Forum Forum prawneCywilne

Zachowek?,spadek? - przekazanie gospodarstwa za rentę

Zachowek?,spadek? - przekazanie gospodarstwa za rentę

ori / 2010-10-16 17:50
Witam, może ktoś będzie mógł mi pomóc- w 90r rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne jako następcy -w zamian za rentę z prawem dożywotniego mieszkania, użytkowania 30a. Zmarła moja mama i jej nieślubny syn (z orzeczoną niepełnosprawnością, nigdy z nami niemieszkający, utrzymujący sporadyczne kontakty z mamą)chce złożyć pozew do sądu (jeszcze nie wiem o co-żadnego majątku mama w chwili śmierci nie posiadała prócz wyposażenia mieszkania, które jest pozostawione do dyspozycji rodzeństwa). Tato żyje. Czytałam, że gospodarstwo przekazane za rentę nie brane jest do masy spadkowej zachowku - czy faktycznie.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-10-18 11:50
Tak- gospodarstwo przekazane za rentę zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin nie wchodzi do masy "zachowkowej". Zresztą gdyby nawet była to zwykła darowizna, to i tak jeśli śmierć darczyńcy nastąpiła 10 i więcej lat po jej dokonaniu- generalnie nie jest ona brana pod uwagę w dziale spadku.
Maziolek / 46.134.159.* / 2017-11-24 21:40
Dziadkowie posiadali gospodartswo rolne. dziadek zmarł w 1982 roku w maju, babcia przepisała tacie udział w gospodarstwie rolnym w zamian za rentę. tata nie założył księgi wieczystej. Rodzenstwo bylo na tamten czas w związkach malzenskich i nie pracowalo na gospodartswie. jak teraz mozna uregulowac stan prawny tych nieruchomosci. czy najpier nalezy przeprowadzic spadek po dziadku. nadmieniam ze jedna z siostr taty zmarla w 2007 roku
Maziolek / 46.134.159.* / 2017-11-24 21:40
Dziadkowie posiadali gospodartswo rolne. dziadek zmarł w 1982 roku w maju, babcia przepisała tacie udział w gospodarstwie rolnym w zamian za rentę. tata nie założył księgi wieczystej. Rodzenstwo bylo na tamten czas w związkach malzenskich i nie pracowalo na gospodartswie. jak teraz mozna uregulowac stan prawny tych nieruchomosci. czy najpier nalezy przeprowadzic spadek po dziadku. nadmieniam ze jedna z siostr taty zmarla w 2007 roku
Maziolek / 46.134.159.* / 2017-11-24 21:40
Dziadkowie posiadali gospodartswo rolne. dziadek zmarł w 1982 roku w maju, babcia przepisała tacie udział w gospodarstwie rolnym w zamian za rentę. tata nie założył księgi wieczystej. Rodzenstwo bylo na tamten czas w związkach malzenskich i nie pracowalo na gospodartswie. jak teraz mozna uregulowac stan prawny tych nieruchomosci. czy najpier nalezy przeprowadzic spadek po dziadku. nadmieniam ze jedna z siostr taty zmarla w 2007 roku
Maziolek / 46.134.159.* / 2017-11-24 21:39
Dziadkowie posiadali gospodartswo rolne. dziadek zmarł w 1982 roku w maju, babcia przepisała tacie udział w gospodarstwie rolnym w zamian za rentę. tata nie założył księgi wieczystej. Rodzenstwo bylo na tamten czas w związkach malzenskich i nie pracowalo na gospodartswie. jak teraz mozna uregulowac stan prawny tych nieruchomosci. czy najpier nalezy przeprowadzic spadek po dziadku. nadmieniam ze jedna z siostr taty zmarla w 2007 roku
anek1982 / 77.255.123.* / 2011-02-05 22:47
witam
piszę w sprawie mojej cioci:
aktualnie mój pseudo wujek czyli jej mąż złożył pozew do sądu o rozwód, ciocia niedawno otrzymała mieszkanie od swojej cioci (nazwijmy ją starsza ciocia :)), a konkretnie posiada zapis notarialny na wieczyste użytkowanie w zamian za opiekę nad starszą ciocią, moje pytanie brzmi czy wujkowi w razie śmierci starszej cioci będzie przysługiwał zachowek od tego mieszkania? z tego co gdzieś wyczytałam, jeśli rozwód nastąpi jeszcze za życia spadkodawcy to zachowek byłemu mężowi się nie należy, natomiast przechodzi on na jego dzieci, ciocia z wujkiem mają jedno dziecko, natomiast on ma jeszcze dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa, to byłoby trochę nie fair gdyby oni mogli się starać o zachowek, to w ogóle nie ich rodzina ani ich dorobek, to mieszkanie starszej cioci dziedziczą moja ciocia i jej trójka rodzeństwa (w tym moja mama), ale oni zrzekli się mieszkania na rzecz siostry, która opiekuje się starszą ciocią
dodatkowo ciocia z mężem mają wspólne mieszkanie, ciocia wpłacała pieniądze na książeczkę mieszkaniową jeszcze przed ślubem i dostała to mieszkanie jako spółdzielcze już po ślubie, on stał się współwłaścicielem dopiero przy wykupie mieszkania na własność, z tego co wiem to trochę pieniędzy dołożył do wykupu, teraz chce to mieszkanie podzielić na połowę, natomiast on ma jeszcze samochód i jakieś pieniądze, które lata temu zarobił w Iraku, ale ciocia ich na oczy nie widziała i tym nie chce się już podzielić, co w takiej sytuacji powinna zrobić moja ciocia

Najnowsze wpisy