Forum Forum prawnePracy

Zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę

Zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę

matrate / 193.41.113.* / 2007-10-06 22:32
Chcę rozwiązać umowę o pracę i rozpocząć w tej samej branży własną działalność. Czy z tego tytułu mogę mieć problemy z moim szefem? Interpretacja przepisów jest w tych kwestiach bardzo niejasna.
Wyświetlaj:
NO NAME / 79.186.84.* / 2008-04-29 05:24
O ILE PAMIETAM TO FIRMA KTORA MA TAKIE ZABEZPIECZENIE PRZED KONKURENCJA MUSI ZA TO ZAPLACIC TZN TAKIE ZABEZPIECZENIE KOSZTUJE CHYBA I NIE KAZDEGO STAC WIEC CZASAMI TO TYLKO STRACHY NA LACHY
ekspert / 212.14.8.* / 2008-04-25 13:25
Proponuję zgłosić się o poradę do PIP lub do fachowca. To co tu piszą jest co najwyżej półprawdą. Diabeł tkwi w szczegółach. Swoją drogą, jak ktoś się nie zna, niech się nie odzywa. Nie dość, że się błaźni, to jeszcze wprowadza w błąd innych.
Nie jest tak, że interpretacja przepisów jest niejasna. Przynajmniej w tej kwestii.
Zapraszam do konsultacji w sprawach zatrudnienia - kontakt74@o2.pl. Legalna działalność komercyjna - Szczecin. Lub do kogoś innego, ale we własnym interesie - znajdźcie kogoś kompetentnego.
przewodnick / 2007-10-07 01:55 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Jeśli nie podpisał Pan umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, to nie. Jeśli podpisał Pan, proszę o podanie szczegółów
akazana / 217.153.72.* / 2008-04-22 13:46
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zakaz;konkurencji,204,0,242892.html
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;zakaz;konkurencji;placi;pracodawca,16,0,333328.html
moze tam cos znajdziesz
pawel_miki / 2008-04-21 19:12
Wszystko ładnie, pięknie.
Podpisałem umowę o zakazie konkurencji na 1 rok , a teraz konkurencja kusi i zaprasza do siebie.
Jak ominąć lub obeiść tak aby nie zostać pozwanym do sądu i nie płacic wygurowanych odszkodowań.
Czekam na propozycje.
viki80 / 2007-11-22 21:22
prosze napisac czy taka umowe lub oswiadczenie musze podpisac? czy w jakis sposob pracodawcw moze mnie zmusic do podpisania takiej umowy?
przewodnick / 2007-11-24 12:52 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Nikt nikogo nie może zmusić do podpisania czegokolwiek. Proszę również pamiętać, że pracodawca z którym podpisano taką umowę musi wypłacać odszkodowanie (minimum 25% przez 6 miesięcy) po ustaniu stosunku pracy
olka439 / 79.186.117.* / 2015-03-20 16:11
witam.

mam pytanie.
jesli w umowie lojalnosciowej nie ma informacji o odszkodowaniu w wysokosci 25% dla pracownika to czy umowa jest wazna?

chodzi o to ze wypowiedzialam umowe i zawarlam nowa u konkurencji i teraz były pracodawca straszy mnie sądem.

bardzo prosze o informacje
szklarek / 2015-03-20 18:18
Jeśli chodzi o umowę zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy- to zupełny brak wzmianki o odszkodowaniu nie czyni ją nieważną. Obowiązuje wtedy po prostu stawka kodeksowa.

Tyle, że umowa nie musi jej określać kwotowo, czy owymi 25%, może odsyłać po prostu do KP- czyli np. 'zgodnie z KP'.

Duże znaczenie ma też to, czy owo odszkodowanie były pracodawca wypłacał terminowo.

No i jeszcze kwestia tego, że napisała Pani: "wypowiedziałam umowę i zawarłam nową"- czy nie było więc sytuacji, że złamała Pani zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy- czyli jeszcze w okresie wypowiedzenia.
olka567 / 83.27.194.* / 2015-03-20 18:41
umowa byla wypowiedzona na mocy porozumienia stron i po miesiacu została zawarta nowa umowa z innym pracodawca. Co do wyplacenia odszkodowania przez pracodawce to do dnia dzisiejszego nic nie dostalam. Nie ma w ogole informacji o odszkodowaniu dla pracownika nawet zdania "zgodnie z KP" tylko jest informacja o odszkodowaniu dla pracodawcy
szklarek / 2015-03-20 20:10
Albo wypowiedzenie albo porozumienie stron. Ale to off topic.

Zatem pojawia się kwestia ustania obowiązującego Panią zakazu właśnie z powodu braku wypłaty odszkodowania.

http://www.money.pl/forum/umowa-o-zakazie-konkurencji---wyplata-odszkodowania-t3971975.html
olka 567 / 83.27.194.* / 2015-03-20 22:30
w takim razie jesli umowa zakonczyla sie 17stego to czy powinnam dostac odszkodowanie ostatniego dnia lutego? tak jak wynagrodzenie? czy za pelny mieisac czyli ostatni dzien marca?
szklarek / 2015-03-21 09:29
Jeśli i w tym zakresie umowa milczy-czyli nie podaje terminu, ani rat, ani np. sposobu jednorazowej wypłaty- to termin wypłaty tak jak dotychczasowe wynagrodzenie, w transzach za każdy miesiąc kalendarzowy.
Pisze Pani o ostatnim dniu lutego- czyli w tym zakresie stale łamano u Was KP- który daje nieprzekraczalny termin na 10 dzień miesiąca kolejnego- z art. 85 KP ??
Dotyczy to wynagrodzenia płatnego raz w miesiącu. Tygodniówki u nas chyba się nie zdarzają, więc pewnie i u Pani w firmie. Zatem wypłata za grudzień -najpóźniej 10 stycznia, za styczeń najpóźniej 10 lutego, za luty- 10 stycznia itd.

Co więcej powinien to być dzień ustalony stale- czyli np. zawsze 8, z odstępstwem gdy przypada on na dzień wolny od pracy.

Za styczniowy zakaz konkurencji - odszkodowanie proporcjonalne- bo za część miesiąca.
olka 567 / 83.5.184.* / 2015-03-21 09:34
rozumiem. Czyli za te kilka dni stycznia powinnam dostac odszkodowanie juz w ostatni dzien stycznia ( tak jak wynagrodzenie) czy powinna to przelac lacznie z odszkodowaniem za luty?

Chcialabym sie dowiedziec czy zakaz został juz złamany? czy dopiero bedzie?? gdy pracodawca nie przeleje odszkodowania na koniec marca?
szklarek / 2015-03-21 09:38
No to jaki był dotąd termin wypłat u Was wynagrodzenia ? Bo podaje Pani dwie wersje.
Jak rozumiem- wzmianki w umowie nie ma żadnej co sposobu wypłaty- bo w ogóle nie ma wzmianki o odszkodowaniu ?
olka 567 / 83.5.184.* / 2015-03-21 13:06
tak nie ma zadnej informacji o odszkodowaniu dla pracownika. Wypłata wynagrodzenia była zawsze ostatniego dnia miesiaca. Wiec jesli umowa skonczyla sie 17 lutego to powinnam dostac odszkdoowanie ostatniego dnia lutego za dni w ktorych nie pracowałam?
szklarek / 2015-03-23 13:20
No więc za resztę lutego należne było już odszkodowanie proporcjonalne z terminem wypłaty na ostatni dzień lutego. Tego samego dni wypłata ostatniego wynagrodzenia.
Za marzec- już pełne w ostatnim dniu marca.
olka 567 / 78.88.21.* / 2015-03-21 19:21
w aneksie do umowy był pkt mowiacy o zakazie konkurencji " wprowadza sie zapis - w przypadku rozwiazania umowy Pracownik nie moze podjąc zatrudnienia oraz nie moze prowadzic działanosci gospodarczej o takim samym lub podobnym charakterze na rzecz innych podmiotow na okres 6 miesiecy od dnia rozwiazania umowy. Pracodawca ma prawo odstapic od umowy od niniejszego wymogu w zczegolnych przypadkach". tylko taka informacja zero informacji od odszkodowaniu dla pracownika czy pracodawcy, zero paragrafów. Czy w takim razie umowe jest niewazna?? Chodzi o to ze pracodawca chce złozyc pozew do sadu i nie wiem czy mam sie martwic czy nie..
szklarek / 2015-03-23 13:28
Tak jak napisałem- mimo braku tych informacji była ważna, a należało stosować zasady kodeksowe.

Brak odszkodowania 28 lutego dawał już przesłankę do zwolnienia Pani z zakazu konkurencji. Z przytoczonego w piątek wątku/orzecznictwa jednak może wynikać to, że powinna była Pani zawiadomić byłego pracodawcę o tym, że tak owe okoliczności Pani odczytuje. Z innego wyroku- że uchybienie terminowi definitywnie Pani zakaz uchyliło.
W sądzie być może i tak się spotkacie- bo pracodawca nadal jest winny Pani odszkodowanie.
matrate / 193.41.113.* / 2007-10-07 12:59
Bardziej martwi mnie ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jako pracownik posiadam dostęp do informacji, które stanowią tajemnicę firmy (informacje handlowe, dostawcy, odbiorcy itp.) (art. 11 ustawy z dn. 16.04.1993 r. ). Czy nawiązując kontakty handlowe z tymi samymi klientami faktycznie łamię ten artykuł? Żadnej umowy o zakazie konkurencji nie podpisałem.
przewodnick / 2007-10-07 14:30 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Czy składając lepszą ofertę działasz nieuczciwie? Nie wykluczam, ze pracodawca pokusi sie o pozew, ale zapewne niczego nie wywalczy. Aby zakazać uczciwej konkurencji należy podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konurencji wraz z REKOMPENSATĄ FIANSOWĄ wypłacaną przez okres min. 6 miesięcy i nie mniejszej niż 25% średniego wynagrodzenia w innych przypadkach umowa jest nieważna.
matrate / 193.41.113.* / 2007-10-07 20:48
Przewodnick, dzięki za informację.
pf82 / 2007-11-29 00:19
Panie Przewodnicki radzę dokładnie przeczytać art 101(1) i następne pod kątem tych "6 miesięcy". Tego w przepisach nie ma.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy