Forum Forum prawneCywilne

Zakup butów- nietrafienie w rozmiar.

Zakup butów- nietrafienie w rozmiar.

skomentuj
ministerpl / 2007-08-12 09:05
Witam. w piątek z rana kupiłem buty za 350zł - jest to dla mnie ogromny wydatek. W sklepie mierzylem o pół rozmiara większe (43) i na długośc były zaduże, rozmiar 42,5 wydawał się w sam raz na lewej nodze obejrzałem je w sklepie bardzo mi się podobały i kupiłem. Pojechałem do pracy po pracy przyszedlem do domu i je załorzyłem co się okazało: na długość są super ale prawa stop jest miarzdzona przez nie w szerokości w okolicach najmniejszego palca az do śródstopia. Nigdy takiego problemu nie miałem ale tutaj się okazało ze mam najprawdopodobniej jedną nogę grubszą od drugiej. Chciałbym zażądać zwrotu pieniędzy gdyż w tym sklepie w którym je kupiłem żadne inne buty mi się nie podobały a zadużych nie chcę kupować bo będą mnie obcierały a ja lubię dużo biegać i czuć że but się mocno trzyma stopy. Czy mam takie prawo żadać zwrotu pieniędzy czy tylko się ośmieszę ??
Wyświetlaj:
redank / 90.195.220.* / 2007-08-16 15:33
Sklep nie ma obowiązku przyjąć sprzedanego towaru, który jest bez wad i zwrócić pieniądze.
Rada na przyszłość.
Jeśli nie jesteśmy pewni, że przedmiot sprzedaży jest dla nas "dobry" (np. czy buty w pełni są dopasowane, odzież jest odpowiednio dobrana, prezent dla znajomych może okazać się nieprzydatny itp.) , to zawieramy umowę sprzedaży na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego (art. 592 KC). W praktyce na paragonie sprzedaży należałoby zażądać wpisu zakupu na próbę i termin próby. Oczywiście sprzedawca nie ma obowiązku dokonać sprzedaży na próbę i zależy to wyłącznie od jego dobrej woli.
2ola / 83.24.234.* / 2007-08-12 16:24
Buty jeśli ze skóry można rozciągnąći to nawet 1 cm. Nie zawsze dobierze się buta do stopy jesli ta ma jakiś defekt. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rozmiar tzw. tęgość stopy, na każdym pudełku powinien być taki rozmiar np. E, F G. To powinno nam gwarantować, ze but jest pełny i nie uciska palca czy śródstopia.
Oddać ostatecznie można - a sklep obowiazany jest przyjąć.
redank / 90.195.220.* / 2007-08-16 14:54
Pozwolę sobie mieć inną opinię od 2ola. Sklep NIE MUSI przyjąć zwrotu sprzedanego towaru, który jest BEZ WAD. Może to zrobić wyłącznie z dobrej woli.
Uprawnienie do zwrotu zakupionej rzeczy w terminie do 5 dni obowiązywało do 1995 roku. Regulowała je uchwała nr 71 Rady Ministrów z 13 czerwca 1983r i dotyczyła jedynie jednostek handlu uspołecznionego.
Obecnie nie istnieje instrument prawny, który zmuszałby sprzedawcę do przyjęcia towaru bez wad i zwrócenia konsumentowi pieniędzy lub wymienienia go na inny.
W praktyce niektóre sklepy wprowadzają takie prawo w regulaminach wewnętrznych. Konsument na wtedy możliwość zwrotu towaru w terminie określonym w tym regulaminie. Należy pamiętać by na paragonie, rachunku czy fakturze prawo to zostało nam potwierdzone.
ministerpl / 2007-08-12 18:21
but jest ze skóry wymieniłem na 43 troszeczkę jest luźny na długość ale nadal ciasny na grubość tylko ze juz nie az tak żeby nie dalo się chodzić. Sklep nie chiał przyjąć zwrotu mogłem jedynie zaminić na inny rozmiar nawet nie mogłem wziąść innego modelu czy koloru - śmiech.
skomentuj

Najnowsze wpisy