Forum Forum podatkoweInne

zakończenie działalności a wpływy na rachunek

zakończenie działalności a wpływy na rachunek

marcyl / 2010-04-13 12:30
Witam, posiadam jednoosobową działalność gospodarczą i rachunek firmowy na który wpływa wynagrodzenie. Jeśli zakończę działalność z dniem 30 kwietnia 2010r. a wynagordzenie za umwy zawarte przed zakończeniem działalności zaskutkują prowizją i będą wpływać na rachunek firmowy jeszcze do końca roku co z tym zrobić jak rozwiązać ten problem?
Nie mam zamiaru płacić ZUS do końca roku aż jakieś marne grosze będą się pojawiać na rachunku ani też nie chcę zamykać rachunku firmowego gdyż kwoty pieniężne które wpłyną jak najbardziej są mi należne.
Czy jest jakiś sposób by podsumowac to wszystko i się rozliczyć z US na koniec roku?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-04-13 18:25
ZUS płaci się za miesiące FAKTYCZNIE prowadzonej DG. To, że coś tam będzie spływać, nie oznacza, że będzie Pan wykonywać DG.
Legalnie może się Pan wyrejestrować z ZUS jako płatnik składek i ubezpieczony, zapłacić ostanie składki za kwiecień na początku maja.
Nie musi Pan w tym celu zawieszać lub wyrejestrowywać DG w urzędzie gminy.

Natomiast z US to zależy od formy opodatkowania
marcyl / 2010-04-14 07:59
No właśnie całkowicie zamykać DG nie chcę gdyż myślę że za około pół roku albo od stycznia następnego roku znów ją wznowie.
Jestem podatnikiem Vat i czy to oznacza że będę mógł się rozliczyć na koniec roku regulując podatki za kwoty wpływające przez okres zawieszenia działalności?
PIT i tak z działalności będę musiał zrobić.

pozdrawiam
H Szatkowski / 2010-04-14 10:42
Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to wygodniej będzie czasowo zawiesić DG w urzędzie gminy- ( wtedy wyrejestrowanie z ZUS zostanie wykonane za Pana ).
Bardzo upraszcza zwieszenie (tak jak Pan planuje) z ostatnim dniem miesiąca- nie trzeba obliczać proporcjonalnych składek czy składać zmienionej deklaracji miesięcznej.
Zawieszenie jest na maksimum 24 miesiące.
O skutkach podatkowych zawieszenia-zwłaszcza VAT- się nie wypowiadam-podsyłam link:
http://www.vat.pl/skutki_podatkowe_zawieszenie_dzialalnosci_4207.php

oraz ogólne info o "Vatowaniu" (menu na lewej belce ) może się któreś informacje przydadzą;
http://www.money.pl/podatki/vat/podatnik/

Najnowsze wpisy