Forum Forum prawneKarne

zabieranie pieniedzy przez matke

zabieranie pieniedzy przez matke

Pokarany / 2010-11-14 15:18
wiec tak moja mama zabiera mi moje pieniadze tzn. dostaje 176 zl od panstwa na moje wydatki poniewaz za malego chlopca mialem skrzywienie krekoslupa i te sprawy.
Obecnie skonczylem 18 lat malo tego ze nie dostaje swoich pieniedzy to jesze czasami celowo Matka nie kupuje nic do jedzenie nie daje mi nawet pieniedzy na jakas bulke do szkoly czy cos, czasami chodze glodny przez 2 dni.
NIektorym moze sie wydawac ze mam jakas patologiczna rodzine, jednak jest odwrotnie Ojcic pracuje zarabia niby ok jednak po prostu matka zarzadza wszystkim.
Chcialbym sie dowiedziec w jaki sposob moglbym dotawac jakies pieniadze ?
Czy jest wgl taka szansa?
Prosze O szybka odpowiedz ;)
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-11-16 11:59
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym rodzice mają obowiązek alimentacyjny ( dostarczanie środków na realizację twoich potrzeb rozwojowych, edukacyjnych, życiowych)wobec Ciebie i nie może dochodzić do ww sytuacji, że chodzisz głodny. I jest to niezależne od tego czy masz to ww świadczenie.
Więc na początek proponuję uświadomienie sprawy ojcu, bo chyba nie trzeba z tym iść aż do sądu, choć niewypełnianie obowiązku alimentacyjnego stanowi przestępstwo w myśl art. 209 § 1 kodeksu karnego, ścigane na wniosek pokrzywdzonego (w tym wypadku Ciebie).

Co do zaś tych 176 zł, to zależy od tego co to jest za świadczenie. Dodatek pielęgnacyjny, zasiłek pielęgnacyjny ? Np. ten pierwszy, wcale nie jest przeznaczony dla Ciebie, tylko rekompensuje matce zajmowanie się Tobą.
Pokarany / 2010-11-16 16:42
Rozumiem, jednak chodzi tez o to ze po prostu nie dostaje kieszonkowego nic na swoje potrzeby, mama twierdzi iż nie mam żadnych obowiązków wylicza mi pieniadze które dostaje praktycznie na wszystko, dajmy na to bylem chory odlicza mi to, nastepnie korzystam z interntu( tak jak i cala rodzina) tez wylicz mi to i generalnie to stwierdzila ze nie da mi pieniedzy na nic, btw po tym jak powiedzialem ze zglosilem sprawe do internetu w poszukiwaniu pomocy nastapil sukces odnosnie pozywienia :P
Jednak nie dostaje nic na swoje prywatne wydatki.
Te 176 zl jest zasilkiem pielegnacyjnym
I jeszcze raz Dziekuje za pomoc :)
wiwan / 2010-11-16 19:15
No więc jest to świadczenie dla Ciebie. Ty jesteś uprawniony.
Zorientuj się, czy wypłaca je bezpośrednio urząd gminy/ miasta czy poprzez swój miejski/ gminny ośrodek pomocy społecznej. Udaj się tam i jako pełnoletni po prostu złóż dyspozycję przelewania go na Twoje konto ( jeśli nie masz- założysz nawet przez net, zawsze znajdzie się opcja konta bezpłatnego w prowadzeniu z darmową kartą do bankomatu). Będzie to równoznaczne z odwołaniem dyspozycji przelewania na rachunek matki ( o ile taka była złożona ) i uniemożliwieniem pobierania zasiłku osobiście przez nią w kasie urzędu/ ośrodka.

Powodzenia.

Najnowsze wpisy