Forum Forum prawneBudowlane

Zadatek a przelew

Zadatek a przelew

fidziaczek / 89.229.106.* / 2010-07-04 14:10
Witam,
podpisana została umowa przedwstępna (nie notarialnie).
Ustalono kwotę zadatku w wysokości 20tys która miała zostać wpłacona przelewem
na konto do 30 czerwca.
Jednak kwota nie wpłynęła na konto a niedoszły kupujący stwierdził że umowa
jest nieważna bo nie wpłacił zadatku.
Czy mogę prawnie dochodzić jakiejś rekompensaty lub domagać się wpłaty zadatku?
Straciłem przez to masę czasu a kupujący w tym czasie miał możliwość
znalezienia innej lepszej dla niego oferty - ja byłem uwiązany jego ewentualną
wpłata na konto, on mógł robić co chciał?
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-07-05 11:14
Rozstrzygające jest to, czy w umowie jest zapis/klauzula mówiąca o jej nieważności w razie niewpłacenia zadatku w terminie. Gdyż z mocy prawa (art. 389-396 Kodeksu cywilnego) nie jest to uregulowane. Jeśli takiego zapisu nie ma, lub innej możliwości odstąpienia od umowy- umowa jest ważna i można dochodzić zapłaty zadatku. Niestety sądownie, bo w tej sytuacji na dogadanie się nie ma co chyba liczyć. I w związku z brakiem formy notarialnej, nie będzie można dochodzić spełnienia umowy ostatecznej, ale zatrzymać ów zadatek, o co tu chodzi- zdecydowanie tak.
Kodeks;
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
fidziaczek / 89.229.106.* / 2010-07-05 11:41
Nie ma takiej klauzuli, ale czy domagając się wpłacenia zadatku mogę sprzedać nieruchomość komu innemu?

No i znalazłem coś takiego:
Jeżeli strony umówiły się, że kwota zadatku zostanie zapłacona przelewem na rachunek sprzedającego w określonym terminie i nie zostanie on wpłacony przez kupującego to sprzedający nie ma niestety roszczenia do kupujących o zapłatę zadatku. ( jest w tej kwestii odpowiednie orzecznictwo SN.) Zresztą art. 394 KC mówi wyraźnie „zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej”
pozdrawiam
wiwan / 2010-07-05 12:10
Dokładnie w tym miejscu, gdzie to znalazłeś nie potrafiono tego orzecznictwa przytoczyć.

Natomiast jest orzecznictwo mówiące o tym, że to "przy zawarciu umowy" nie musi oznaczać fizycznie gotówki w czasie podpisywania, że może być to wpłata przelewem np. po kilku dniach, ale musi to wynikać z umowy.
Sprawa była oczywiście dyskusyjna, sąd 1 instancji podszedł do zapisu k.c. bardzo literalnie. Ale SN to uchylił:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2009 roku, sygn. akt I CSK 328/2007, OSNC 2009/4 poz. 60

A co do sprzedaży teraz- umowa moim zdaniem obowiązuje, musisz doczekać do oznaczonego w niej terminu zawarcia umowy ostatecznej ( przyrzeczonej ).
fidziaczek / 89.229.106.* / 2010-07-05 12:28
>A co do sprzedaży teraz- umowa moim zdaniem obowiązuje, musisz doczekać do
>oznaczonego w niej terminu zawarcia umowy ostatecznej ( przyrzeczonej )

No to i tak leżę bo to dopiero 1 stycznia 2011..., dlatego wysoki zadatek by było to pewne...

Mam jeszcze coś takiego:

http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-cywilne-1/umowy-1/odpowiedzi/gdy-strona-umowy-nie-uiscila-zadatku-.html

Znów nie tak.....strasznie to wszystko pogmatwane

Dzięki za odpowiedzi
wiwan / 2010-07-05 12:54
A tu rzeczywiście zupełnie odwrotnie. Stąd nauka tylko na przyszłość- gotówka, albo bardzo krótki termin zapłaty przelewem i precyzyjne zapisy w umowie, również o karze umownej itp. Ale wychodzi na to, że można sprzedawać już teraz....
Ja mam nadal wątpliwości co do tej sytuacji.
Przepraszam za zamieszanie.
fidziaczek / 89.229.106.* / 2010-07-05 13:27
> Przepraszam za zamieszanie

Nie, to ja dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy