Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zakładam firmę, czy muszę płacić ZUS?

Zakładam firmę, czy muszę płacić ZUS?

Przemo__ / 62.29.248.* / 2010-03-31 12:42
Pracuję na etacie wg umowy o pracę. Dodatkowo zakładam właśnie firmę, czy będę musiał płacić ZUS skoro płaci go już za mnie mój pracodawca i jestem ubezpieczony?
Wyświetlaj:
rad / 2010-04-04 11:46
A ja mam rentę i to samo pytanie;
Zakładam firmę, czy muszę płacić ZUS?
wiwan / 2010-04-06 11:14
Jeśli jest to renta z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego, to - z DG- składkę emerytalną, rentową i wypadkową , aż do czasu uzyskania uprawnień do emerytury. Składka chorobowa jest dobrowolna.
Składka zdrowotna nie jest od DG pobierana gdy przedsiebiorca:

* otrzymuje emeryturę lub rentę, przy czym świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:
o uzyskuje dodatkowe przychody (nie dochód, zysk, ale przychód bez VAT) z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury lub
o opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej;
* osoby te zaliczane są do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, w przypadku gdy osoba ta:
o uzyskuje przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury lub
o opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
1432234513 / 95.49.25.* / 2010-04-03 14:53
Musisz płacić składkę zdrowotną
szklarek / 2010-03-31 19:17
generalnie:
składki społeczne od DG wtedy nie są obowiązkowe, można płacić emerytalną i rentową dobrowolnie- z myślą o przyszłości.
Składka zdrowotna- obowiązkowo od DG.
Wyjątek: gdy z etatu otrzymuje Pan wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie krajowe ( po oskładkowaniu )- wtedy i DG podlega składkom społecznym.
business2peopledotpl / 2010-04-03 11:08 / Bywalec forum
Jesli sie mysli o przyszlosci to nienalezy placic skladek ZUS! Tylko oszczędzac samemu na emeryturę.
fan999 / 195.205.143.* / 2010-04-06 08:32
po co oszczedzac??kupowac auta..tv satelity d..y plaszczyc i narzekac na wsio

Najnowsze wpisy