Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zakup sprzętu przed założeniem działalności gospodarczej

Zakup sprzętu przed założeniem działalności gospodarczej

skomentuj
MarianKowalski / 156.17.52.* / 2010-08-18 14:28
Dzień dobry,
Zwracam się do Państwa z następującym problemem. Chciałbym założyć firmę. Sprzęt potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej chciałbym zakupić przed jej założeniem. Czy po założeniu działalności gospodarczej można wcześniej zakupiony sprzęt wpisać w koszty prowadzenia działalności? Słyszałem, że jest taka możliwość (chodzi o wkład własny lub coś podobnego).

Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2010-08-18 21:12
Można. Jest np. wyrok:
Zaliczanie wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności w poczet kosztów uzyskania przychodu podlega takim samym regułom, jak przy kosztach poniesionych po rozpoczęciu działalności. Koszty te muszą być zatem pokryte z majątku podatnika, mieć rzeczywisty charakter, czyli nie mogą być podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócone oraz być w związku z działalnością gospodarczą podatnika. Oprócz tego muszą być odpowiednio udokumentowane. Należy jednocześnie podkreślić, iż wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia działalności gospodarczej mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów tylko wówczas, gdy ta działalność gospodarcza została faktycznie podjęta (wyrok NSA z 10 lutego 2003 r., I SA/Łd 603/01, ONSA 2004/1/28).

Ujmuje się ten sprzęt w KPiR.
A bliżej zasady odliczania kosztów ( co od razu, co amortyzacją, a co nie opisują art.22-23 ustawy o PIT:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
skomentuj

Najnowsze wpisy