Forum Forum finansoweKarty

Zagubiona karta

Zagubiona karta

Karol^ / 82.143.166.* / 2007-07-19 06:00
Ostatnio otrzymałem karte kredytową i poinformowano mnie w banku, że jest ona ubezpieczona na wypadek kradzieży lub zgubienia, do tej pory korzystałem tylko z karty płatniczej, czy takie karty też są ubezpieczone na wypadek nieuprawnionego użycia, czy jeśli ktoś użyje mojej karty to już nie odzyskam skradzionych pieniędzy? Jak można się zabezpieczyć przed taką sytuacją?
Wyświetlaj:
MagdallennaaS / 65.13.106.* / 2007-08-27 22:53
Twoje pytanie jest nieklarowne. Pisząc 'ktoś nieuprawniony' masz na myśli kradzież czy np. członka rodziny, przyjaciela, który bez uprzedniego poinformowania Ciebie użył Twojej karty? W monecie kiedy dostaniesz wyciąg z banku i nie rozpoznajesz tranzakcji, zgłaszasz to do banku. Bank wtedy inicjuje reklamację do procesora kart płatniczych handlowca tzw acquirer,który ma za zadanie przedstawienia odpowiednije dokumentacji Twojemu bankowi aby przypomnieć Tobie,za jaką tranzakcję były pobrane z Twojego konta pieniądze. W momencie kiedy Twój bank uzyska odpowiedz od acquiera i Ty nadal nie rozpoznajesz tej tranzkacji to wtedy acguirer pobierze pięniądze z konta handlowca i zwróci pieniądze. Odnośnie regulacji MC i Visy to pojęcie bardzo szerokie.
:) / 85.219.198.* / 2007-08-27 22:03
A karta kredytowa to nie jest karta płatnicza? Też można nią płacić! Miałeś dotychczas kartę debetową, teraz masz kredytową. Wszystkie karty, którymi można płacić to karty płatnicze.
RRadekk / 87.205.169.* / 2007-08-28 18:19
Bzdura!Karta debetowa to karta którą korzystasz ze swoich środków chyba że posiadasz kredyt odnawialny.Posiadacze kart kredytowych obracają pieniędzmi banku.Są banki które posiadają ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia również w karcie debetowej,w kredytowych to praktycznie standard.
Pozdrawiam
Agnieszka Konsultant Money.pl / 2007-07-19 13:00 / Specjalista Money.pl
Witam,

Karta płatnicza może być ubezpieczona na wypadek nieuprawnionego użycia, jednak jest to uzależnione od oferty banku, który wydał kartę. Takie ubezpieczenie może być oferowane jako bezpłatne, jednak najczęściej banki pobierają opłatę za możliwość skorzystania z takiej formy zabezpieczenia.

Dodatkowo Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych reguluje kwestię odpowiedzialności klienta za transakcje dokonane kartą przed momentem zgłoszenia jej utraty.
Art. 28.2. ".... posiadacza obciążają operacje dokonane z użyciem utraconej karty płatniczej do czasu zgłoszenia wydawcy jej utraty, do kwoty stanowiącej równowartość w złotych 150 euro ...", czyli powyżej tej kwoty odpowiedzialność przejmuje bank.

...a jak się zabezpieczyć przed sytuacją utraty karty?? no cóż... najlepiej jej dobrze pilnować ;)

Pozdrawiam,
Agnieszka
anna579 / 89.79.85.* / 2014-01-22 17:08
a czy nie można kart wydrukować z czipami do namierzania
przewodnick / 2007-09-29 16:21 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
I PIN-u nie nosić w portfelu.....

Najnowsze wpisy

Karta kredytowa - najlepsza oferta: