na dzień dzisiejszy jeden nie wie ile ma, a drugi wie że jego jednostki w OFE warte są 100 000 zł plus transfer ~51% do ZUS na subkonto. Ciekawostką jest jednak to, że na drugi dzień po przelewie ok 7 mld zł z OFE, pieniądze się rozpłynęły. Ciekawe jest również działanie ZUSu - trzeba złożyć deklarację pozostania w OFE bo inaczej przeniosą do ZUS, oraz to, że o tym głośno nie jest (okno transferowe do lipca). Czy ZUS może potrzebować pieniędzy, gdyż rzekomo jest bankrutem?
ZUS próbuje mieć formę OFE, ale czy uda mu się to kiedykolwiek?
wiwan / 2016-06-02 10:57
Działanie ZUS co do deklaracji ubezpieczonego nie jest 'ciekawe' tylko ustawowe.

Zarówno ubezpieczony w ZUS , jak i w ZUS + OFE przecież uzyskuje informację o swoich środkach na papierze. Z OFE co rok, Z ZUS co 2 lata.
Może też takie info uzyskać w dowolnym momencie na żądanie, czy po prostu zaglądając na swoje 'konta' po uruchomieniu tego kanału.
ome / 88.156.29.* / 2016-06-03 20:22
co mi da informacja faktem jest to że zostaliśmy okradzeni z naszych pieniędzy i nadal państwo ingeruje i zarządza ile mogę dostać z tych pieniędzy emerytury a ile i w jakim czasie bedą ewentualnie dziedziczone to jest jawna kradzież ludzie obudzcie się.
wiwan / 2016-06-04 08:38
Chyba nie zauważył/a Pan/Pani, że jest to dział forum Money.pl stricte merytoryczny i poradnikowy, generalnie objaśniający kwestie wynikające z prawa ub. społecznych wg. aktualnego stanu prawnego, ewentualnie nowelizacji ustaw, które mają postać chociaż projektów prezentowanych na www ministerstwa czy sejmu.


"Obudźcie się", "okradzeni" to zdecydowanie nie tutaj.
wiwan / 2016-05-04 12:11
1. Nie było i nie ma wyboru ZUS albo OFE. Wybór dotyczy/dotyczył ZUS albo ZUS + OFE.

2. Jeśli w 2014 r. nie deklarował Pan pisemnie pozostania w OFE, tj. dalszego przekazywania części składki - to od lipca 2014 r. całość Pana nowych składek emerytalnych pozostaje w ZUS, żadna nowa wpłata nie zostaje przekazana do AVIVY.

3. Nadal jednak jest Pan członkiem tego OFE, bo mimo przekazania do ZUS 51,3% Pana środków w OFE wg. stanu posiadania na 31.01.2014 r. pozostało 48,7% środków i nadal 'pracują', zaczną być przekazywane do ZUS gdy osiągnie Pan wiek o 10 lat niższy niż obowiązujący Pana powszechny wiek emerytalny i ostatecznie zostaną uwzględnione przy wyliczeniu Pana emerytury przez ZUS.

Zatem jeśli nie było deklaracji w 2014. wysłanej do ZUS lub OFE, to już Pana zamierzenie zostało zrealizowane.
Waldemar 1959 / 91.231.92.* / 2016-05-04 13:54
Dziękuje. Miłego dnia.
wiwan / 2016-05-04 14:12
Proszę. Jeszcze jedno- transfer z OFE został dokonany na subkonto w ZUS, na nie też trafia obecnie ok. 15% składki emerytalnej. Środki z subkonta podlegają "dziedziczeniu".

Najnowsze wpisy