Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Załadam działalność - jaki podatek wybrać? Proszę o pomoc.

Załadam działalność - jaki podatek wybrać? Proszę o pomoc.

ponad / 193.108.229.* / 2011-02-25 22:17
Witam,
w tym roku 2011 (lato), chciałbym po 12 latach freelancu, założyć działalność gospodarczą, temat prawa i podatków jest mi trochę obcy, dlatego pokrótce nakreślę sytuację i poproszę Was o pomoc:
- zakres działalności: głownie - studio graficzne i usługi graficzne, czasem druk lub działalność małej agencji reklamowej - ale sporadycznie.
- firma ma być jednoosobowa
- będzie mieścić się w moim domu (na poddaszu) - muszę założyć telefon i net na firmę
- sprzęt i legalne programy posiadam (na początek przeprowadzę cesję sprzętu i oprogramowania z siebie na firmę - mam faktury za niego) - będę chciał trochę unowocześnić zaplecze komputerowo - programowe, ale nie za dużo na początek - szacuję wydatki na około 7000 zł w tym roku - a potem długo nic, bo innych wydatków raczej nie będzie wiele
- przychody miesięczne (są dość zróżnicowane) nie są i nie będą kosmiczne - od 3000 do 12000 zł, tak szacuję (na podstawie obecnych umów zleceń i umów o dzieło)
- koszta stałe co miesiąc: mój ZUS, jakiś księgowy, samochód (mam i wrzucę na firmę), telefon stacjonarny, internet, telefon komórkowy, prąd, koszt utrzymania serwera i strony www i w zasadzie nic więcej
- sytuacja rodzinna: pracująca żona, 2 dzieci
1. pytanie: Jak myślicie jaki podatek (formę) mam wybrać? Jaką możliwość rozliczania z US? Tak by było to najkorzystniejsze
2. pytanie: Czy zostać od razu VAT-owcem?
Kompletnie nie mam pomysłu, a opinie, które słyszałem były skrajnie różne. Bardzo proszę Państwa o pomoc i radę w tej sprawie, bo zapewne macie Państwo większe doświadczenie. Mogę zrewanżować się wiedzą z zakresu grafiki użytkowej i komputerowej oraz identyfikacji wizualnej firm.
Z góry dziękuję.

Najnowsze wpisy