Forum Forum emerytalneZUS

zagraniczna emerytura a składki zus

zagraniczna emerytura a składki zus

Megig / 2009-12-15 17:56
Witam, bardzo proszę o pomoc. Szukam informacji na temat tego, czy od zagranicznego świadczenia emerytalnego z USA należy odprowadzać składkę zdrowotną. Jest to świadczenie należne współmałżonkowi emeryta wpłacane z Social Security Administration, małżonkowie przebywają w Polsce. Od świadczenia podatek pobierany jest w USA, podobnie składka "medical", która jest jakby odpowiednikiem polskiej zdrowotnej. W związku z tym moje pytanie jest następujące, czy w zaistniałej sytuacji ZUS powinien pobierać tą składkę? Jaka jest podstawa prawna? Może ktoś sie z tym wcześniej spotkał... Proszę o pomoc
Graksandra / 83.24.172.* / 2010-02-12 14:56
Jako obywatelka polska otrzymuję emeryturę i jestem płatnikiem składki zdrowotnej jak wszyscy . Otrzymałam emeryturę po zmarłym mężu,który był obywatelem Kanady i kiedy chcę zrealizować czek bank pobiera składkę zdrowotną - 9% .Tak więc płacę ją dwa razy.
Świadczenie z Kanady za pracę mojego męża w Kanadzie nie ma nic wspólnego z Polską nikt w tym nie pośredniczy jedynie bank który pobiera prowizję od czeku i na dodatek wypłaca złotówki które muszą przejść przez założone konto. Byłabym też bardzo wdzięczna o kilka słów na ten temat .Do kogo bezpośrednio zwrócić się z tym problemem.Dziękuję.

Najnowsze wpisy