Forum Forum prawnePracy

zaległe urlopy

zaległe urlopy

suziquatro / 2008-01-11 12:38
mam pytanko za ile minionych lat można wykorzystać zaległe urlopy , przez 4 lata pracy nie brałam urlopu a kierownik nie przymuszał mnie do urlopu.
Wyświetlaj:
mtadekm / 2008-01-13 15:39
jeśli jesteś w stosunku pracy napisz wniosek ,zostaw go w sekretariacie(potwierdzony)i bez zgody jutro jesteś już na urlopie za ostatnie 4 lata. W przypadku rozwiązania umowy o pracę ekwiwalent należy się za 3 lata
pozdrawiam
Alex_Andersson / 2008-01-14 08:55
dlaczego tak? Prosze o podstawy prawne :-)
Alex_Andersson / 2008-01-11 14:51
PIP nakazuje wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego za trzy ubiegłe pełne lata. Wynika to zresztą z przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy - gdzie termin wynosi 3 lata i jest zawity. W przypadku nierozwiązania stosunku pracy urlop należy wykorzystać w naturze (musi być udzielony), rozwiązując stosunek pracy dopiero można wypłacić ekwiwalent. Poza tym nieudzielanie urlopu jest jednym z najcieższych grzechów pracodawców, ponieważ pracownik ma prawo do urlopu a pracodawca ma obowiązek go udzielić. Przy okazji - urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy należy wykorzystać w całości nie później niż do końca I kwartału roku następnego. I jeszcze jedno - urlop można podzielić na części z tym, że przynajmniej jedna część urlopu nie może być krótsza niż 14 dni kalendarzowych (10 dni urlopu - 80 godzin). Znam przypadki, gdzie ludzie mają po 70 dni roboczych zaległego urlopu.
mar..duk / 84.205.165.* / 2008-02-12 22:02

Znam przypadki, gdzie ludzie mają po 70
dni roboczych zaległego urlopu.

Moze zbieraja na wcześniejsza emeryture ;P

Najnowsze wpisy